Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie YN-468 II do D3100 - kilka pytań od początkującego

    Dobry wieczór!

    Od niedawna jestem szczęśliwą właścicielką D3100. Robię nim głównie zdjęcia ludzi (a szczególnie małego, bardzo ruchliwego człowieczka). Ponieważ apetyt rośnie z każdym zdjęciem, postanowiłam kupić lampę błyskową. Poczytałam na temat różnych lamp (artykuły i forum) i wstępnie jestem zdecydowana na YN-468 II.
    Z tego co zauważyłam, większość tego typu tematów sprowadza się prędzej czy później do tekstu "poczekaj i dołóż do lepszej" lub "poszukaj używanej", od razu mówię, że...:
    - do używanych rzeczy szczęścia nie mam zupełnie, więc nie chcę ryzykować i potrzebuję gwarancji
    - budżet wynosi 400 zł i na razie większy nie będzie (małe, ruchliwe człowieczki mają to do siebie, że dużo kosztują)
    - czekać też nie mogę (bo małe człowieczki szybko rosną i kosztują coraz więcej, więc mogę czekać do końca świata)

    Z tego powodu mam do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek garść pytań (i z góry przepraszam, jeśli wynika z nich brak wiedzy, ale temat lamp błyskowych to dla mnie czarna magia):
    1) czy taka lampa ma wystarczającą moc do fotografowania na tle (winylowym) w typowym pokoju, oświetlonym jedynie oknem?
    2) czy tryb iTTL oznacza, że mogę ustawić przysłonę i czas, a lampa sama ustawi sobie moc potrzebną do właściwej ekspozycji?
    3) czy taka lampa może działać zdjęta z aparatu (sterowana lampą wbudowaną)? Czy dobrze rozumiem, że wtedy wbudowana nie błyśnie, ale wyśle sygnał do zdjętej? Czy ten sygnał idzie do jakiegoś wbudowanego odbiornika, czy taki odbiornik, albo kabel trzeba do tej lampy jeszcze dokupić?
    4) czy taka nieprofesjonalna lampa też policzy i poda w jakiej odległości powinnam ją ustawić od modela?
    5) czy przy takich trzech warunkach jakie podałam na początku ta lampa też byłaby Waszym wyborem? A może wybralibyście coś innego?
    6) z czego najlepiej uczyć się używania takiej lampy? Wiem już o blogu strobbista, obejrzałam warsztaty dotyczące lampy, ale może polecicie jeszcze jakieś materiały?

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
    Ewa

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    Z tego powodu mam do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek garść pytań (i z góry przepraszam, jeśli wynika z nich brak wiedzy, ale temat lamp błyskowych to dla mnie czarna magia):
    1) czy taka lampa ma wystarczającą moc do fotografowania na tle (winylowym) w typowym pokoju, oświetlonym jedynie oknem?
    I tak, i nie. To zależy z jakiej odległości i przy jakiej przesłonie będziesz będziesz chciała robić zdjęcia.

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    2) czy tryb iTTL oznacza, że mogę ustawić przysłonę i czas, a lampa sama ustawi sobie moc potrzebną do właściwej ekspozycji?
    Tak, ale tylko w granicach, na jakie pozwala lampa.

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    3) czy taka lampa może działać zdjęta z aparatu (sterowana lampą wbudowaną)? Czy dobrze rozumiem, że wtedy wbudowana nie błyśnie, ale wyśle sygnał do zdjętej? Czy ten sygnał idzie do jakiegoś wbudowanego odbiornika, czy taki odbiornik, albo kabel trzeba do tej lampy jeszcze dokupić?
    Nie i nie.
    Można ją wyzwalać zdalnie, ale nie sterować i wbudowana musi błysnąć, bo wyzwalanie odbywa się światłem.

    Aby móc sterować lampą potrzebuje i lepszego aparatu, i lepszej lampy.

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    4) czy taka nieprofesjonalna lampa też policzy i poda w jakiej odległości powinnam ją ustawić od modela?
    Nawet lampa za 3000zł Ci tego nie policzy.

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    5) czy przy takich trzech warunkach jakie podałam na początku ta lampa też byłaby Waszym wyborem? A może wybralibyście coś innego?
    W tej cenie nie ma nic innego. Kolejna najtańsza to Nissin Di600, która kosztuje ok 450zł, ale nie ma w niej manualnego sterowania zoomem, co jest przydatne gdy używa się jej zdalnie. Można za to nią sterować zdalnie przy pomocy aparatu, który to potrafi, albo lampy.

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    6) z czego najlepiej uczyć się używania takiej lampy? Wiem już o blogu strobbista, obejrzałam warsztaty dotyczące lampy, ale może polecicie jeszcze jakieś materiały?
    Podstawy: http://foto.jasiu.pl
    a resztą metodą prób i błędów i własnej wyobraźni.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Mam 468-II. Kupowałem ją kiedyś właśnie do D3100. Osobiscie nie zaluje wydanej kasy, aczkolwiek nie mialem duzych wymogow- potrzebowalem ruchomego palnika, ciut wiekszej mocy niz wbudowana, iTTL, metalowa stopka. Z czasem przydala sie w niej fotocela do wyzwalania blyskiem oraz manualny zoom. Mysle, ze w kwocie do 400 zl jest godna rozwazenia.

  4. #4

    Domyślnie

    A... I jeszcze jedna rzecz o tej lampie - nie działa z nowszymi Nikonami (D5100 z najnowszym softem, D5200, D5300, D3200, D3300)
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za pomoc!
    Decyzja jest więc podjęta, ale chciałabym podrążyć jeszcze temat wyzwalania lampą wbudowaną.

    Jeśli błysną obie, to chyba raczej ze zdjęcia nic nie będzie, bo wbudowana błyśnie prosto w twarz? Ogólnie rzecz ujmując wyobrażałam to sobie tak: mąż stoi z lampą w jakiejś odległości, ja robię zdjęcie i lampa błyska z tej strony, którą sobie wymyśliłam (tak zresztą wyglądało to na wideo z warsztatów).

    Czy da się w jakiś sposób obejść ten błysk wbudowany? Np. używając któregoś z tych kabli?

    http://fripers.pl/index.php/cat/c148...nizacyjne.html

    Wiem, że rozwiązanie mało eleganckie, ale nadal zmieści się w budżecie

  6. #6

    Domyślnie

    Potrzebujesz coś takiego: http://www.bhphotovideo.com/c/produc...l/prm/alsVwDtl - 1m, http://www.bhphotovideo.com/c/produc...l/prm/alsVwDtl - 2m lub dłuższy. Inaczej nie będziesz miała sterowania poprzez iTTL czyli błysk lampy będziesz musiała ustawiać ręcznie.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    Dziękuję bardzo za pomoc!
    Decyzja jest więc podjęta, ale chciałabym podrążyć jeszcze temat wyzwalania lampą wbudowaną.

    Jeśli błysną obie, to chyba raczej ze zdjęcia nic nie będzie, bo wbudowana błyśnie prosto w twarz? Ogólnie rzecz ujmując wyobrażałam to sobie tak: mąż stoi z lampą w jakiejś odległości, ja robię zdjęcie i lampa błyska z tej strony, którą sobie wymyśliłam (tak zresztą wyglądało to na wideo z warsztatów).

    Czy da się w jakiś sposób obejść ten błysk wbudowany? Np. używając któregoś z tych kabli?

    http://fripers.pl/index.php/cat/c148...nizacyjne.html

    Wiem, że rozwiązanie mało eleganckie, ale nadal zmieści się w budżecie
    No i błyśnie, ale zmiana mocy lampy, to chyba nie jest problem....
    Czy założenie czegoś na lampę, aby skierowało światło w inną stronę...

    Poza tym jak chcesz wyzwalać lampą, to musi oba błyskać w kierunku lampy zdalnej, bo inaczej nie ma szans aby zdalna "zobaczyła" błysk wbudowanej.

    A od przewodów już lepsze jest RF-603II
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Puciek, dziękuję bardzo!

    Podsumujmy.

    Mojej lampy będę mogła używać zamontowanej na sankach aparatu (odgiętej, światło odbite od sufitu, ściany, blendy itp.). Aby używać jej poza aparatem (np. nad modelem), mam trzy możliwości:

    1) Wyzwalanie lampą wbudowaną: Błysk zarejestruje się na zdjęciu. Co jeśli maksymalnie zmniejszymy moc lampy wbudowanej za pomocą przycisku kompensacji błysku? Możemy ustawić kompensację osobno dla obu lamp? Czy zachowujemy wtedy iTTL?
    2) Wyzwalanie najtańszym kablem (np. http://fripers.pl/product_info.php/i...eePower.html): to co osiągnę, to błysk w momencie naciśnięcia migawki. Moc muszę ustawić ręcznie na lampie. Nie jest w żaden sposób wrażliwa na zmianę przesłony lub czasu.
    3) Wyzwalanie kablem dostosowanym do iTTL (taki się nadaje? http://fripers.pl/product_info.php/i...eePower.html): dostajemy to samo co wyżej, tylko przy zmianie przesłony/czasu naświetlania, lampa sama dostosuje swoją moc. Czy ustawienia będą się też zmieniać gdy odsuniemy lampę (domyślam się, że nie - lampa "myśli", że jest na aparacie)? Czy ustawienia będą się zmieniać, jeśli przy tej samej przysłonie i czasie będziemy zmieniać ogniskową?

    Jeśli coś namieszałam, to proszę poprawcie

  9. #9

    Domyślnie

    Wybacz Gonzo, nie zauważyłam Twojego posta przed wysłaniem swojego

    Ok, czyli dodajemy:

    4) Pilot. Tutaj jak rozumiem działa dokładnie tak jak ten ostatni kabel? ITTL jest zachowany?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tajgete Zobacz posta
    Wybacz Gonzo, nie zauważyłam Twojego posta przed wysłaniem swojego

    Ok, czyli dodajemy:

    4) Pilot. Tutaj jak rozumiem działa dokładnie tak jak ten ostatni kabel? ITTL jest zachowany?
    Nie. RF-603 to wyzwalacz bez TTL.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •