Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Co dalej ?

  1. #1

    Domyślnie Co dalej ?

    Drodzy Forumowicze. Jestem mocno początkującym adeptem sztuki fotografii. Skompletowałem sprzęt, który spełnia moje wymagania. Zapoznałem się z obsługą i zasadą działania mojego aparatu. Przeczytałem kilka książek Bryana Petersona. Wstępnie zaznajomiłem się z obsługą Ligtrooma.

    Do rzeczy: Zdjęcia robię na ustawieniach manualnych, nauczyłem się odpowiednio do warunków (wg. mnie) ustawiać WB, ISO. W zależności od efektów, które chcę osiągnąć manipuluje też przysłoną. W 80% zdjęć posiłkuje się światłomierzem do określenia optymalnego czasu otwarcia migawki, czasami jak od razu spojrzę na zdjęcie zdarza mi się czasami ustawić inaczej - tak, by efekt bardziej mi odpowiadał.

    Problem: Zdjęcia są nudne... Nie są ostre jak żyletka... Czy jest to już kwestia "zmysłu fotograficznego" czy dalej możliwy błąd w części technicznej fotografii ? Teoretycznie wszystko jest ok - zdjęcia nie prześwietlone, odpowiednia przysłona itp ale nadal to nie jest to...

    Wiem, że jest to niestandardowe pytanie i niesamowicie ciężko odpowiedzieć na takie, ale jak ktoś może coś zasugerować to bardzo proszę o wypowiedź.


    Żeby nie być gołosłownym dodaje link to mojej galerii na fotoblogu: http://fejton.flog.pl/
    Ostatnio edytowane przez Fejton ; 26-07-2014 o 09:04
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli jpegi są nieostre, to zwiększ poziom wyostrzenia w body na 6. Jeżeli RAW jest nieostry, to wyostrz zdjęcie programowo. Jeżeli zdjęcia są nudne, to poszukaj ciekawszych motywów.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcia robię tylko w formacie RAW. One są stosunkowo ostre ale zależy mi na mocniejszym efekcie - tak, jakby miały wychodzić z ekranu.
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  4. #4

    Domyślnie

    No rzeczywiście zdjęcia nieco nudne Nie skupiaj się tak bardzo na obsłudze aparatu, a poszukaj ciekawszych motywów. Zdjęcie wcale nie musi być idealnie naświetlone, czy mieć idealnego balansu bieli, żeby było dobre. Kiedyś też miałem taki etap, że pstrykałem co popadnie, bez jakiegoś składu i ładu. Typu - tu kwiatek, tam drzewko, potem jakaś pani, a może jeszcze krajobraz... Znajdź sobie jakiś konkretny temat i spróbuj go zrealizować. Taka moja rada

    I jeszcze taka uwaga - zbyt centralnie kadrujesz.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Postaram się jakoś do tego podejść z innej strony. Co do kadrowania będzie to najtrudniejszą rzeczą - mam świra na punkcie symetrii. Ciężko będzie to przełamać. Ale faktycznie mocno o widać - dopiero po tym, jak to napisałeś zauważyłem wzór
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gerronimo Zobacz posta
    I jeszcze taka uwaga - zbyt centralnie kadrujesz.
    Co prawda to prawda... Symetryczne kadrowanie pewnie najlepiej się sprawdza, gdy obiekt w wizjerze układa się w jakiś doskonale symetryczny wzór. W wielu innych przypadkach po prostu rozcina to zdjęcie na pół, zwłaszcza gdy przestrzeni nad i/lub pod obiektem (jak na zdjęciu chłopaka z rybą) jest brak lub niewiele. Dodatkowo podkreśla to jeszcze kwadratowy kadr i po prostu robi się to wszystko wizualnie "ciężkie".

    Może warto pójść w drugą stronę, i skoro fotografowane obiekty nie wyjdą ze zdjęcia, bo tak czy inaczej rozbiją się o płaszczyznę ekranu, spróbować poszukać raczej metod na stworzenie większej głębi - czy przez rozmycie tła, czy też przez użycie prawdziwej perspektywy - a w każdym razie nie pozbawiać odbiorcy możliwości poruszania się wzrokiem po zdjęciu i stopniowego odkrywania (to już nie Peterson, raczej duChemin)...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    Drodzy Forumowicze. Jestem mocno początkującym adeptem sztuki fotografii. Skompletowałem sprzęt, który spełnia moje wymagania. Zapoznałem się z obsługą i zasadą działania mojego aparatu. Przeczytałem kilka książek Bryana Petersona. Wstępnie zaznajomiłem się z obsługą Ligtrooma.

    Do rzeczy: Zdjęcia robię na ustawieniach manualnych, nauczyłem się odpowiednio do warunków (wg. mnie) ustawiać WB, ISO. W zależności od efektów, które chcę osiągnąć manipuluje też przysłoną. W 80% zdjęć posiłkuje się światłomierzem do określenia optymalnego czasu otwarcia migawki,
    A więc do rzeczy - czyli tak naprawdę nauczyłeś się tylko jednego - jak ustawić czas i przesłonę, ale nic o obsłudze aparatu, bo przez 80% zdjęć powielasz działanie aparatu w trybie "A".


    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    czasami jak od razu spojrzę na zdjęcie zdarza mi się czasami ustawić inaczej - tak, by efekt bardziej mi odpowiadał.
    To nie powinno być czasami, a za każdym razem, gdy uznasz, że zdjęcie jest nie tak naświetlone.

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    Problem: Zdjęcia są nudne... Nie są ostre jak żyletka... Czy jest to już kwestia "zmysłu fotograficznego" czy dalej możliwy błąd w części technicznej fotografii ? Teoretycznie wszystko jest ok - zdjęcia nie prześwietlone, odpowiednia przysłona itp ale nadal to nie jest to...
    Przestań skupiać na tym co i jak ustawić, a zacznij interesować się tym, co i jak fotografować.

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    Wiem, że jest to niestandardowe pytanie i niesamowicie ciężko odpowiedzieć na takie, ale jak ktoś może coś zasugerować to bardzo proszę o wypowiedź.


    Żeby nie być gołosłownym dodaje link to mojej galerii na fotoblogu: http://fejton.flog.pl/
    Po tych zdjęciach można tylko stwierdzić jedno - nie wiele zrozumiałeś z tych książek, które czytałeś.
    1. Zdjęcia są zazwyczaj za ciemne.
    2. błędnie dobrane parametry ekspozycji (na większości)
    3. błędna obróbka

    Możesz wytłumaczyć kilka rzeczy i co tobą kierowało:
    - po co f/22 przy ogniskowej 18mm (zdjęcie niby krajobrazu z lasem)
    - po co f/9 przy zdjęciu, gdzie nie ma nic w tle (gościu z rybą)
    - o co chodzi z tym kominem ??
    - czas 1/8s, 36mm, f/5.6 i ISO 100 - co tu jest źle ??
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Możesz wytłumaczyć kilka rzeczy i co tobą kierowało:
    - po co f/22 przy ogniskowej 18mm (zdjęcie niby krajobrazu z lasem)
    - po co f/9 przy zdjęciu, gdzie nie ma nic w tle (gościu z rybą)
    - o co chodzi z tym kominem ??
    - czas 1/8s, 36mm, f/5.6 i ISO 100 - co tu jest źle ??
    - "Krajobraz" robiłem na f22 ze względu na to, iż przeczytałem tak w książce Petersona - maksymalna wartość f dla maksymalnie ostrych szczegółów. Teraz nie wychodzę poza f.9 do tej koncepcji.

    - To był tak zwany moment - miałem wcześniej ustawione f.9 w momecie, kiedy on złapał tą rybę i jedyne co zdążyłem zmienić to czas naświetlania, bo chłopak walczył z tą rybą. Ujęcie niestety nie oddaje tej walki...

    - Komin to pierwsza próba obróbki pseudo industrialu w stylu HDR. Faktycznie nieudana, ale pierwsza i już tak zostanie. Po moim "pierwszym razie" dziewczyna nie biła brawa, ale za to po kilku kolejnych sytuacja się mocno zmieniła

    - Yyy... nie wiem co odpowiedzieć...




    Reasumując to pierwsze primo:
    - Poprawić kadrowanie, przełamać barierę symetrii.

    Drugie primo:
    - Doszkolić się ustawienia ekspozycji.

    Trzecie primo - ultimo:
    - Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
    Samsung NX300 + Samsung 18-55 OIS + Samyang 8mm f3.5
    fejton.flog.pl - Przyjmę każdą radę i sugestię

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    A więc do rzeczy - czyli tak naprawdę nauczyłeś się tylko jednego - jak ustawić czas i przesłonę, ale nic o obsłudze aparatu, bo przez 80% zdjęć powielasz działanie aparatu w trybie "A".
    W zasadzie w całym tym trybie M chodzi przecież o to, żeby powielać działanie aparatu w trybie A, S lub P, tyle tylko że robiąc to lepiej

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fejton Zobacz posta
    . To był tak zwany moment - miałem wcześniej ustawione f.9 w momecie, kiedy on złapał tą rybę i jedyne co zdążyłem zmienić to czas naświetlania, bo chłopak walczył z tą rybą. Ujęcie niestety nie oddaje tej walki...
    Nie rozumiem, dlaczego tak się uparłeś na tryb ,,M''. W takich sytuacjach jw. zawsze ustawiaj sobie tryb ,,A''.
    FuFu X100T
    Było D90, D7000, D7100, D610 i wiaderko słoików
    M
    oje tereny https://500px.com/sesio/galleries/gluszyca

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •