Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 36
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    "Na oko" to chlop w szpitalu zmarl. Nie pisz takich bzdur, bo tych co troche wiedza o oswietleniu, az zeby bola.
    "Na oko" to akurat blisko prawdy był.

    Jeżeli producent się nie wstydzi, podaje parametr źródła światła- strumień światła, którego jednostką jest lumen. Ten parametr pozwala jednoznacznie określić , które źródło daje więcej światła.

    Jakiś czas temu wymieniłem wszystkie świetlówki kompaktowe na źródła led. Ze względu na dziecko. Te niezwykłe "oszczędne i ekologiczne" źródła zawierają od groma rtęci. O czym unijni pseudoekolodzy mówić już nie chcą. W końcu nie za to lobbyści im zapłacili
    Otóż te ledowe 10W mają strumień większy niż żarówka 60W zaś trochę mniejszy niż 100W.

    Jeżeli producent nie podaje strumienia, wówczas w przybliżeniu można go policzyć. Informacje można zasięgnąć w internecie lub u innych producentów , odnośnie skuteczności świetlnej źródeł światła.

    Dla żarówek będzie to kilkanaście lm/W, zaś dla Led około 100 lm/W. Stąd ta 10W Led, na oko będzie świecić podobnie jak 100W żarówka. Bez wątpienia jednak trochę słabiej , nie mocniej.

    Odnośnie ściemniania. Najmniej problemów jest z żarówkami. Świetlówki już są problematyczne. Z Ledami problemów jest mniej niż ze świetlówkami.

    Na Twoim miejscu najlepiej byłoby pożyczyć od dobrego sąsiada na chwilę, jeżeli takie Led ma i sprawdzić u siebie.
    Jeżeli masz inne żyrandole , kinkiety, gdzie najpewniej masz świetlówki , na gwint jak w problematycznym żyrandolu ze ściemniaczem, zakupiłbym tam "żarówkę " Led i wymienił. Spróbowałbym jej w tym problematycznym żyrandolu. Jeżeli będzie dobrze funkcjonowała, będziesz mógł wymienić wszystkie. Zaoszczędzisz wtedy sporo na energii. Jeżeli nie, wydasz trochę pieniędzy , będziesz oszczędzał na energii trochę w porównaniu do świetlówki.

    Jeżeli ten pomysł Ci nie odpowiada, zawsze możesz zrobić jak wyżej. Żarówki są już co prawda powyżej pewnej mocy zabronione, jednak jak napisał powyżej kolega, niektórzy obchodzą ten przepis , oferując żarówki "do celów specjalnych" Teraz z koniecznosci muszą umieścić na pudełku napis "przeciw wstrząsowe". Z tego względu że świetlówki wstrząsów za dobrze nie tolerują , a oprawa musiałaby być wyposażona w odpowiednie mocowanie świetlówki , żeby nie przenosić wstrząsów na źródło.
    Wyjściem w tych sytuacjach są stare dobre żarówki

    Ps Przy wymianie na Led pogorszy się współczynnik oddawania barw. Ra powyżej 60 dla słabych , powyżej 80 dla lepszych Led. Do żarówki sporo jednak brakuje
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 28-04-2015 o 08:26 Powód: lit. ("prorucent")
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  2. #12

    Domyślnie

    ewentualnie żarówki edisonowskie (https://www.google.pl/search?q=%C5%B...ed=0CAYQ_AUoAQ)
    mam, świeca ładnie, do ściemniacza się nadają. Pozostaje jedynie kwestia czy się spodobają i będa odpowiednie cenowo (niestety od 20-80zł/sztuka).

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Problem w ilości światła: 3 x 10W to nie 3 x 60W i chyba większych LED-ów nie ma.
    Ja mam LEDy o mocy 13W i ciut ponad tysiąc lumenów (1050), to jest odpowiednik żarówki 120W. Za mało?

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    żona nie pozwoli rozwalać ściany
    Mięczak! Nic nie pytasz, bierzesz młot udarowy, alleluja i do przodu.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 28-04-2015 o 08:36
    Krzysztof Paszkiewicz

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    Te niezwykłe "oszczędne i ekologiczne" źródła zawierają od groma rtęci.
    Trochę pary rtęci pod obniżonym ciśnieniem - pojedyncze miligramy. Nie tak znów od groma, jak w termometrach. Chyba Twój dzieciak nie strzela z procy do żyrandola?
    Cytat Zamieszczone przez FelTom Zobacz posta
    Otóż te ledowe 10W mają strumień większy niż żarówka 60W zaś trochę mniejszy niż 100W.
    Dla żarówek będzie to kilkanaście lm/W, zaś dla Led około 100 lm/W. Stąd ta 10W Led, na oko będzie świecić podobnie jak 100W żarówka.
    Znów przykłady na oko... Podaj konkretne strumienie świetlne. Niestety, większość "żarówek" LED, zwłaszcza z mlecznymi bańkami (kolejna strata światła) oscyluje w raczej okolicach 90 lm/W lub trochę mniej. Producenci lubią podawać strumienie świetlne samych diod, w odpowiednich warunkach (np. niska temperatura) co w przypadku gotowego wyrobu wygląda trochę inaczej choćby ze względu na nagrzewanie się - w internecie można znaleźć wykresy skuteczności świetlnej od temperatury złącza.

    Cytat Zamieszczone przez ekonet Zobacz posta
    Ja mam LEDy o mocy 13W i ciut ponad tysiąc lumenów (1050), to jest odpowiednik żarówki 120W. Za mało?
    Strumień jest raczej rzetelnie podany, bo skuteczność wynosi 81 lm/W, ale taka lampka odpowiada raczej żarówce o mocy ok. 80 W, ale nie 100 W, która daje już ok. 1300 lm, a tym bardziej nie 120 W.
    Ostatnio edytowane przez kjakub ; 28-04-2015 o 09:01
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Strumień jest raczej rzetelnie podany, bo skuteczność wynosi 81 lm/W, ale taka lampka odpowiada raczej żarówce o mocy ok. 80 W, ale nie 100 W, która daje już ok. 1300 lm, a tym bardziej nie 120 W.
    Może i tak. Ale ciemnicy w pokoju nie ma.
    Krzysztof Paszkiewicz

  6. #16

    Domyślnie

    Ja również przeszedłem na LED-y, wcześniej miałem energooszczędne, wywaliłem ściemniacze i podświetlenie wyłączników bo zarówno jedne i drugie przy podświetlaniu wyłączników potrafiły się lekko świecić lub migać.
    Problem podświetlanych wyłączników można rozwiązać wstawiając diodę, ze ściemniaczem nie da rady bo LED-y mają przetwornicę.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  7. #17

    Domyślnie

    Dlaczego nie da rady? Jak najbardziej da, przykłady powyżej.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #18
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gALL Zobacz posta
    "Na oko" to chlop w szpitalu zmarl. Nie pisz takich bzdur, bo tych co troche wiedza o oswietleniu, az zeby bola.
    No właśnie "na oko" bo dla przeciętnego zjadacza chleba podanie wartości strumienia świetlnego w lumenach będzie tak samo pomocne jak wyskalowanie prędkościomierza samochodowego w machach i opisanie tablic informacyjnych w parsekach.
    D800; D300; 3xSB800; N70-200/2,8VR; T24-70/2,8VC; N50/1,4 itd

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kjakub Zobacz posta
    Trochę pary rtęci pod obniżonym ciśnieniem - pojedyncze miligramy. Nie tak znów od groma, jak w termometrach. Chyba Twój dzieciak nie strzela z procy do żyrandola?

    Znów przykłady na oko... Podaj konkretne strumienie świetlne. Niestety, większość "żarówek" LED, zwłaszcza z mlecznymi bańkami (kolejna strata światła) oscyluje w raczej okolicach 90 lm/W lub trochę mniej. Producenci lubią podawać strumienie świetlne samych diod, w odpowiednich warunkach (np. niska temperatura) co w przypadku gotowego wyrobu wygląda trochę inaczej choćby ze względu na nagrzewanie się - w internecie można znaleźć wykresy skuteczności świetlnej od temperatury złącza.


    Strumień jest raczej rzetelnie podany, bo skuteczność wynosi 81 lm/W, ale taka lampka odpowiada raczej żarówce o mocy ok. 80 W, ale nie 100 W, która daje już ok. 1300 lm, a tym bardziej nie 120 W.
    Na razie nie strzela. Jest na etapie poznawania lamp, załączania światła. Ostatnio nauczył się obsługiwać pilota do sterowania światłem pod szafkami
    Z tym od groma masz rację. Trochę mnie poniosło. XD

    Co do wartości na oko. Jak kupowałem sprawdzałem strumienie. 10W led który kupiłem ma wiekszy strumień niż 60W żarówka i większy niż 18W świetlówka , które zostały zastąpione.
    Jakie dokładnie to wartości ? Wybacz, nie wiem czy znajdę pudełka.

    Pozdrawiam
    Światła i cienie...
    http://nozaki.flog.pl
    Samsung i Nikon

  10. #20

    Domyślnie

    Luksomierz wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •