Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ciacho Zobacz posta
    Raw,Nef jest bezstratny a TIFF tak samo ?
    TIFF moze byc zapisany bez kompresji i z kompresja:
    1. LZW (bezstratna)
    2. ZIP (bezstratna)
    3. JPG (stratna)
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  2. #12

    Domyślnie

    Czyli jeżeli dobrze kumam jest tak.Matryca zapisuje Tiff bezstratnie potem go sobie obrabiam w PS i zapisując go wybieram sobie opcje stratnoiści LZW,ZIP, JPG?
    Ciekawi mnie czy dużo stracę jak zrobie tak.W pracy nie mam oprogramowania do obróbki Raw więc może robić RAW konwertować do TIFF i obrabiać normalnie w PS? Dużo się traci?
    Ostatnio edytowane przez Ciacho ; 06-05-2007 o 18:41

  3. #13
    PrzemekM
    Gość

    Domyślnie

    Dla mnie tak w skrócie jpg to taki polarodid a raw to negatyw

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ALF Zobacz posta
    NEF też jest stratny
    W przypadku amatorskich puszek Nikona tak, w przypadku D200 i wyżej można użyć stratnego lub bezstratnego zapisu w NEFie.
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ciacho Zobacz posta
    Czyli jeżeli dobrze kumam jest tak.Matryca zapisuje Tiff bezstratnie potem go sobie obrabiam w PS i zapisując go wybieram sobie opcje stratnoiści LZW,ZIP, JPG?
    Przeciez napisalem wyzej, ze startna jest tylko kompresja JPG. Nie musisz jej uzywac, jesli nie chcesz niszczyc obrazu. Mozesz spokojnie zapisac z kompresja np. LZW albo bez zadnej kompresji.

    Cytat Zamieszczone przez Ciacho Zobacz posta
    Ciekawi mnie czy dużo stracę jak zrobie tak.W pracy nie mam oprogramowania do obróbki Raw więc może robić RAW konwertować do TIFF i obrabiać normalnie w PS? Dużo się traci?
    Jesli dobrze wykonasz konwersje i bedziesz chcial tylko nieco wyretuszowac samo zdjecie (bez wiekszego beblania w balansie bieli, nasyceniu ekspozycji, itd.), to otworz NEFa w 16 bitach i takowego 16-bitowego zapisz tez do TIFFa.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ciacho Zobacz posta
    Czyli jeżeli dobrze kumam jest tak.Matryca zapisuje Tiff bezstratnie potem go sobie obrabiam w PS i zapisując go wybieram sobie opcje stratnoiści LZW,ZIP, JPG?
    Zrzut z matrycy zapisywany jest jako RAW (NEF) nie TIFF. Jest to taki format, w którym dla każdego punktu zapisywane są wartości tylko jednego kanału (w przypadku matryc mozaikowych Bayera, czyli nie licząc Sigmy i matryc Foveona każdego aparatu). Potem dopiero brakujące kolory dla każdego piksela obrazu są odtwarzane za pomocą odpowiednich algorytmów. Dodatkowo w formacie NEF zapisywane są metadane (w nagłówku pliku) na temat np. balansu bieli, trybu wyostrzania, trybu i natężenia redukcji szumu itd, itp. W przypadku NEFa zapisywany są również dwa podglądy - jeden malutki (o rozmiarach mniej niż 200 px na dłuższym boku) oraz JPG Basic, czyli pełne zdjęcie z bardzo mocną kompresją.

    Przy zapisie w PSie możesz sobie wybrać dowolny niemal format (TIFF, JPG, BMP, PNG, TGA i masę innych) i wówczas samemu kontrolować to co chcesz mieć i jak zapisane w pliku.

    Ciekawi mnie czy dużo stracę jak zrobie tak.W pracy nie mam oprogramowania do obróbki Raw więc może robić RAW konwertować do TIFF i obrabiać normalnie w PS? Dużo się traci?
    Czy dużo się traci, jeżeli na etapie konwersji do TIFFa poprawiasz już ekspozycję, poprawiasz balans bieli i redukujesz szumy i potem edytujesz w PSie zdjęcie (wycinasz, sklejasz, edytujesz i ogólnie cuda robisz) - to praktycznie nic nie tracisz, bo to jest normalny sposób działania.
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  7. #17

    Smile

    Cytat Zamieszczone przez Wojciech Zobacz posta
    ile trace na jakosci zdjecia robiac je w opcji JPEG (FINE) porownaniu do NEF(RAW).
    Ja robie w JPG i nikt nigdy nie komentuje moich fotek tak wiec trace opinie uzytkownikow bo JPG to format stratny a jak niedawno zrobilem w RAW'ach to mialem pelno opowiedzi i wogole !
    Nikt mnie nie rozumie ...

  8. #18

    Domyślnie

    Pozwole sobie odswiezyc watek,bo wlasnie wykonalem pierwsze NEFy w moim fotograficznym zyciu. Polecam wszystkim amatorom sprobowac - ja dlugo sie bronilem przed RAWami i teraz zaluje. Balans bieli w D50, ktory od samego poczatku jakos mi nie pasowal (na auto robil zdjecia zbyt "mdle" i blade, wiec czesto musialem przelaczac na "cloudy", co konczylo sie nieraz zbyt duza iloscia "zoltego") jest do zrobienia trzema kliknieciami. Gimp nie byl nigdy moim wrogiem, ale przesuniecie paru suwakow w UFRaw (albo Rawstudio - jestem na etapie testow, oprogramowanie pod linuxa) jest wielokrotnie szybsze i (przynajmniej mi) latwiej osiagnac to, co chce. Jam jest szczesliwy

    Dodatkowo jestem w szoku, bo moja padlina komputero-podobna o astronomicznej predkosci obliczeniowej radzi sobie bardzo dobrze z NEFami, podczas obrobki podglad "live" dziala plynnie - czego nie moge powiedziec o obrobce zdjec 6mpix jpg

    (musialem sie z kims podzielic)
    Pozdrawiam,
    kaktus
    (fotograf amator - w JPEGach robię)

  9. #19

    Domyślnie

    Tez tak mialem ale mam za wolny komputer wiec dalej cykam w JPG.

    Czym wywolujesz ???
    Nikt mnie nie rozumie ...

  10. #20

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •