Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie intervalometer IR Arduino

    Witam zamieszczam pierwszą cześć większego projektu sterownika do timelapse.

    Jest to intervalometer zbudowany z Arduino UNO (klona za 20 PLN ) i diody IR z rezystorem.



    http://sebastian.setz.name/arduino/m...ra-ir-control/



    Kod:
    #include <multiCameraIrControl.h>
    
    Nikon X(13); // firma aparatu / pin diody IR
    int sekundy = 1; // co ile sekund nastepuje zdjecie
    void setup(){
    }
    
    void loop(){
      X.shutterNow(); 
      delay(sekundy*1000);
    }

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj. Świetnie, że założyłeś taki wątek bo jest tu z pewnością wielu których zainteresuje temat.Sam jestem na początku budowy slidera do kamerki Gopro więc na razie wyzwalanie
    aparatu na podczerwień mnie nie zainteresuje.W tej chwili bardziej jestem zainteresowany napędem wózka.Skompletowałem silnik krokowy i sterownik dający możliwość
    zmiany obrotów silnika.Kamerka gopro ma wbudowany interwałometr do jednej minuty więc wyzwalanie migawki nie stanowi problemu.W przyszłości chciałbym jednak zbudować
    większe urządzenie na którym mógłbym również ostawić lustrzankę.Podstawowy cykl pracy miałby wyglądać następująco:
    - wyzwolenie migawki
    - obrót silnika o określona ilość kroków co dało by jakiś zamierzony posuw wózka z aparatem
    - kolejne wyzwolenie i kolejny posuw
    Wyzwolenie migawki musi być po kablu bo sporo lustrzanek zwłaszcza tych z górnej półki jest wyzwalana kabelkiem.
    Dobrze by było mieć możliwość ustawień cykli z poziomu urządzenia na cyfrowym panelu

    Właśnie znalazłem na yootube https://www.youtube.com/watch?v=r5hoqqOVbyM

    Takie urządzenie sterujące było by dla mnie idealne.Jak sądzisz jest możliwe złożenie czegoś takiego i wgranie kodu dla kogoś o raczej podstawowej wiedzy elektronicznej?

  3. #3

    Domyślnie

    Wiesz nie wiem jaki masz sterownik silnika krokowego.
    Najłatwiej używać sterowników do Rep Rap , lub do większego silnika używane w maszynach CNC.
    Maja one 2 wejścia kierunek i krok, są łatwe w sterowaniu i maja mikro kroki a to ważne.

    Co do filmiku coś podobnego można zrobić.
    Tylko jakie ustawienia ma mieć: ?

    - czas co jaki następuje zdjęcie
    - kat o jaki się obraca
    - kierunek obrotu
    - ilość kroków na obrót

    coś jeszcze ?

    Jak zrobię jakaś obudowę to dodam wyświetlacz i przyciski.

  4. #4

    Domyślnie

    Ten sterownik co posiadam oparty jest na procesorze Atmel 0315 i z silniczkiem który chcę zastosować dosyć dobrze to działa.Mam 6 stopni szybkości,start stop i zmianę kierunku.
    Silniczek bipolarny ze starej drukarki chyba,raczej niewielkiej mocy,ale dodam jeszcze jedno przełożenie mechaniczne i taka małą kamerkę bezproblemowo pociągnie.
    Zamierzam jednak docelowo zrobić coś większego i bardziej zaawansowanego stąd moje zainteresowanie Arduino.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak nic się nie stanie to myślę że za pól roku powstanie mój sterownik.
    Potem zamieszczę kod i schemat jak wykonać, na pewno będzie Arduino UNO / klon, wyświetlacz 2 x 16 znaków i klawiatura 4 przyciskowa. Akcesoria będą dołączane jako peryferia, w celu ograniczenia kosztów.


    Jak będzie całość gotowa i starczy miejsca w układzie to będą takie funkcje.


    - intervalometer IR / kabelek
    - wyzwalanie aparatu światłem / dźwiękiem (fotografowanie błyskawic)
    - bariera w podczerwieni lub czujnik ruchu ( foto pułapka)
    - wyzwalanie laserem ( fotografia kropel wody widziałem na YouTube ale nie do końca wiem jak to działa)

    opcje korzystające z silnika krokowego :

    - sterownik slidera + intervalometer
    - sterownik głowicy obrotowej 360
    - sterownik stołu do zdjęć 360


    takie funkcje zdołałem wymyślić :P coś jeszcze ?

  6. #6

    Domyślnie

    Witam małe UP projektu .

    Zrobiłem obudowę i dodałem wyświetlacz przyciski oraz potencjometr.

    Pozostaje tylko pisanie programu...

    Oto kilka fotek:



    CDN ...

  7. #7

    Domyślnie

    Witam sterownik wózka do "time lapse" gotowy.
    Ustawienie pod śrubę 1 mm = 1 obrót
    Wyzwalanie aparatu (Nikon D60) za pomocą IR.

    FILM
    https://youtu.be/txHGQe5YAFU

  8. #8

    Domyślnie

    wygląda ciekawie, pokaż efekty :>
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •