Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jaką wybrać przestrzeń barw?

    Witam, moje pytanie brzmi: w jakiej przestrzeni barw najlepiej fotografować? sRGB czy Adobe RGB? Dodam, że zdjęcia przerabiam w PS, umieszczam na stronie www i chcę wywołać odbitki, zatem jaka przestrzeń barw będzie odpowiednia?

  2. #2

    Domyślnie

    sRGB
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Świętochowo
    Posty
    219

    Domyślnie

    Zdecydowanie sRGB.
    Do wywoływania odbitek może być Adobe RGB ale tylko wtedy gdy obrabiasz na szerokogamutowym (obsługującym przestrzeń Adobe RGB) monitorze.

  4. #4

    Domyślnie

    Zazwyczaj korzystałam z Adobe RGB i po wywołaniu odbitek kolory znacząco różniły się od tych na komputerze, czy to właśnie przez to?

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dobrze, że stosuje Pan szeroką przestrzeń barwną. Adobe do odbitek jest jak najbardziej wskazane. Tylko czy jest Pan pewien, że LAB do którego oddał Pan pliki do naświetlenia sobie z tym poradził?

    jbrLAB

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aklu03 Zobacz posta
    Zazwyczaj korzystałam z Adobe RGB i po wywołaniu odbitek kolory znacząco różniły się od tych na komputerze, czy to właśnie przez to?
    Raczej nie.
    Przyczyną różnych kolorów na odbitkach i na komputerze prędzej jest brak zarządzania barwą - czyli programy nie wyświetlają poprawnie kolorów - oraz nieskalibrowany monitor.


    Cytat Zamieszczone przez jbrLAB Zobacz posta
    Bardzo dobrze, że stosuje Pan szeroką przestrzeń barwną. Adobe do odbitek jest jak najbardziej wskazane. Tylko czy jest Pan pewien, że LAB do którego oddał Pan pliki do naświetlenia sobie z tym poradził?
    W tym wypadku - totalna bzdura.

    Dopóki nie oddaje się zdjęć do profesjonalnego labu (nie jakiś tam fotojoker, Ronsman, itp), to i tak robią wszystko w sRGB, albo jeszcze mniejszych.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2009
    Miasto
    Świętochowo
    Posty
    219

    Domyślnie

    Jaki masz monitor? To po pierwsze.
    Po drugie fotolaby raczej nie korzystają z Adobe RGB. Czasem jest to konkretny, specyficzny profil utworzony do pary maszyna drukująca - papier foto. Najczęściej jednak używają sRGB i własnie w tej przestrzeni najbezpieczniej jest dostarczać pliki do druku. Oczywiście jeśli w ogóle do pliku ze zdjęciem dołączony jest jakikolwiek profil, co nie jest niestety regułą.
    Przyczyny niezgodności kolorów mogą być tez inne.
    Żeby się zgadzały powinny być spełnione dwa, z pozoru nietrudne, warunki:
    1. Musisz na monitorze widzieć prawdziwe kolory zdjęcia. Czyli jak w pliku dany piksel zapisany jest jako czerwony o danej jasności to tak masz widzieć, ani jasniej ani ciemniej ani, co gorsze, jako różowy, czerwonawy itp.
    2. Urządzenie drukujące musi potrafić wydrukować takie kolory (i o takiej jasności)jakie zapisane są w pliku.

    Niby niewiele, ale jak się wgłebić to i doktoryzować się można w tym temacie

  8. #8

    Domyślnie

    Nie korzystam z zewnętrznego monitora, pracuje jedynie na laptopie. Jeśli chodzi o skalibrowanie monitora, szczerze nie mam pojęcia jak to zrobić zależy mi, aby po wrzuceniu zdjęć na stronę zdjęcia miały taką samą barwę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aklu03 Zobacz posta
    Nie korzystam z zewnętrznego monitora, pracuje jedynie na laptopie. Jeśli chodzi o skalibrowanie monitora, szczerze nie mam pojęcia jak to zrobić zależy mi, aby po wrzuceniu zdjęć na stronę zdjęcia miały taką samą barwę.
    To 100% pewne, że monitor nie wyświetla poprawnie kolorów.

    A do kalibracji potrzebny jest kalibrator. Jednak w twoim wypadku najlepiej poszukać firmy, która kalibruje/profiluje monitory, bo zakup to koszt ponad 1000zł.

    Taką firmę znajdziesz w każdym większym mieście.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko, że wyświetlacz laptopa może nie dać się skalibrować i żadna firma tego nie wykona. Zewnętrzne monitory - owszem i też nie wszystkie.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •