Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Chłop z Mazur ;)
    Posty
    104

    Domyślnie Lightroom 5 synchronizacja (auto backup) na dysk zewnętrzny

    Temat poruszany wielokrotnie, jest też sporo rozwiązań tego zagadnienia jednak żadne mnie w pełni nie satysfakcjonuje.
    Zdjęcia trzymam na dysku, w jednym katalogu. Mam również podłączony dysk zewnętrzy USB i chciałbym aby Lightroom w pełni automatycznie dokonywał synchronizacji wszystkich ustawień tj zdjęcia, .ircat, presety itd między dyskami. Ma to służyć jako backup w razie awarii dysku ale i do pracy na dwóch komputerach.
    Wiem że mogę za każdym razem eksportować i importować katalogi jednak jest to dość uciążliwe.
    Zależało by mi na tym aby np obrabiając 5 zdjęć i kasując kilka innych zmiany dokonywały się jednocześnie na drugim dysku tak abym mógł bez problemu i myśleniu o tym zabrać dysk w inne miejsce, podłączyć do kompa i móc pracować dalej.
    Czy ktoś ma przepis na w/w problem?

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo prosty - użyć oprogramowania to mirrorowania/klonowania ustalonych katalogów z dysku.a
    Innej opcji nie ma.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Chłop z Mazur ;)
    Posty
    104

    Domyślnie

    o tym nie pomyślałem Rzadko klonuje dysk a o katalogach nie pomyślałem Jakiś konkretny program możesz polecić?

  4. #4

    Domyślnie

    Allway Sync and Go

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Chłop z Mazur ;)
    Posty
    104

    Domyślnie

    Dziękuje jednak nie zainstalowałem Allway Sync and Go. Po pierwsze wersja bezpłatna ma ograniczenie do 40tyś plików / miesiąc po drugie co dla mnie bez znaczenia ale jednak wersja bezpłatna nie jest do zastosowań komercyjnych.
    Ktoś gdzieś polecał Cobian Backup, ma wysokie noty, jest darmowy, jest po polsku no i posiada funkcję jakie mnie interesują także właśnie tworzy się backup Zobaczymy w praktyce jak się sprawdzi.
    A jak zrobić kopie presetów i najlepiej przenieść je i zapisywać w wskazanym przez siebie miejscu?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hydrax Zobacz posta
    A jak zrobić kopie presetów i najlepiej przenieść je i zapisywać w wskazanym przez siebie miejscu?
    Na parę sposobów możesz, przy czym najwygodniej jest znowu potraktować to identycznie jak backup wszystkich innych plików.

    Możesz na przykład od dziś zapisywać presety razem z Katalogiem (zaznacz odpowiednią opcję w preferencjach, zakładka Presets), ale to niewygodne. Możesz kliknąć prawym klawiszem na danym presecie i wyeksportować go do pliku, tylko że będziesz musiał to zrobić indywidualnie dla wszystkich presetów, więc to jeszcze mniej wygodne, bo upierdliwie pracochłonne. Weź też do głowy, że w całym LRze wszędzie są presety, co jest bardzo przydatne, ale upierdliwe, jak idzie o ich ręczny backup, bo rozsiane są po całym programie.

    Jak zatem najwygodniej do tego podejść?

    W oknie Preferences w zakładce Presets masz guzik pod tytułem 'Show LR Presets Folder' - który zgodnie z opisem pokazuje Ci folder, w jakim LR trzyma presety - wszystkie, nie tylko Develop presets, ale też do pozostałych tabów. Jak już będziesz wiedział co chcesz zbackupować (bo możesz nie tylko Develop presets, ale też np. Export Presets) - po prostu dodaj ten cały folder z presetami do zadania dla programu, którym backupujesz wszystko inne.

    Czy to nie piękne, łatwe i proste?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Chłop z Mazur ;)
    Posty
    104

    Domyślnie

    Super dziękuje za konkretną i wyczerpującą odpowiedź Tyle szukania i kombinowania a ty to ująłeś w kilku zdaniach Pozdrawiam serdecznie

  8. #8

    Domyślnie

    Wzajemnie, miłego backupowania!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    podłącze się tutaj, by nie zakładać kolejnego tematu.

    Lr, dysk zewnętrzny (na nim zdjęcia). Stwierdziłem, że może tam założe catalog lr, żeby go aktualizować i żeby tam zajmował miejsce.

    wszystko jest ok, natomiast jak importuje zdjęcia i catalog lr jest na dysk zew. to miniaturki zdjęć są szare.. jak wcisnę develop to pojedyńczą miniaturkę widać. ale jak zrobie tak z 4 zdjęciem to pierwsze znika

    jak catalog lr jest na komputerze to wszystkie miniaturki widać normalnie..

    ktoś wie może czemu tak jest?


    ten lr catalog duzo nie bedzie niby zajmowac wiec w sumie moze zostac i na komputerze.. ale przyznam, że nie wiem czemu tak jest i nie daje mi to spokoju ...

    Obecnie: D700, N20-35/2.8D, N50/1.8D, N85/1.8G, N80-200/2.8D, N75-300.
    Było: D5000, D300s, S10-20, N35/1.8G, N18-200, N18-55, N55-200.

  10. #10

    Domyślnie

    Trzymanie Catalogue na zewnętrznym dysku jest o tyle nieopłacalne, że LR się do niego często odwołuje, więc jeśli te odwołania następują np. po USB 2 to LR zwalnia znacząco. Nie wiem, jak szybko to idzie po USB 3, ale nei sądzę, żeby było to szybsze niż odwołanie do dysku C.

    Wbrew pozorom ten Catalogue może urosnać do sporej wagi (zależy ile zdjęć Catalogue obsługuje), ale ja bym się z nim nei przesiadał na dysk zewnętrzny.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •