Close

Strona 4 z 11 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 107

Wątek: Drony - UAV

  1. #31
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez drdln Zobacz posta
    Procentowy poziom awaryjności dronów jest wyższy, ale w ujęciu ilościowym myślę, że samochody są bardziej niebezpieczne. Kwestia skali.
    Czyli... latając kopterem nad ludźmi masz znacznie większe szanse na "kuku" niż jadąc autem koło przystanku. Internet pełen jest filmów z nieoczekiwanymi kretami wszelkiej maści sprzętu, od autorskich rozwiązań, poprzez te oparte na Mikrokopterze, na DJI kończąc. Po prostu to jest jeszcze stosunkowo młoda technologia, a zmiennych zwiększających prawdopodobieństwo wypadku jest od groma. Popatrz na autonomiczny samochód takiej małej, garażowej firemki o ograniczonym budżecie jak Google - tyle lat testów, miliony przejechanych kilometrów, w razie czego zawsze kierownicę może złapać kierowca i przejąć sterowanie, a jakoś nie słychać żeby Google jakoś bardzo mocno naciskało na legalizację takiego rozwiązania w najbliższym czasie. A, jeszcze taki detal: Ten pojazd jeździ, a nie lata.

    Widzisz różnicę?

  2. #32

    Domyślnie

    Hmm... Jestem zupełnym lajkonikiem w dziedzinie latania dronami, ale mam takie same wątpliwości. Awaria sprzętu albo wylecenie poza zasięg nadajnika, nie mówiąc o błędzie pilota, mogą źle się skończyć.
    Byłem kiedyś (wiele lat temu, w epoce przed-dronowej) na pokazie modeli latających, ale odbywało się to na starym, nieużywanym lotnisku. Chłopcy latali w dużej odległości od wszelkiej publiki.
    A kwestia zasięgu... kolega kupił dziecku zabawkową motorówkę, puszczaliśmy ją sobie na jeziorze, stojąc na pomoście, i wypłynięcie poza zasięg nadajnika skończyło się przymusową kąpielą w zimnej wodzie w celu odzyskania jednostki pływającej. W przypadku drona byłoby chyba gorzej, bo poleciałby sobie gdzieś w cholerę.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  3. #33

    Domyślnie

    nikt nigdzie i nigdy nie da pewności że urządzenie zawsze będzie w 100% sprawne bo awarie zdarzają się wszędzie, nawet w limuzynach za wielkie worki pieniędzy - ale przy zachowaniu pewnych procedur - można je znakomicie zminimalizować.

    Przed startem trzeba wykonać kilka czynności:
    - należy sprawdzić stan śmigieł, należy upewnić się że aku siedzi dobrze a styki są w nienagannym stanie.
    - należy sprawdzić czy przypadkiem aktywność słońca nie pokrzyżuje nam planów (trochę więcej na ten temat tutaj)
    - odczekać na zapisanie pozycji "domu", jeśli trzeba skalibrować (poprawnie) kompas, jeśli trzeba, skalibrować IMU.
    W trakcie lotu:
    - nie szarżować, nie latać nad głowami etc.
    - nie opuszczać się za szybko w pionie (vrf)
    - w przypadku problemów z GPS należy natychmiast przełączyć się w tryb bez GPS (w phantomach ATTI) - i należy w tym trybie umieć latać.
    - należy pamiętać że CSC uruchamiający/zatrzymujący silniki w phantomach (drążki na dół i do środka) działa także w powietrzu (co do tego są dyskusje - ja testować na swoim nie będę ale wszystko wskazuje na to że ta komenda tak właśnie działa).

    To nie wyeliminuje potencjalnych problemów - ale na pewno je ograniczy.
    a dlaczego o tym piszę ? ponieważ tuż po zakupie phantoma, wgryzając się w fora poświęcone kopterom zauważyłem dziwną rzecz - lwia część użytkowników tych zabawek nie ma pojęcia co zakupiło i jak tego używać. co za tym idzie popularny "fly away" zdarza się przede wszystkim tym, którzy ledwo co rozpakowali pudło i już latają, po czym rozbijają lub gubią zabawkę często nawet podczas lotu - na yt jest pełno tego typu filmów.

    tymczasem jest to statek powietrzny, który należy przygotować do startu dokładnie tak jak się przygotowuje jumbo jeta do startu - solidnie i skrupulatnie.

    a po miesiącu latanie wiem jeszcze jedno - jak zauważe kiedyś w parku latający kopter - od razu ucieknę. bo już wiem jak łatwo stracić nad nim kontrolę - a nie wiem kto tam po drugiej stronie trzyma wajchy
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ku6i Zobacz posta
    Czyli... latając kopterem nad ludźmi masz znacznie większe szanse na "kuku" niż jadąc autem koło przystanku. Internet pełen jest filmów z nieoczekiwanymi kretami wszelkiej maści sprzętu, od autorskich rozwiązań, poprzez te oparte na Mikrokopterze, na DJI kończąc. Po prostu to jest jeszcze stosunkowo młoda technologia, a zmiennych zwiększających prawdopodobieństwo wypadku jest od groma. Popatrz na autonomiczny samochód takiej małej, garażowej firemki o ograniczonym budżecie jak Google - tyle lat testów, miliony przejechanych kilometrów, w razie czego zawsze kierownicę może złapać kierowca i przejąć sterowanie, a jakoś nie słychać żeby Google jakoś bardzo mocno naciskało na legalizację takiego rozwiązania w najbliższym czasie. A, jeszcze taki detal: Ten pojazd jeździ, a nie lata.

    Widzisz różnicę?
    Cholera, napisałem długą odpowiedź, ale nowe forum mi ją zjadło.
    Także w skrócie:

    1. Na Youtube jest dużo filmów z crashami dronów, ale jest nieporównywalnie więcej ze stłuczkami aut nagranymi kamerką zza przedniej szyby. Ponownie, kwestia skali.
    2. W przypadku dronów też jest tryb "awaryjnego łapania za kierownicę", czyli wspomniany wyżej tryb ATTI (w przypadku najpopularniejszych kontrolerów NAZA). W tym roku już trzem moim znajomym umiejętność lotu w trybie ATTI uratowała drona.
    3. OC w tym zawodzie jest wymagane. Bez tego nie dostanie się licencji na latanie. Jednak patrząc na znajomych i rynek, nieporównywalnie częściej przydałoby się dobre AC.
    4. Nie wierzę żadnemu komercyjnemu operatorowi, który twierdzi, że nigdy nie latał nad ludźmi. Tak się nie da. Każdy lot w mieście to lot nad człowiekiem. Weźmy np. zdjęcie z Katowic z poprzedniej strony, które nie wzbudziło żadnych kontrowersji. A przecież tam też dron jest nad ludźmi. Ba, nad ludźmi jadącymi samochodami. Awaria koptera i upadek na ulicę czy przednią szybę auta to potencjalna tragedia. Nikt też nie zapytał, czy lot był legalny. Jeśli nie, dron na tej wysokości mógł wlecieć chociażby w helikopter medyczny, którego pilot byłby nieświadomy, że coś na tym obszarze lata. Szczelnie, że była noc, a kopter jest mały.
    5. Każdy lot nad człowiekiem musi być przeprowadzony z głową i z maksymalną uwagą. Nie wyobrażam sobie, by przyjechać w nowe miejsce i zaczynać od lotu nad głową. Tak się przecież nie robi. Najpierw robi się wszystkie kalibracje, sprawdza sprzęt, później przeprowadza się lot próbny.
    6. Każdy myślący operator unika takich lotów, a przynajmniej ogranicza je do absolutnego minimum. Ale tak jak pisałem, czasem jest to nie do uniknięcia.
    to be a rock and not to roll

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez drdln Zobacz posta
    [...]Weźmy np. zdjęcie z Katowic z poprzedniej strony, które nie wzbudziło żadnych kontrowersji. A przecież tam też dron jest nad ludźmi. Ba, nad ludźmi jadącymi samochodami. Awaria koptera i upadek na ulicę czy przednią szybę auta to potencjalna tragedia. Nikt też nie zapytał, czy lot był legalny. Jeśli nie, dron na tej wysokości mógł wlecieć chociażby w helikopter medyczny, którego pilot byłby nieświadomy, że coś na tym obszarze lata. Szczelnie, że była noc, a kopter jest mały. [...]
    czuje się wywołany do tablicy, dlatego uzupełnię - lot odbywał się po godz. 21, nad budynkiem który aktualnie jest wyburzany, na wysokości ok 300m przy praktycznie zerowym wietrze. nawet gdyby mnie wywiało dalej, liczba aut i ludzi była minimalna (można poszukać na drogach - przednie światła zostawiają ślad) a na placu przed spodkiem gdzie stałem byłem sam.

    kolizja z helikopterem medycznym - to był lot w przestrzeni niekontrolowanej... i phantom i śmigłowiec posiadają światła... ja mam oczy i uważam. pilot ma oczy, niech uważa... a jeśli to jest jednak problem to rozwiązanie jest proste - latanie modelami RC - ustawowo zakazać.

    myślę że każdy tutaj zdaje sobie sprawę z tego że bawimy się niebezpiecznymi zabawkami, jednakże mam dziwne wrażenie że niektórzy chcą być bardziej papiescy od papieża zamiast dyskutować o zdjęciach/sprzęcie - a jeśli wątek stał się zbyt kontrowersyjny - to zawsze można usunąć...
    Ostatnio edytowane przez przem426 ; 11-07-2015 o 11:50
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przem426 Zobacz posta
    czuje się wywołany do tablicy, dlatego uzupełnię - lot odbywał się po godz. 21, nad budynkiem który aktualnie jest wyburzany, na wysokości ok 300m przy praktycznie zerowym wietrze. nawet gdyby mnie wywiało dalej, liczba aut i ludzi była minimalna (można poszukać na drogach - przednie światła zostawiają ślad) a na placu przed spodkiem gdzie stałem byłem sam.

    kolizja z helikopterem medycznym - to był lot w przestrzeni niekontrolowanej... i phantom i śmigłowiec posiadają światła... ja mam oczy i uważam. pilot ma oczy, niech uważa... a jeśli to jest jednak problem to rozwiązanie jest proste - latanie modelami RC - ustawowo zakazać.

    myślę że każdy tutaj zdaje sobie sprawę z tego że bawimy się niebezpiecznymi zabawkami, jednakże mam dziwne wrażenie że niektórzy chcą być bardziej papiescy od papieża zamiast dyskutować o zdjęciach/sprzęcie - a jeśli wątek stał się zbyt kontrowersyjny - to zawsze można usunąć...
    Z mojej strony to nie był żaden zarzut. Każdy kto lata i ma jakieś doświadczenie wie, jak to wygląda w praktyce.
    Według mnie obawa przed dronami jest przesadzona. Dotychczas przecież mieliśmy inne modele latające i nikt nie widział w nich zagrożenia. Tylko podkreślam, że czym innym jest kupienie Phantoma w sklepie nie dla idiotów i beztroskie latanie na wysokości 1 km podczas pierwszego lotu, a czym innym zaplanowany lot, gdzie operator minimalizuje ryzyko i generalnie wie, co robi.
    to be a rock and not to roll

  7. #37

    Domyślnie

    luz

    mnie też martwi to że prezentem numer jeden na tegorocznej komunii były wszelkiej maści fruwadła, ale skupmy się na rzeczy
    (a jak kto chce się pochwalić fotką/filmem, niech wybierze coś co nie wzbudzi niepotrzebnej dyskusji)

    wracając do phantoma 3 pro - parę stron wcześniej pisałem o tym że nie wiem co myśleć o jego aparacie - generalnie jako użytkownik pełnej klaty oczekiwałem od niego zbyt dużo, co nie zmienia faktu że po ogarnięciu tematu jest to bardzo zacny aparacik.
    w sumie to skrobnę o tym parę słów i dorzucę kilka fotek w osobnym wątku dziś wieczorem.
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  8. #38

    Domyślnie

    Samochody, drony, wszystko co się porusza, lata w powietrzu jest NIEBEZPIECZNE, czy Waszym zdaniem należy zakazać używania wszelkich niebezpiecznych rzeczy? To mamy jeść rękoma? w zasadzie z ziemi, bo skorupą talerza można zrobić komuś krzywdę. Najlepiej odrąbać wszystkim ręce, bo właśnie w rękach człowieka każdy przedmiot jest potencjalną bronią.
    Jeszcze nie tak dawno na większości dróg nie było żadnych oznaczeń poziomych i jakoś ludzie wiedzieli, że tam czy siam nie można tego czy owego bo może być wieeelkie BAGA BUM. Dziś każdy jest tak nastawiony na PROCEDURY i przepisy, że sam już nawet nie chce wysilać swoich szarych komórek. Lata się wszelkimi dronami nad głowami, no i co z tego, co w tym złego? co to za przyjemność latać nad polami, choć to też niebezpieczne, bo podczas upadku lipole mogą podpalić uprawy. Nie powinno być żadnego OC, tylko 100% odpowiedzialność winowajcy za spowodowane szkody. Tylko takie konsekwencje są w stanie powstrzymać niektórych zapaleńców nad nieprzemyślanymi bądź karkołomnymi manewrami.
    http://www.krupienko.pl/galeria/

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomajk Zobacz posta
    Nie powinno być żadnego OC, tylko 100% odpowiedzialność winowajcy za spowodowane szkody. Tylko takie konsekwencje są w stanie powstrzymać niektórych zapaleńców nad nieprzemyślanymi bądź karkołomnymi manewrami.
    Poza tym, że ze wszystkim można się w sumie zgodzić, to OC jest dlatego, że jak jesteś gołodupcem to nic mi po Twojej odpowiedzialności stu procentowej jak nie masz z czego płacić. Niby stuprocentowa to stuprocentowa - można na organy sprzedać, ale bywa że mogło by nie wystarczyć...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  10. #40
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    09 2013
    Miasto
    Grudziądz/Słupsk
    Posty
    16

    Domyślnie

    Przecież pisałem, że nad skupiskami ludzi latać do pewnej wysokości nie wolno. I nie ważne czy jest to dron za 100 zł czy samolot za 1 000 000zł...
    F801s/Fuji S5 PRO, S17-50/2.8 N35/1.8 DX, N50/1.4D, N35-135, SB-24, SB-800

Strona 4 z 11 PierwszyPierwszy ... 23456 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •