Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie D5200 + jaka optyka na start?

    Witam serdecznie, jestem nowy na forum i jednocześnie od dłuższego czasu noszę się z zakupem aparatu. Przejrzałem już wiele wątków, ale nadal mam pewne wątpliwości. Do tej pory mój kontakt z fotografią był czystko amatorski - kompakty, kilka razy pożyczone lustro od znajomego.

    Plan zakupu aparatu tak jak wspomniałem istniał od dawna, ale nie miał on charakteru priorytetowego. Potrzeba nasiliła się jednak ostatnio gdyż pojawiło się zapotrzebowanie na lepszej jakości zdjęcia z zakresu mody/urody, czy nawet fotografii produktu. Na tym etapie wyboru mam już za sobą dylemat lusto/beslusterkowiec/kompakt i znając większość wad jakie niesie za sobą taki rodzaj aparatu jestem niemal przekonany, że chciałbym zacząć przygodę z lustrzanką.

    Początkowo kwota jaką miałem przeznaczyć na body + kit wynosiła 2,5 tys zł i bardzo nie chciałem jej przekraczać. W ten sposób niemalże zdecydowałem się na zakup D5200 z 18-105mm ze świadomością rozwoju tego zestawu o kolejne lustra w przyszłości. Problem pojawił się gdy intensywniej zacząłem przeglądać przykładowe zdjęcia z wielu innych szkieł i aparatów. Z jednej strony bowiem chciałbym uzyskać zdjęcia zbliżone do:

    https://www.flickr.com/photos/lucian...-jM54VP-eVZiN6
    https://www.flickr.com/photos/lucian...-ovEszi-qrt6nT
    https://www.flickr.com/photos/lucian...-i4HkZD-nTt75w

    a w późniejszym etapie również:

    https://www.flickr.com/photos/478487...-keu1iH-os19xu

    czy

    https://www.flickr.com/photos/windpr...-n1c7fv-n1c12t

    Chodzi mi głównie o uzyskanie ładnej jakości zbliżeń dłoni, z przyjemnym miękkim rozmyciem tła i ostrymi wyraźnymi szczegółami paznokci. Z drugiej strony wydając taką kwotę nie chciałbym się całkowicie pozbawić możliwości wykorzystania aparatu również do innych celów (fotografia w podróży, rodzinne uroczystości etc.) Biorąc jednak pod uwagę wspomniany kit czy będzie nim można uzyskać swobodnie zdjęcia z 3 pierwszych linków, z tego co widzę są one wykonywane stałką Nikon 50 mm f/1.8 G AF-S. Mam wątpliwości też czy do uzyskana takich zdjęć nie lepszy będzie kit 18-55mm. Jak ten zestaw ma się do 18-105mm w takiej fotografii?

    Opcją którą dodatkowo rozważam po przeczytaniu innych wątków jest D5200 + SIGMA 17-50 f2,8. Taki zestaw jednak przekracza już 3 tys zł a używanego sprzętu wolę raczej unikać. Zdjęcia z tego obiektywu bardzo mi się podobają a i przyjemne zbliżenie można na nim uzyskać. Do takiego zestawu i kwoty przekraczającej 3 tysiące jestem wstanie dołożyć, jednak chciałbym mieć pewność ze taki zestaw pozwoli mi uzyskać ww. zdjęcia przy jednoczesnym zachowaniu możliwości wykorzystania go do innych bardziej uniwersalnych zadań. Biorąc pod uwagę kwotę ponad 3 tys mam też wątpliwość czy w tym przypadku nie lepiej wyjść od D5200+ 18-55 lub 18-105 i dodatkowo zakupić stałkę 50mm f/1.8.

    Serdecznie proszę o pomoc i nakierowanie w wyborze. Chętnie wysłucham wszelkich sugestii i uwag. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez alessio ; 26-01-2015 o 22:37

  2. #2

    Domyślnie

    Jako amator mogę powiedzieć, że zapewne na początku tak jak mi, będzie Ci brakować uniwersalności. I tu jest sedno fotografii lustrzanką, jak nie masz kopalni złota potrzebne będą kompromisy. Z wymienionych przez Ciebie wydaje mi się że sigma będzie najodpowiedniejsza. Masz zmienną ogniskową a do tego dość duży otwór przysłony, powinien zapewnić odpowiednie rozmycie tła. Z drugiej jednak strony ja przez półtora roku miałem tylko 18-105, co prawda do innych zastosowań niż w Twoim przypadku, ale jak kupiłem stałkę 35 1.8, poczciwy zoom spoczął w szufladzie i narazie nie zamierzam go wyciągać, mimo że stałka niby mniej uniwersalna...

  3. #3

    Domyślnie

    Nie uzyskasz takiego efektu kitami - są zbyt ciemne. Akurat ta 50 jest tania i niewiele traci na wartości przy ewentualnej odsprzedaży więc jeśli zależy tobie bardzo na takim efekcie to ja bym ryzykował. Ja kupowałem lustrzankę wtedy d3100 nie miałem zielonego pojęcia o sprzęcie i nikogo mądrego do pomocy Kupiłem z krótkim kitem, którego bez żalu odsprzedałem po 4 miesiącach chyba i kupiłem 50 mm. Był to mój jedyny wtedy obiektyw i choć czasem było trudno (bo często wąsko) to dawało radę (dawało radę a nie było "uniwersalne") Potem dokupiłem 35 a potem szerokie a potem portretówkę 85 a potem... aaa no jeszcze na razie mam tylko w planach co potem Bo na jednym się nie kończy
    D610 n 16-35 f4, S 35mm/1.4, S 50mm/1,4, 85mm/1.8G, sigma 150-600 C
    http://500px.com/arekkruszka
    FB MM

  4. #4

    Domyślnie

    Do takich zdjęć, to te 50 mm raczej musi być - 35 będzie okropnie przerysowywać. Nie polecam zaczynania z wyłącznie jedną stałką, ale moim zdaniem dużo lepszy - przynajmniej na początek - będzie zestaw stałka + kitowy zoom typu 18-105, albo tylko wspomniana Sigma 17-50 f/2,8. W tym przypadku IMO powinieneś zdecydować, czy zależy Ci na szkle uniwersalnym (tzw. spacerowym 18-105) i do tego drugie trochę bardziej specjalizowane (pięćdziesiątka o której piszesz), czy jedno trochę mniej uniwersalne, choć lepsze optycznie a zarazem mniej specjalizowane (Sigma), przez co nie uzyskasz takiego efektu WOW jak przy stałce, ale i tak rezultaty będą sporo lepsze niż przy zoomie z kita
    Ostatnio edytowane przez kjakub ; 26-01-2015 o 23:29 Powód: literówka
    D7100, D80, SB900, N18-70, Jupiter 21M/ЮПИТЕР 21М, Mir 24N/МИР 24Н, Helios 44M/ГЕЛИОС 44М, N AF 50 mm 1:1.8 Mk I, N AF 70-210 mm 1:4-5.6 D

  5. #5

    Domyślnie

    Ja miałem taką drogę:

    18-105 >>> 50 f 1.8 >>> 35 f 1.8 >>> Tokina 11-16 f 2.8.

    Warto rozbudować 18-105 o stałki, o jakie to już zależy od Twoich preferencji.
    D7100 | S 70-200 f 2.8 OS HSM | N 18-105 VR | N 50 f 1.8 | N 35 f 1.8 | T 11-16 f 2.8 | Slik pro 330dx | sb 700 | yn-560 II |

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alessio Zobacz posta
    Początkowo kwota jaką miałem przeznaczyć na body + kit
    Chciałeś kupić aparat + aparat i obiektyw ?

    "KIT" = Zestaw!

    Nie ma czegoś takiego jak obiektyw KIT.
    To oznacza zestaw i nie ważne jakie będzie szkło w zestawie może to być 70-200 2.8
    Ten obiektyw nie jest szkłem "KIT" tak samo jak 18-55 itd. Nikon nie produkuje żadnego obiektywu z oznaczeniem "KIT".

    Nie lepiej na pisać że chce się kupić zestaw np. Nikon D5300 + obiektyw AF-S DX NIKKOR 18–55mm f/3.5–5.6G VR II
    Wildlife Photography
    Nikon/Nikkor
    https://tompit.flog.pl/

  7. #7

    Domyślnie

    Nie pisz głupot bo czepiasz się mało istotnych szczegółów.

    Obiektyw kitowy jest uważany za obiektyw standardowo dodawany do zestawów.

    Tak to się określa na forach i w środowisku fotografów amatorów.

    Jakoś od lat wszyscy to rozumieją mimo mało precyzyjnego określenia, nawet Ty zrozumiałeś intencje autora.
    D7100 | S 70-200 f 2.8 OS HSM | N 18-105 VR | N 50 f 1.8 | N 35 f 1.8 | T 11-16 f 2.8 | Slik pro 330dx | sb 700 | yn-560 II |

  8. #8

    Domyślnie

    Popieram przedmówcę. Wszyscy doskonale wiedzą jakie obiektywy N są kitowymi i nie ma sensu czepiać się słówek...
    Co do istoty tematu... autorze zamiast D5200+18-105 bierz jak już D5200 + 50.
    Nikon

  9. #9

    Domyślnie

    Nikkor 24-85 to również KIT bo jest sprzedawany w zestawie z D610 a kosztuje ponad 2000 zł
    Nazwa KIT oznacza zestaw i nie ma nic wspólnego z obiektywem, oczywiste jest że do puszki za 1500 zł nikt nie włoży obiektywu za 2000 zł, wyjątkiem mogą być megazoomy typu 18-200.
    Puszki profesjonalne są sprzedawane bez obiektywu bo oczywiste jest że zawodowiec albo już ma obiektyw lub kupi taki jakiego potrzebuje.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    A Nikon Df sprzedawany jest w KICIE z KITEM 50 1,8G.
    Sorry za kontynuowanie OT, ale nie mogłem się powstrzymać. Kończę i pozdrawiam.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •