Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Aniu, jest lipa ;P i to totalna. Każdy narzeka na ZAIKS, a z ZAIKSem jeszcze najbardziej idzie sie dogadać. Zapewne wiele osób z forum temat przerabiało ale nikomu się nie chciało napisać co i jak. Okazuje się że za publikację klipu wideo na własnej stronie płacisz zaiksowi grosze (100zł netto miesiecznie, do 20 utworów wykorzystanych na miesiąc w tej cenie, czyli np 20 teledysków ślubnych), a jak publikujesz na YT czy Vimeo to zaiksowi nie płacisz NIC (0zł), bo ten się rozlicza na czyjej stronie się publikuje materiał a ani YT ani Vimeo do Ciebie nie należy. YT ma podpisaną umowę z ZAIKS, Vimeo nie ma, tak czy siak jak publikujesz u nich to zaiksowi nie dajesz kasy bo to YT/Vimeo z zaiksem się wtedy rozlicza. Problem w tym że żeby publikować klip w necie trzeba mieć też zgodę wydawcy utworu na publikację, a wydawca kieruje też do reprezentanta praw pobocznych do utworu... Przykład:

    - chciałem użyć Coldplay - Magic w teledysku
    - ZAIKS weźmie 100zł/miesiąc jeśli klip walnę bezpośrednio na mojej stronie, lub 0zł jeśli klip wrzucę na YT/Vimeo a potem podlinkuję u siebie
    - Uniwersal Music Poland (reprezentant majątkowych praw autorskich utworu) musi mi udzielić licencji na publikację piosenki (oczywiście nie za darmo)
    - jeśli chcesz użyć oryginalnego utworu, a nie np coveru czy nagrania orkiestry, to musisz jeszcze mieć licencję od reprezentanta praw pokrewnych (tj. praw do fonogramu i do artystycznych wykonań, w tym wypadku wydawcy, czyli Warner Music Poland) (też za opłatą)

    Z zaiksem nie ma problemu. Problem powstał jak dostałem wycenę za półroczną licencję od Universal - 10 000zł netto do wydawcy już nawet nie pisałem.

    Wytwórni jest kilka. Jest szansa że np za kilkuletnią piosenkę od bardziej ludzkiej wytwórni zażyczą sobie stówkę czy dwie. Ja chciałem właśnie ten utwór, i wszystko wskazuje na to że będę musiał szukać innego na banku muzyki. Lipa jest i tyle.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 26-09-2014 o 00:02
    ;]

  2. #12

    Domyślnie

    No dobra, ale jak to jest w takim razie, że jest na YT multum filmów z oryginalną popularną muzyką, do której autor filmu nie ma praw (nie wierzę żeby miał) i one nie są blokowane. Jak to działa? Chodzi mi o przykład klipów ze studniówek, ślubów itd.

    Po pierwsze jak ktoś wstawia taką ścieżkę dźwiękową do swojego materiału i potem sprzedaje klientowi na dvd, to na pewno jest nielegalne, no ale tego nikt nie sprawdzi z ZAIKSów. Pewnie dopóki nie dostaną jakiegoś konkretnego zawiadomienia.

    Jak wrzucę taki filmik na YT to są dwie opcje (wg mojej wiedzy)
    1. YouTube zablokuje (albo wyciszy) całą treść i dostanę ostrzeżenie. Jeżeli zdążyłem wrzucić trzy podobne filmy to tracę całe konto na YT (bolesna sprawa).
    2. YouTube podłączy pod film link do oficjalnego kanału wykonawcy czy do itunes itp., zablokuje możliwość zarabiania na filmie. I wtedy jest okej.
    Chyba, że za jakiś czas YT rozwiąże/zmieni umowę z danym artystą/wytwórnią - wtedy filmik i tak poleci i dostanę ostrzeżenie itd.

    Jak ustrzec się przed ostrzeżeniami i zablokowaniem konta? Skąd mam wiedzieć czy dany utwór jest i będzie bezpieczny na YT? Tak jak autor tematu napisał metoda prób i błędów (wrzuć i sprawdź) jest trochę słaba.

    A tak poza tym skąd YT z góry wie, że nie mam praw do zamieszczenia utworu? A może się dogadałem z Beyonce..

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Aniu, jest lipa ;P i to totalna. Każdy narzeka na ZAIKS, a z ZAIKSem jeszcze najbardziej idzie sie dogadać. Zapewne wiele osób z forum temat przerabiało ale nikomu się nie chciało napisać co i jak. Okazuje się że za publikację klipu wideo na własnej stronie płacisz zaiksowi grosze (100zł netto miesiecznie, do 20 utworów wykorzystanych na miesiąc w tej cenie, czyli np 20 teledysków ślubnych), a jak publikujesz na YT czy Vimeo to zaiksowi nie płacisz NIC (0zł), bo ten się rozlicza na czyjej stronie się publikuje materiał a ani YT ani Vimeo do Ciebie nie należy. YT ma podpisaną umowę z ZAIKS, Vimeo nie ma, tak czy siak jak publikujesz u nich to zaiksowi nie dajesz kasy bo to YT/Vimeo z zaiksem się wtedy rozlicza. Problem w tym że żeby publikować klip w necie trzeba mieć też zgodę wydawcy utworu na publikację, a wydawca kieruje też do reprezentanta praw pobocznych do utworu... Przykład:

    - chciałem użyć Coldplay - Magic w teledysku
    - ZAIKS weźmie 100zł/miesiąc jeśli klip walnę bezpośrednio na mojej stronie, lub 0zł jeśli klip wrzucę na YT/Vimeo a potem podlinkuję u siebie
    - Uniwersal Music Poland (reprezentant majątkowych praw autorskich utworu) musi mi udzielić licencji na publikację piosenki (oczywiście nie za darmo)
    - jeśli chcesz użyć oryginalnego utworu, a nie np coveru czy nagrania orkiestry, to musisz jeszcze mieć licencję od reprezentanta praw pokrewnych (tj. praw do fonogramu i do artystycznych wykonań, w tym wypadku wydawcy, czyli Warner Music Poland) (też za opłatą)

    Z zaiksem nie ma problemu. Problem powstał jak dostałem wycenę za półroczną licencję od Universal - 10 000zł netto do wydawcy już nawet nie pisałem.

    Wytwórni jest kilka. Jest szansa że np za kilkuletnią piosenkę od bardziej ludzkiej wytwórni zażyczą sobie stówkę czy dwie. Ja chciałem właśnie ten utwór, i wszystko wskazuje na to że będę musiał szukać innego na banku muzyki. Lipa jest i tyle.
    Na własnej skórze doświadczyłeś czegoś, co Dziennik Internautów opasuje w cyklu "Absurdy własności intelektualnej". Ten system nie ma na celu chronienia własności intelektualnej autorów czy wykonawców, tylko własności (wcale nie intelektualnej) wydawców i reprezentantów, a dodatkowo zapobiegać powstawaniu utworów konkurencyjnych. Właściwa nazwa systemu własności intelektualnej to monopol intelektualny i tak też to ma w zamyśle działać. Oni mają prawa, Ty możesz ewentualnie płacić. A potem i tak rozszerzą okres ochronny z 70 do 100 lat (jak chcą teraz) lub ze 100 do 1000 (jak pewnie będzie później).

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fazik Zobacz posta
    No dobra, ale jak to jest w takim razie, że jest na YT multum filmów z oryginalną popularną muzyką, do której autor filmu nie ma praw (nie wierzę żeby miał) i one nie są blokowane. Jak to działa? Chodzi mi o przykład klipów ze studniówek, ślubów itd.

    Po pierwsze jak ktoś wstawia taką ścieżkę dźwiękową do swojego materiału i potem sprzedaje klientowi na dvd, to na pewno jest nielegalne, no ale tego nikt nie sprawdzi z ZAIKSów. Pewnie dopóki nie dostaną jakiegoś konkretnego zawiadomienia.

    Jak wrzucę taki filmik na YT to są dwie opcje (wg mojej wiedzy)
    1. YouTube zablokuje (albo wyciszy) całą treść i dostanę ostrzeżenie. Jeżeli zdążyłem wrzucić trzy podobne filmy to tracę całe konto na YT (bolesna sprawa).
    2. YouTube podłączy pod film link do oficjalnego kanału wykonawcy czy do itunes itp., zablokuje możliwość a procentzarabiania na filmie. I wtedy jest okej.
    Chyba, że za jakiś czas YT rozwiąże/zmieni umowę z danym artystą/wytwórnią - wtedy filmik i tak poleci i dostanę ostrzeżenie itd.

    Jak ustrzec się przed ostrzeżeniami i zablokowaniem konta? Skąd mam wiedzieć czy dany utwór jest i będzie bezpieczny na YT? Tak jak autor tematu napisał metoda prób i błędów (wrzuć i sprawdź) jest trochę słaba.

    A tak poza tym skąd YT z góry wie, że nie mam praw do zamieszczenia utworu? A może się dogadałem z Beyonce..
    Większość wykonawców zwyczajnie nie może dowolnie dysponować prawami do utworów które wykonują. Prawa do rozpowszechniania ma na ogół wydawca.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Większość wykonawców zwyczajnie nie może dowolnie dysponować prawami do utworów które wykonują. Prawa do rozpowszechniania ma na ogół wydawca.
    A co gdy kupie oryginalna płytę CD czy Koncert DVD i kopie umieszczę na swojej stronie, nie rozpowszechniam a reklamuje i używam do własnego użytku
    Może zadzwonić do tych co sprzedają "kreatory stron" które maja funkcje dodania podkładu muzycznego mp3 czy linków YouTube i takich podobnych, dodają funkcje wiem powinni być zorientowani

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fazik Zobacz posta
    No dobra, ale jak to jest w takim razie, że jest na YT multum filmów z oryginalną popularną muzyką, do której autor filmu nie ma praw (nie wierzę żeby miał) i one nie są blokowane. Jak to działa? Chodzi mi o przykład klipów ze studniówek, ślubów itd.
    Jak Ci blokują film na YT to możesz zawsze wysłać pismo że masz prawo do publikacji bo je opłaciłeś. Pewnie wielu tak robi i tym sposobem klipy w sieci są, choć oczywiście jest to nielegalne. Bo jakim cudem ktoś kto robi ślub choćby za 5-6k pln zapłacił wydawcy 10000zł za użycie piosenki, i to tylko na pół roku, a klipy są i po rok-dwa na YT? Do tego dochodzi reprezentant praw autorskich który pewnie niewiele mniej bierze.

    Także wiesz..

    Jest pewna grupa piosenek które nagminnie pojawiają się na klipach z wesel na YT. Podejrzewam że są to mało znani wykonawcy których muzyka jakimś cudem jest darmowa lub kosztuje grosze (w porównaniu do wyceny Universal) i można licencję kupić u tego co ją wykonuje. Jak by ktoś znalazł na anglojęzycznych forach jakąś listę muzyki którą można za niewielkie pieniądze wykorzystywać w klipach to będę wdzięczny za link, i pewnie nie tylko ja.

    Gerard, jak kupisz płytę CD lub koncert DVD to przeczytaj co pisze na opakowaniu. Rozwiejesz wątpliwości czy możesz to używać komercyjnie, czy nie. Nawet niekomercyjne rozpowszechnianie (w tym publikowanie) jest zabronione. Ba, prawnie, to nawet imprezki z kumplami nie możesz w barze zrobić i puścić tej płyty bez opłaty zaiksu.

    PS. Zresztą.... Pomyślcie sami. Ilu tu mamy forumowiczów? Ilu z nich to filmowcy? Pewnie wielu. Dlaczego nikt nie pisze w tym wątku? Wygląda na to że nie ma jakiegoś racjonalnego finansowo rozwiązania tego problemu, jest tylk nielegalny, lub muzyka mało znana kupowana w jakichś bankach. Kto Ci się przyzna że puszcza muzę jaką popadnie i sra na prawa autorskie?

    Ja tylko liczę (pewnie naiwnie) że ktoś kto ma jakieś źródło skąd kupuje fajną ale mało znaną muzykę poda jakiegoś linka.
    Ostatnio edytowane przez Aeon88 ; 26-11-2014 o 10:37
    ;]

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Problem powstał jak dostałem wycenę za półroczną licencję od Universal - 10 000zł netto
    Chyba za pieniążki tego rzędu można by wynająć jakiegoś młodego, aspirującego wykonawcę i poprosić go o wykonanie covera jakiejś ciekawej piosenki, która znajduje się np. w domenie publicznej (lub wykonawcy, którego prawa już wygasły - jeśli jest w ogóle coś takiego).
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •