Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 21
  1. #1

    Domyślnie Problem z Nikon d5300

    Witam, jestem nowy na tym forum. Pomyślałem, że może tutaj znajdę odpowiedź na dziwne zachowanie mojego D5300
    Używam go do astrofoto. Wygląda to tak, że wykonuję np 20 zdjęć z czasem naświetlania około 4 minut każde. Ostatnio zdjęcia podczas jednej sesji zaczęły wykazywać wyraźne zaczerwienienie. Na histogramie wyglada to tak, że czerwony jest wyraźnie przesunięty w prawo (jaśniejsze). Do tej pory zdjęcia miały prawidłowy balans kolorów. Co dziwniejsze po serii zdjęć zaczerwienionych dostaję jedno normalne a następne znowu zaczerwienione. Zdjęcia wykonywane są w jednakowych warunkach w odstępach kilku minut. W informacjach (metadane) nie ma żadnej różnicy. Nic z tego nie rozumiem, myślę, że coś padło np w elektronice. Co Wy na to, może ktoś miał coś podobnego??

  2. #2

    Domyślnie

    Z fusów nikt nie wywróży. Daj zdjęcia, to będzie można szukać przyczyny.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Gdzieś kiedyś czytałem że przy długich naświetlaniach trzeba zasłaniać wizjer , ale na 100% nie jestem pewien czy to ma jakiś wpływ .
    D5100 , D5300 , AF-S DX 35mm f/1.8G , AF-S DX 18-105 VR , AF-S Nikkor 70-300 mm G IF-ED , SB-700

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Z fusów nikt nie wywróży. Daj zdjęcia, to będzie można szukać przyczyny.
    Dzięki
    To są pliki RAW ważą ponad 20 MB jak mogę Ci je wysłać? Mogę wystawić Ci je na googlowym dysku?

    Cytat Zamieszczone przez Nikkoś Zobacz posta
    Gdzieś kiedyś czytałem że przy długich naświetlaniach trzeba zasłaniać wizjer , ale na 100% nie jestem pewien czy to ma jakiś wpływ .
    To mogła by być przyczyna ale wszystkie zdjęcia były robione w takich samych warunkach (bez zakrywania wizjera).
    Ale to interesująca informacja. Dzięki
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-02-2015 o 17:08

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stefanchm Zobacz posta
    Dzięki
    To są pliki RAW ważą ponad 20 MB jak mogę Ci je wysłać? Mogę wystawić Ci je na googlowym dysku?
    Gdziekolwiek, byle by był do nich dostęp.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Sorry nie mogłem się powstrzymać

    Nikon D5300- Jestem wadliwy poprzednikach
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Gdziekolwiek, byle by był do nich dostęp.
    OK
    Zaraz po pracy umieszczę je na googlowym dysku i dam Ci uprawnienia
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Nie mam doświadczenia z pracą na tak długich czasach. Dlatego nie chce mówić tego jako pewnik. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także kwestię nagrzewania się matrycy. W D5300 na pewno ten problem występuje. Ja zetknąłem się z tym podczas filmowania tym właśnie modelem (lato, ciepło na dworze, ponad 2 godziny pracy w LV, wiele ujęć z bardzo krótkimi przerwami). Matryca nagrzewa się i to nierównomiernie. Jest lepiej niż w D5200 ale nie idealnie. W takich sytuacjach dawało się zauważyć "przebarwienia" na nagranym materiale. Dwukrotnie zdarzyło mi się też, że aparat samoczynnie przestał nagrywać i wyłączył tryb LV. Być może nagrzewanie się matrycy potęguje jeszcze inny element elektroniki ale to już tylko moje domysły. Tak czy inaczej warto mieć to na uwadze. Oczywiście, bez paniki bo generalnie każda matryca grzać się będzie. Tyle, że w jednych modelach bardziej, a w innych mniej.
    Ostatnio edytowane przez Sebi75 ; 16-02-2015 o 19:00
    Z6II, Z5

  9. #9

    Domyślnie

    Ale przyznaj, że trudno jest wytłumaczyć pojawianie się "czerwonego" i za chwilę poprawny balans kolorów i następnie znów czerwony. Też o takim efekcie myślałem i zrobiłem przerwę 1/2 godziny (sesja na mrozie -4) niestety nic to nie dało.

    Witaj GonzoG
    Pliki umieściłem na dysku googlowym podaj mi swojego maila.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 19-02-2015 o 17:09

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stefanchm Zobacz posta
    Ale przyznaj, że trudno jest wytłumaczyć pojawianie się "czerwonego" i za chwilę poprawny balans kolorów i następnie znów czerwony. Też o takim efekcie myślałem i zrobiłem przerwę 1/2 godziny (sesja na mrozie -4) niestety nic to nie dało.
    Przyznaje. Tym bardziej, że warunki otoczenia miałeś nieporównywalnie lepsze (pod tym względem) od tych które miałem ja.
    Z6II, Z5

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •