Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie 28 1.8 - dzisiaj go kocham, jutro nienawidzę - wymiana na zoom

    Cześć!

    Wydawało mi się, że nigdy takich pytań nie będę zadawał, ale chyba muszę pomyśleć i podyskutować z kimś innym niż ze samym sobą.

    Mam ja sobie D610 + 28/1.8 + 50/1.8 + 85/1.8 do tego 70-200/4. Mam jeszcze 105 VR, ale makro nie robię, a do portertów mam inne, więc rozstajemy się.

    50 wiadomo, jak potrzebuję lekko, jasno i dyskretnie.
    85 i 70-200 - portrety. Trochę dzięki nim zarabiam.

    28 - jest zacna, bez dwóch zdań, ale zakładam go tylko właściwie na imprezach rodzinnych czy u córki w przedszkolu - a wtedy i tak domykam do f/8 i lampą dopalam. I dlatego mam dylemat - szkoda mi go sprzedać, bo kupiłem pół roku temu za 2500, teraz wątpię, że więcej jak 2000 wezmę. A naprawdę może 1% zdjęć nim robię.

    Nie robię ślubów (jeden przypadkiem) ani chrztów, jak już coś zarobię, to ze zdjęć "odzieżowych" albo jakaś rodzinna sesyjka. Na codzień ludzie, w weekendy krajobrazy.

    Brakuje mi natomiast wycieczkowo-spracerowego szkła - robi za nie 50, ale z dwójką brzdąców wiele "momentów" mnie omija. Albo nie zdążę szkła zmienić, albo podbiec, albo się odsunąć. Poza tym czasami po prostu nie ma jak tego szkła zmienić, kiedy trzeba dziecko trzymać, żeby gdzieś nie poleciało ze skarpy, etc.

    I teraz rozważam kilka opcji:
    - N24-70 - miałem okazję, szatan, ale nawet używka to minimum 4k.
    - T24-70 - dwójka znajomych ma, są zadowoleni ale też nie uważam ich za autorytety, więc nie do końca ufam ich zdaniu. Z wypożyczeniem problem niestety. Cena samego szkła spoko - zakładam kupno nowego bądź używki, ale selekcjonowanej ("od Cichego" tak zwane )
    - zostawić 28 i dokupić 24-85 VR używane? Chodzą w okolicach 1100-1400. Minus taki, że mi się szkła mnożą.
    - dokupić bezlusterkowca?

    VR/VC - ma dla mnie ten plus, że jak z rodziną gdzieś po górach czy muzeach śmigam, to nie biorę statywu - często się wtedy przydaje.
    Ostatnio edytowane przez FHR ; 01-04-2015 o 00:31 Powód: "na prawdę"

  2. #2
    Gaduła Awatar timi
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Golub-Dobrzyń
    Posty
    1 597
    Wpisów
    3

    Domyślnie

    Wydaje się ze idealny byłby dla Ciebie Nikon 18-35 mm f/3.5–4.5 G. Masz 35mm których Ci brakuje a zarazem szeroko na wycieczki.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez timi Zobacz posta
    Wydaje się ze idealny byłby dla Ciebie Nikon 18-35 mm f/3.5–4.5 G. Masz 35mm których Ci brakuje a zarazem szeroko na wycieczki.
    No cenowo atrakcyjny, ale miałem na DX 12-24/4 - na spacery się nie nadawał - za szeroko jeszcze było. Mam taką teorię, że w landszafcie zawsze mogę sobie na 24mm w pionie kilka zdjęć zrobić i skleić, a w drugą stronę - jak coś daleko było i cropować, to już nie to samo. We wnętrzach te 24 wydaje mi się wystarczające.

    Szeroki jest na samym końcu mojej listy zakupów - Sy14

  4. #4

    Domyślnie

    - zostawić 28 i dokupić 24-85 VR używane? Chodzą w okolicach 1100-1400. Minus taki, że mi się szkła mnożą.
    Sprzedać 28 i dokupić 24-85 VR używane.
    Choć moim zdaniem lepiej się po prostu nauczyć robić zdjęcia tym co masz, bo zestaw jest OK.
    Nie bardzo rozumiem, jak mogą uciec momenty podczas fotografowania 50 i co tu niby zmieni pozbycie się 28 i zamiana na zooma. No wiem, zoom daje większą swobodę, ale też rozleniwia i "wymusza" mniej ciekawe kadry.
    Nie, nie jestem wrogiem zoomów, mam 24-70, ale rzadko go używam (paradoksalnie - ostatnio głównie do "makro", bo ma największą skalę odwzorowania z moich szkieł).
    T24-70 vs. N24-70? Szkoda strzępić języka. Albo N, albo nic i szkoda czasu.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez karolt Zobacz posta
    Sprzedać 28 i dokupić 24-85 VR używane.
    Choć moim zdaniem lepiej się po prostu nauczyć robić zdjęcia tym co masz, bo zestaw jest OK.
    Nie bardzo rozumiem, jak mogą uciec momenty podczas fotografowania 50 i co tu niby zmieni pozbycie się 28 i zamiana na zooma. No wiem, zoom daje większą swobodę, ale też rozleniwia i "wymusza" mniej ciekawe kadry.
    Nie, nie jestem wrogiem zoomów, mam 24-70, ale rzadko go używam (paradoksalnie - ostatnio głównie do "makro", bo ma największą skalę odwzorowania z moich szkieł).
    T24-70 vs. N24-70? Szkoda strzępić języka. Albo N, albo nic i szkoda czasu.
    Dzięki za przemyślenia. Karol - to jest tak, że jak idę na konkretną robotę, gdzie wiem co mnie czeka, biorę 1-2 szkła i tyle. Misja zawsze spełniona. Ale na spacerach z dziećmi albo na wycieczkach potrzebuję zooma, bo ciężko wtedy żonglować szkłami - mój idealny zestaw na wycieczki to 24-70 + 70-200/4. Tylko właśnie w N24-70 trochę mnie brak VR stopuje w porównaniu do T - no i używkę musiałbym brać. Do tej pory tylko systemowe miałem, więc mam obawy co do kundelka. Ale ~2500 PLN robi różnicę, kiedy się wcale bądź okazyjnie zarabia na fotkach

  6. #6

    Domyślnie

    Za 2500zł?? To przepłaciłeś...

    Może lepiej po prostu przestać robić na f/8 (bo po co) i zaczać używać pełnej dziury. Po to sie kupuje takie obiektywy.
    D600 | D750 | D7200 ||| 35/1.4 ART | 50/1.4 ART | 18-35/1.8 ART | 85/1.8 G | 135/2 D | 17-35/2.8 | 24-70/2.8 | 70-210/4
    było: D700 | D3100 | D5200 | CoolPix8800 | 14/2.8 HSM | 28/1.8G | 35/1.8 G DX | 50/1.5 HSM | 85/1.8 D | 135/2 bez D | 12-24/4.5-5.6 HSM | 28-200 D i G | 18-105 G | 18-200 G | 28-300 G | 200-500/5-6.3

  7. #7

    Domyślnie

    Ja wiem czy to taka wygoda nosić na spacerze body z N24-70? Ciężkie i niewygodne ....N28/1.8G jest super spacerowo - wycieczkowym szkłem. Warto żeby na zdjęciu ze spaceru oprócz rodziny było jakieś tło i ta ogniskowa jest w sam raz. Szeroko ale bez dużych zniekształceń - może za dużo robisz portretów i dlatego Ci nie pasuje? Każdy robi jak umie ale zupełnie nie rozumiem po co na imprezie w przedszkolu używać przysłony 8 i tym samym mocno błyskać / bo innej możliwości nie ma przy takim ustawieniu.../ Spróbuj innych technik i innego podejścia - już to wklejałem w innym wątku o tym szkle http://www.blog.radziszewski.eu/2012...mm-f1-8g-test/ Ja wiem że Radek to mistrz ale te zdjęcia pokazują że to jedno szkło na urlop wystarczy...nie trzeba nic zmieniać ani kręcić zoomem Na dodatek takie kolorki ze starego badziewnego D700 - to pewnie jakieś czary...
    Ostatnio edytowane przez siwyozzman ; 31-03-2015 o 23:39

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawulon Zobacz posta
    Za 2500zł?? To przepłaciłeś...

    Może lepiej po prostu przestać robić na f/8 (bo po co) i zaczać używać pełnej dziury. Po to sie kupuje takie obiektywy.
    Na pełnej też go używam, ale rzadziej mam potrzebę robić rzeczy a'la portert środowiskowy, a częściej większe grupy ludzi bądź krajobraz.

    Cytat Zamieszczone przez siwyozzman Zobacz posta
    Ja wiem czy to taka wygoda nosić na spacerze body z N24-70? Ciężkie i niewygodne ....N28/1.8G jest super spacerowo - wycieczkowym szkłem. Warto żeby na zdjęciu ze spaceru oprócz rodziny było jakieś tło i ta ogniskowa jest w sam raz. Szeroko ale bez dużych zniekształceń - może za dużo robisz portretów i dlatego Ci nie pasuje? Każdy robi jak umie ale zupełnie nie rozumiem po co na imprezie w przedszkolu używać przysłony 8 i tym samym mocno błyskać / bo innej możliwości nie ma przy takim ustawieniu.../ Spróbuj innych technik i innego podejścia - już to wklejałem w innym wątku o tym szkle http://www.blog.radziszewski.eu/2012...mm-f1-8g-test/ Ja wiem że Radek to mistrz ale te zdjęcia pokazują że to jedno szkło na urlop wystarczy...nie trzeba nic zmieniać ani kręcić zoomem Na dodatek takie kolorki ze starego badziewnego D700 - to pewnie jakieś czary...
    Widziałem ten blog, często na ten wpis trafiam. W przedszkolu robię czasami na pełnej pojedyncze, ale głównie potrzebne mi są z takich imprez zdjecia, gdzie kilka osób jest w GO - tak samo na domówkach. Dlatego domykam + lampa. Obrazek z 28/1.8 jest super, obojętnie czy na f/1.8 cz na 8.

    Tak sobie myślę, może jednak 24-85VR na wycieczki targać? Lekkie, cena niska, nie będzie tak szkoda jak upadnie jakby to był 24-70?
    Mimo wszystko na urlopach właśnie brakuje mi zooma.

  9. #9

    Domyślnie

    ja bym na Twoim miejscu 28 1.8G nie sprzedawal bo to swietne szklo, sporo tez stracisz przy odsprzedazy, ja uzywke kupilem z tego co pamietam za 1800zł - cały komplet, a moze kup taniego uzywanego Tamrona 28-75? za ok 700-800zl mozna kupic w dobrym stanie, na olx kupilem z wysylka pobraniowa za 700zl
    Ostatnio edytowane przez adrianek32 ; 01-04-2015 o 00:15
    D700 + D610 + D7100 + Pixel Vertax MB-D14/MB-D15, + dużo szkieł http://1drv.ms/QpEswo

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adrianek32 Zobacz posta
    ja bym na Twoim miejscu 28 1.8G nie sprzedawal bo to swietne szklo, sporo tez stracisz przy odsprzedazy, ja uzywke kupilem z tego co pamietam za 1800zł - cały komplet, a moze kup taniego uzywanego Tamrona 28-75? za ok 700-800zl mozna kupic w dobrym stanie, na olx kupilem z wysylka pobraniowa za 700zl
    To myślę najrozsądniejszy głos jeżeli musisz mieć zooma - Tamron jest nie tak duży i nie tak ciężki - cena rozsądna.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •