Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie IrfanView - co źle robię?

    Witam. Konwertuję (Batch Processing) w IrfanView zdjęcia aby szybko je przekompresować i przegrać w odpowiednie katalogi. Myślałem że tak będzie fajnie i szybko. Niestety po zapisaniu plików w orientacji pionowej tracą one informacje o orientacji i otwierają mi się w IrfanView jako poziome. Mam pozaznaczane jak mi się wydaje wszystkie możliwe opcje w temacie zachowywania oryginalnych ustawień w plikach (EXIF) ale to nic nie pomaga.

    Aby nie było wątpliwości o co mi chodzi:
    1. Otwieram jpega zapisanego prosto z aparatu w irfanview, spoko, jest OK wyświetla pionowo.
    2. Zapisuję ten plik zmieniając kompresję na przykład na 70 w irfanview korzystając z klawisza "B" i ustawiając tylko zmianę kompresji i nie ruszanie nic w EXIFie itp.
    3. Tak zgrany obrazek otwieram w IrfanView i LEŻY on poziomo, jak rozumiem gdzieś ginie w pliku info o orientacji, względnie jest z błędem przepisywana.

    Proszę o sprawdzenie czy u was też tak jest, ewentualnie czy ktoś ma radę na to? (Poza użyj innego softu bo to mogę sam wymyśleć )

    IrfanView 3.97.

    PS. Sprawdziłem też zwykłe "save as" i jest to samo

    W EXIFie jest takie pole "ORIENTATION", w obu plikach jest bez zmian, na przykład "Left bottom"
    pozdrawiam, jarry

    Nikon D LXXX

  2. #2

    Domyślnie

    "1. Otwieram jpega zapisanego prosto z aparatu w irfanview, spoko, jest OK wyświetla pionowo." - u mnie wyświetla poziomo, dopiero jak obrócę jest ok
    D300 + kilka szkiełek + lampa + statyw

  3. #3

    Domyślnie

    W twoim przypadku chyba trzeba opcję w aparacie zmienić. Spróbuj "Image rotation - Automatic" i ja w menu playback ustawiłem "Rotate tall - OFF" żeby mi w aparacie nie wyświetlał pionowych zdjęć z rotacją bo wtedy są tak małe że nic prawie nie widać. Lepiej już aparat w ręku machnąć lub główką kiwnąć i widzieć zdjęcie w maksymalnych wymiarach i tak niewielkiego wyświetlacza. A ta pierwsza opcja powinna spowodować że programy będą wiedziały jaka jest orientacja zdjęcia. Chyba że jeszcze coś w samym IF masz nie tak ustawione.
    pozdrawiam, jarry

    Nikon D LXXX

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •