Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    A jakby kadrować z FX z trybu normalnego? Kuszą mnie te większe możliwości w fotografii krajobrazowej (szerszy kąt widzenia, kolory, głębia ostrości). To właśnie krajobraz i ptaki (ale nie atlasy, a ujęcia środowiskowe) fotografuję najczęściej.
    Czy ewentualnie D7100 + AF-S 300/4 da lepszy obrazek nić D610 + Tamron 150-600?
    Wiem, że macie większe doświadczenie, znacie też system, dlatego pytam i jestem wdzięczna za wszelkie sugestie, rady



    Trudne nie jest tożsame z niemożliwym. M.in. Kamil/Evilseed (być może jest na forum) fotografuje 300-tką z TC bodajże 1.4, całkiem udanie.
    To nie jest tak, że na FX masz szersze kąty widzenia, bo to obiektywy dają kąt widzenia i tak się składa, że do DX i FX są jednakowo szerokie szkła.
    A większą GO (a taka w większości jest używana w krajobrazach) uzyskasz z DX. Albo uzyskasz taką samą, słabiej przymykając obiektyw, co pozwoli na użycie albo krótszych czasów, albo niższego ISO.
    Lepszą jakość zdjęć również uzyskasz z DX niż FX w trybie DX, bo mają znacznie większą rozdzielczość, a to ma znaczenie. Nie wspominając o tym, że puszki DX Nikona i Pentaxa nie mają już filtra AA, a D600/D610 nadal go posiadają.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Różnice są w zasadzie aptekarskie (przy skalach rzędu 1:1 praktycznie niewidoczne) i na to bym uwagi większej nie zwracał.
    By objąc motyla na puszce DX masz 1,5x większą odległośc.
    Jak masz diużo sprzetu macro, to ci to może nie robi - zmeiniasz na FX na dłuższe szkło. Ale jak ktos jest bardziej początkujący to DX ma zalety. Duże.

    Cytat Zamieszczone przez ivonne Zobacz posta
    A jakby kadrować z FX z trybu normalnego? Kuszą mnie te większe możliwości w fotografii krajobrazowej (szerszy kąt widzenia, kolory, głębia ostrości). To właśnie krajobraz i ptaki (ale nie atlasy, a ujęcia środowiskowe) fotografuję najczęściej.
    Czy ewentualnie D7100 + AF-S 300/4 da lepszy obrazek nić D610 + Tamron 150-600?
    Szersze kąty widzenia na DX? To zaley od optyki. Do DX masz dostępne szkła zoom 10-20mm. całkiem dobre i całkiem tanie. Do FX masz szkła 17-35 mm.One nie widzą szerzej, tylko wężej.

    150-600 OK, dobrze, ale to 2x więcej niż 300 mm, więc tu to (niesprawiedliwe) porównanie wygrywa.
    Ale pomyśl co będzie jak tego 150-600 podepniesz do DX, To będzie frajda - masz wtedy aż do (ekwiwalentu) 900 mm!
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    By objąc motyla na puszce DX masz 1,5x większą odległośc.
    Jak masz diużo sprzetu macro, to ci to może nie robi - zmeiniasz na FX na dłuższe szkło. Ale jak ktos jest bardziej początkujący to DX ma zalety. Duże.
    Tylko ja się odnosiłem do GO, nie do kwestii ogniskowej i odległości pstrykania
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Tylko ja się odnosiłem do GO, nie do kwestii ogniskowej i odległości pstrykania
    Przy skali 1:1 rozmiar matrycy nie ma większego znaczenia. Ta sama odległość, ta sama przesłona, tylko zdjęcie jest wycinkiem kadru, więc trzeba by zmniejszyć krążek rozmycia, a to ma niewielki wpływ.

    Różnica zaczyna się pojawiać, czy chcesz uzyskać określony kadr - wtedy masz 1.5x taką odległość przy DX, a to już znacznie wpływa na GO.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Przy skali 1:1 rozmiar matrycy nie ma większego znaczenia. Ta sama odległość, ta sama przesłona, tylko zdjęcie jest wycinkiem kadru, więc trzeba by zmniejszyć krążek rozmycia, a to ma niewielki wpływ.

    Różnica zaczyna się pojawiać, czy chcesz uzyskać określony kadr - wtedy masz 1.5x taką odległość przy DX, a to już znacznie wpływa na GO.
    Puryści powiedzą, że makro to właśnie 1:1. I o tym właśnie piszę. Różnica między DX, a FX jest praktycznie niezauważalna. W przypadku innych skal, mówimy już o "close-up".
    Gadamy o tym samym, ale innymi słowami

    PS. Ale robimy offtop. Nie o makro się tu rozchodzi, a o fotografię przyrodniczą.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Puryści powiedzą, że makro to właśnie 1:1. I o tym właśnie piszę. Różnica między DX, a FX jest praktycznie niezauważalna. W przypadku innych skal, mówimy już o "close-up".
    no ja wlasnie raczej taki close-up mialem na mysli. tutaj crop daje wiecej GO.

    przy pelnym 1:1 to tak czy siak GO nie ma, nawet w cropie

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark Zobacz posta
    Puryści powiedzą, że makro to właśnie 1:1. I o tym właśnie piszę. Różnica między DX, a FX jest praktycznie niezauważalna. W przypadku innych skal, mówimy już o "close-up".
    Gadamy o tym samym, ale innymi słowami

    PS. Ale robimy offtop. Nie o makro się tu rozchodzi, a o fotografię przyrodniczą.
    Tylko, że na 1:1 na FX, daje to samo co 1:1.5 na DX, ~1:2 na m4/3, ~1:2.7 na CX, czy ~2:1 na 6x6...
    A nawet ~1:7 będzie makro, a nie zbliżeniową. Oczywiście na sensorze 1/3". Mówienie o skali w makro musi być zawsze w odniesieniu do wielkości sensora.

    Tak więc tu także GO się zmienia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tylko, że na 1:1 na FX, daje to samo co 1:1.5 na DX,
    w jaki sposob???

    1:1 oznacza, ze obraz powstajacy na plaszczyznie ostrosci (na ktorej jest matryca) ma dokladnie taka sama wielkosc jak w realu.

    matryca wyznacza tylko to jaki fragment tego obrazu jest wyciety. ale nie ma wplywu na skale odwzorowania

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    zawsze w odniesieniu do wielkości sensora.
    no wiec, tak samo jak z glebia ostrosci, skala odwzorowania nie zalezy od wielkosci czujnika.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tak więc tu także GO się zmienia.
    nadal nie...

  9. #19

    Domyślnie

    Opieramy się chyba jednak na dość ograniczonej liczbie sensorów... DX i FX. Oto różnica w rozkładzie GO przy skali 1:1 na FX i mniej więcej podobnie dobranym kadrze na DX... Robione na szybko, ale ze statywu. Celowo nie piszę, które robione czym.



    EOT. Proponowałbym jednak powrót do głównego wątku.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  10. #20

    Domyślnie

    Duża rzesza przyrodników używa fx i robi świetne foty, http://www.birdwatching.pl/ luknij tu../

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •