Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Cokin

  1. #1

    Domyślnie Cokin

    Witam, zbieram się do zdjęć z dłuższym czasem naświetlania. Głównie chodzi mi o jeziora, rzeki ale też centrum miasta, ładnie oświetlona główna ulica. W związku z tym noszę się z zamiarem zakupu filtrów szarych bo zdjęcia mam zamiar robić w środku dnia. Używam bezlusterkowca Smasunga NX300 z kitowym obiektywem i chciałbym dokupić do niego zestaw Cokin.

    Czy ktoś z Was może podrzucić jakieś stosunkowo tanie rozwiązanie mojego problemu z długim czasem ?

    Myślałem o takim zestawie: http://eltec.pl/AKCESORIA-FOTOGRAFIC...--PUDELKO.html
    lub http://allegro.pl/zestaw-19-w-1-coki...701406565.html
    Warte to tych pieniędzy ?
    Ostatnio edytowane przez Fejton ; 26-10-2014 o 15:07
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  2. #2
    maniak666
    Gość

    Domyślnie

    W temacie filtrow tanie rozwiązania generalnie się nie sprawdzają. Tutaj cena całego zestawu jest niższa aniżeli jeden porządny filtr. Czy warto? Poza tym mówisz o dłuższych czasach naswietlania. Nic co jest w tych zestawach nie pozwoli Ci znacząco wydłużyć czasu ekspozycji. Pomijając zafarby, których w przypadku tych wynalazow nie usuniesz w postprocesie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    Czy ktoś z Was może podrzucić jakieś stosunkowo tanie rozwiązanie mojego problemu z długim czasem ?
    Nakręcany filtr szary.

  4. #4

    Domyślnie

    Już teraz powiem, że wszystkie te filtry, no może poza połówkowym niebieskim i pomarańczowym, wyrzucisz do śmieci.
    ND to są one tylko z nazwy, bo nawet na zdjęciach widać, że te filtry nie mają nic wspólnego z szarością.

    Jak chcesz filtry szare płytkowe, to są tylko 2 firmy: Lee i HiTech. Nic innego się nie nadaje do użytku.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    To może inaczej, czy HMC 58mm HOYA ND8 jestem w stanie uzyskać efekt pozbycia się ludzi z ruchliwej ulicy, czy potrzeba na to zdecydowanie większej wartości przy ND ? Oczywiście chodzi mi o umiarkowanie słoneczny dzień.
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  6. #6

    Domyślnie

    zeby sie pozbyc ludzi wystarczy, powiedzmy 30 zdjec, ps i ulica bedzie bezludna. p.s. napisalem 30, ale tak do konca to nie wiem- 5-7 zdjec potrzeba, zeby sie w kosciele lub muzeum luzniej zrobilo.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    To może inaczej, czy HMC 58mm HOYA ND8 jestem w stanie uzyskać efekt pozbycia się ludzi z ruchliwej ulicy, czy potrzeba na to zdecydowanie większej wartości przy ND ? Oczywiście chodzi mi o umiarkowanie słoneczny dzień.
    To zależy od tego co rozumiesz przez "umiarkowanie słoneczny dzień" i ile tego słońca będzie bezpośrednio na ulicy.
    Aby pozbyć się normalnie poruszających ludzi wystarczą 2-3 sekundy naświetlania. Przy spokojnie spacerujących ludziach może być potrzebne nawet do 10s.
    A jaki jest potrzebny ND - bardzo łatwo wyliczyć - zobacz jaki masz czas bez filtra i następnie policz ile potrzebujesz aby uzyskać aby odpowiednio długi czas. (ND8 to 3 EV czyli 8x dłuższy czas)
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    To może inaczej, czy HMC 58mm HOYA ND8 jestem w stanie uzyskać efekt pozbycia się ludzi z ruchliwej ulicy, czy potrzeba na to zdecydowanie większej wartości przy ND ? Oczywiście chodzi mi o umiarkowanie słoneczny dzień.
    raczej nie.
    Jestem szumofobem. S50F1.4A

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    To może inaczej, czy HMC 58mm HOYA ND8 jestem w stanie uzyskać efekt pozbycia się ludzi z ruchliwej ulicy, czy potrzeba na to zdecydowanie większej wartości przy ND ? Oczywiście chodzi mi o umiarkowanie słoneczny dzień.
    Policz sobie sam
    Jakie masz parametry ekspozycji bez filtra?
    O ile wydłużysz ekspozycję używając ND8?
    Powinieneś uzyskać 30 sekund lub więcej.
    ND8 wystarczy?

    http://www.fotopolis.pl/n/19763/foto...3-filtr-szary/

    Mając 2-3 filtry ND przyzwoitej jakości (Hoya, Marumi są przyzwoitej jakości wg mnie) możesz je łączyć np. ND4+ND8, ale uważaj na winietowanie, poszukaj wersji "slim".

    Wracając do Twojego pierwszego posta - do fotografowania wody przyda Ci się filtr polaryzacyjny, niezastąpiony w słoneczny dzień. Możesz go również używać z ND.
    Na forum jest sporo o filtrach, ale tutaj:
    http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=75

    Pozdrawiam
    pysson

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sufenta Zobacz posta
    zeby sie pozbyc ludzi wystarczy, powiedzmy 30 zdjec, ps i ulica bedzie bezludna.
    Zapomniałeś o statywie...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •