Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Jak sprawdzić przysłonę?

    Mam pytanie. Załóżmy, że jest obiektyw z pierścieniem przysłony, który nie działa zbyt dobrze. Nie wiem, czy w pozycji f/4 to jest f/4 czy f/4,5. Czy w pozycji f/5,6 to nie jest przypadkiem f/8. Jak mogę to sprawdzić? Załóżmy, że pierwsza pozycja (pełna dziura) to jest faktycznie f/4 (patrząc od przodu widzę schowane listki przysłony), ale wiem, że z kolejnymi jest coś nie tak. Mogę poznać po czasie naświetlania konkretnej sytuacji i sobie przeliczyć na przyrost ilości światła, ale może jest inny (dokładniejszy) sposób? Dysponuję D40 i D7000 oraz paroma słoikami.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  2. #2

    Domyślnie

    Po czasie nic nie sprawdzisz, chyba, że jest to obiektyw w pełni manualny nie przeznaczony do Nikona - czyli taki, w którym przesłona nie jest przymykana przez aparat, a tylko i wyłącznie samym obrotem pierścienia.
    Przy takim obiektywie przymykając przesłonę pierścieniem aparat będzie od razu podawał czas (w trybie "A"). Na podstawie tego można określi o ile fizycznie się przymknęła przesłona.

    Jeśli jest to obiektyw z automatyczną przesłoną (przymykaną przez aparat), to możesz jedynie sprawdzić po jasności zrobionych zdjęć, bo pomiar jest zawsze robiony przy otwartej, a aparat oblicza sobie czas wg. ustawionej przesłony, ale nie wg. jej fizycznego przymknięcia.

    Ustawiasz tryb "A" i robisz zdjęcia z kolejnymi krokami przesłony - od w pełni otwartej.
    Następnie po jasności zdjęć (różnicy w jasności) możesz ocenić na ile dokładnie pracuje przesłona.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    No tak, pisząc "załóżmy, że jest obiektyw z pierścieniem przysłony" miałem na myśli, że przysłoną steruję tym pierścieniem a nie z poziomu aparatu.

    Jak mogę zmierzyć "jasność" zdjęcia? Rozumiem, że będzie ona podana w EV lub jakiejś wartości proporcjonalnej do EV?

    Liczyć na podstawie czasu naświetlania nie chcę, bo jest zbyt mała "rozdzielczość" tego pomiaru - nawet różnica przykładowo między 1/200 a 1/250 to słaba dokładność, a co jeśli w danych warunkach wyjdzie raz 1/10 a raz 1/20?
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Ustawiasz tryb "A" i robisz zdjęcia z kolejnymi krokami przesłony - od w pełni otwartej.
    Następnie po jasności zdjęć (różnicy w jasności) możesz ocenić na ile dokładnie pracuje przesłona.
    Bierzesz 2 zdjęcia i sprawdzasz jaka jest różnica.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •