Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie punkt czerni i punkt bieli - wpływ na kolorystykę

    Witam,
    narzędzie ogólnie służy do określenia najjaśniejszego i najciemniejszego punku na zdjęciu. Jednak oprócz tego, że zabieg ten ma wpływ na ogólną tonalność zdjęcia ma również wpływ na balans kolorów.

    Kiedy na zdjęciu mamy sfotografowaną osobę ubraną w białą koszulkę i czarne spodnie to czy warto ustalać te punkty w tych miejscach, czyli punkt bieli na koszulce a czerni na spodniach dbając o poziomie luminacji tych miejsc ?

    Mam wrażenie, że ustawienie tych punktów w takim przypadku w najjaśniejszym i najciemniejszym miejscu nie usuwa zabarwień (dominant) z białej koszulki i czarnych spodni tak dobrze jak w przypadku opisanym powyżej.

    Z kolei kiedy przesuwam pipetą określając czarny punkt po czarnych spodniach widoczne są zmiany w kolorystyce innych barw jednak czarny wydaje się być nadal czarnym pozbawionym dominant. To samo zaobserwowałem w przypadku przesuwania pipety po białej koszulce.

    Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat tych zależności i nieco przybliżyć jak to jest w praktyce?

  2. #2

    Domyślnie

    Jest jeszcze punkt szary, którym najłatwiej ustalić WB
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    zgadza się - jest. Punkt szarości służy do określenia koloru neutralnego czyli takiego który znajduje się w skali szarości. Tylko zawsze mam problem ze znalezieniem takiego obszaru na zdjęciu, który byłby faktycznie szary. W opisywanym przypadku określiłem nim dodatkowo ciemniejsze fragmenty białego ubrania i efekt jest bardzo zadowalający.
    Chyba będę musiał pomyśleć nad szarą kartą.

  4. #4

    Domyślnie

    Po zapoznaniu się bliżej z tym narzędziem po raz kolejny doszedłem do wniosku, że jeśli nie ma się pewności że obszar na zdjęciu jest faktycznie szary to po użyciu narzędzia punktu szarości i tak trzeba ustawiać balans na oko.

    Może ktoś ma jeszcze jakieś knify lub coś do dodania ?

  5. #5

    Domyślnie

    Scott Kelby w książce "Fotografia Cyfrowa Edycja zdjęć" podaje fajny trick jak w PS można znaleść neutralnie szary kolor na dowolnym zdjęciu. Jeśli ktoś zainteresowany
    mogę wrzucić opis metody.
    Ostatnio edytowane przez tpszefka ; 18-11-2014 o 02:20
    D3100 N18-55, N35 1.8, S70-300

  6. #6

    Domyślnie

    Witam.
    Ja jestem zainteresowany

  7. #7

    Domyślnie

    W samym PS, korygując poziomy możemy wskazać punkt bieli i czerni, natomiast czy jest możliwość wskazania ich na etapie wywoływania w Camera RAW?
    A7R3/AF18/AF35/AF45/MF58/AF85/MF135
    Yashica Electro 35 GTN | Konica Autoreflex TC 28/40

  8. #8

    Domyślnie

    jesli kolega ma ps to moge opisac metode korekcji barw (zdjecia juz wykonanego) EDIT: nie moge podac, bo nie bede potrafil ps na jezyk polski przetlumaczyc
    Ostatnio edytowane przez sufenta ; 18-11-2014 o 09:33
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar Chacal
    Dołączył
    10 2011
    Miasto
    N 49°82' E 19°02'
    Posty
    137

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tpszefka Zobacz posta
    Scott Kelby w książce "Fotografia Cyfrowa Edycja zdjęć" podaje fajny trick jak w PS można znaleść neutralnie szary kolor na dowolnym zdjęciu. Jeśli ktoś zainteresowany
    mogę wrzucić opis metody.
    Są zainteresowani.
    NIKON Deczysta
    www.slowikfoto.pl

  10. #10

    Domyślnie

    Po angielsku niestety, ale z obrazkami: http://www.peachpit.com/articles/art...87964&seqNum=5

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •