Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5100 + Nikkor 16-85 mm - problem z ostrością?

    Witam serdecznie.

    Walczyłem z tym długo i już sam nie wiem co myśleć. Tak chyba nie powinny wyglądać w miarę ostre zdjęcia. Używam tego zestawu od około 2 lat, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem, bo zawsze obrabiałem zdjęcia w rozdzielczości 1280 px maksymalnie, więc nie zwracałem uwagi na takie szczegóły i zdjęcia nie tylko mi, wydawały się dosyć ostre po ich zmniejszeniu i dodatkowym wyostrzeniu. Od nie dawna zacząłem pracować na oryginalnych rozmiarach zdjęć i i ta ostrość zaczęła sprawiać mi ogromne problemy, tylko nie wiem w czym tkwi problem. Może Wy mi pomożecie i coś mi uświadomicie, albo potwierdzicie mi moje przypuszczenia że coś z moim zestawem jest jednak do dupy.

    Poniżej trochę zdjęć. Są to cropy 100% oryginalnego rozmiaru z aparatu, nef'y wywołane w Capture NX2, bez żadnych operacji na suwakach, tylko otwarte w Capture NX2 i zapisane jako pliki .jpeg. Dochodzi do nich chyba tylko funkcja Picture SD którą miałem włączoną w aparacie podczas wykonywania tych zdjęć, na opcję "Standard" czyli stopień wyostrzenia +3, przynajmniej tak mam ustawione w aparacie, ale nie wiem czy tak jest standardowo, bo być może kiedyś tam grzebałem, tak czy tak te zdjęcia mają ten stopień +3.

    Oto te zdjęcia:


    F 7.1 1/20s iso100 34mm

    Zdjęcie strzelone z odległości około 2 metrów w ścianę w jasny pogodny dzień.


    F 13 1/50s iso 100 34mm

    Mega słoneczny dzień w górach, odległość na oko, może z 200-300 metrów od skał.


    F 16 1/30s iso 100 16mm

    Ta sama sytuacja co wyżej, ten sam dzień.


    F 8 1/100s iso 100 30mm

    Tutaj inny dzień, ale pogoda identyczna, ludzie wg mnie strasznie rozmazani, odległość jakieś 50 metrów od tych ludzi.


    To jest crop tego samego zdjęcia co z tymi ludźmi, więc parametry te same, tylko inny fragment kadru.

    W czym tkwi problem?

    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez RVS ; 04-04-2015 o 16:24

  2. #2

    Domyślnie

    Zdjęcia wyglądają na poruszone. Zrób testy na czasach powiedzmy 1/200 lub krótszych i f/5.6

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RVS Zobacz posta
    .....W czym tkwi problem?

    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Konieczna jest serwisowa kalibracja szkła pod puchę . Prawidłowo wykonana - diametralnie poprawi jakość zdjęć.

  4. #4

    Domyślnie

    f/13 f/16 to zly pomysl no i czasy 1/30s
    D700 + D610 + D7100 + Pixel Vertax MB-D14/MB-D15, + dużo szkieł http://1drv.ms/QpEswo

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Zdjęcia wyglądają na poruszone. Zrób testy na czasach powiedzmy 1/200 lub krótszych i f/5.6
    Też tak długo myślałem, ale to chyba nie ten problem, bo jednak te czasy nie są na tyle krótkie, a światło było bardzo dużo, no i ręka mi się aż tak nie trzęsie.

    Poza tym testowałem to też na statywie, tu jest zdjęcie ze statywu, z wyłączonym VR i włączonym trybem opóźnienia ekspozycji, wyzwalane z pilota.

    F 9, 1/200s, ISO100, 68mm, ostrzone ręcznie przez live view.


    I to samo zdjęcie z autofocuesem.


    Nie ma w zasadzie większej różnicy, więc nawet zdjęcia ze statywu wydają mi się nieostre, chociaż trochę lepiej jest, ale czy to tak ma być?
    Ostatnio edytowane przez RVS ; 04-04-2015 o 18:14

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Zdjęcia wyglądają na poruszone. Zrób testy na czasach powiedzmy 1/200 lub krótszych i f/5.6
    No potestuję jeszcze tak jak mówisz i wstawię zdjęcia, chociaż te wyżej jest już na krótszym czasie i ze statywu i dalej wg mnie idealne nie jest.

    Cytat Zamieszczone przez Archibald6803 Zobacz posta
    Konieczna jest serwisowa kalibracja szkła pod puchę . Prawidłowo wykonana - diametralnie poprawi jakość zdjęć.
    Gdzie taką kalibrację idzie przeprowadzić już po gwarancji i ile to kosztuje, tzn gdzie to wysłać, czy to zanieść, żeby wysłali?

    Cytat Zamieszczone przez adrianek32 Zobacz posta
    f/13 f/16 to zly pomysl no i czasy 1/30s
    No właśnie też dopiero po fakcie wyczytałem, że to nie najlepszy pomysł, no ale tak gdzieś kiedyś wyczytałem w książkach fotograficznych, że ze statywu to idzie i na f32 robić, tyle, że jak ja tak robię, to i ze statywu te zdjęcia wychodzą średnio. No, ale jak wyżej, wydaje mi się, że na f 7 czy f 9 też ideału nie ma.

    No i jeszcze prowizorycznie na szybko zrobiłem test na bateryjkach i wyszło mi ewidentnie, że w punkt to to nie ostrzy.


    Taki sam efekt otrzymałem na teście na linijce, też ostrzył 1-1,5 cm przed mniej więcej, czy to dużo? I czy to może mieć z tym jakiś związek, bo wyczytałem, że w sumie nie powinno przy zdjęciach z większej odległości, no ale się nie znam...
    Ostatnio edytowane przez RVS ; 04-04-2015 o 18:40

  7. #7

    Domyślnie

    Mocny Front Focus ; na moje kaprawe oko - na 15-20 punktów.

    Dla serwisu Nikona w Warszawie to 30 min roboty ;

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •