Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie lampa do studia w plener i na wakacje - do D5100

    Witam
    Szukam lampy jak w tytule. Od razu mówię, że przeczytałem pół internetu w tym temacie i albo nie znalazłem wszystkich informacji albo nie ogarniam Dlatego w końcu pytanie tutaj. Napiszę w punktach rzeczy na których by mi zależało:
    1. W studio jako dodatkowa lampa. Mam dwie lampy studyjne Quantuum z wyzwalaczem tej samej firmy do tych lamp. Systemowa służyłaby do doświetlania tła czy po prostu dodatkowe światełko. Idealnie gdybym mógł ją na jakiejś stopce wyzwolić razem z lampami quantuuma, ale z fotoceli też będzie dobrze.

    2. W plenerze - i tutaj mam chyba największy problem i pytania. W plenerze byłaby to raczej jedyna (na początku) lampa którą chciałbym ustawić gdzieś z boku. Pytanie jak wyzwolić błysk z aparatu (D5100) ?

    3. "Na wakacjach i u cioci na imieninach" czyli ogólne zastosowanie po podłączeniu do aparatu. Myślę że fotki studyjne/plenerowe wymuszą wystarczająco dobry sprzęt.

    Jestem skłonny zakupić nawet sb-910 chociaż myślę, że z moim aparatem nie wykorzystam wszystkich funkcji.
    Rozważam Metza 52.

    Czy którąś z tych lamp bardziej polecacie, dlaczego?
    Czy Metz 52 ma fotocelę? (nie znalazłem w specyfikacji, ale gdzieś tam o tym pisali), czy inny pomysł współpracy w studio?
    Jak ją odpalę zdalnie będąc np w plenerze?
    Jak to jest z tym CLS bo chyba nie do końca rozumiem co to i jak to. Czy takie body D7100 ma możliwość odpalać lampy zdalnie bez żadnych dodatkowych wyzwalaczy? Bo byłby to prawdziwie ważny powód dla którego nie zainwestowałem od razu w droższe body :/

  2. #2

    Domyślnie

    ad 1. Wyzwalanie raczej z fotoceli, bo żaden inny wyzwalacz nie będzie działał z Quantuumem. Przy lampach studyjnych nie powinno być problemu, aby wyzwoliły kolejną lampę. Druga opcją jest zmiana wyzwalaczy na jakies "uniwersalne" - RF-603, YN-622, pixel King, itp.

    ad. 2. Z fotoceli to w plenerze będzie problem - przy wbudowanej zdalna będzie musiała być przed aparatem i dodatkowo nie przesłonięta. Już lepiej wyzwalać przy pomocy RF-603, a najlepiej wyzwalaczy z TTL, bo nie trzeba latać do lampy zmieniać moc. No i eliminujesz wlszelkie wady wyzwalania blyskiem.
    Jak zostawać przy wyzwalaniu blyskiem, to tylko lampy Nikona (SB-700, SB-910) bo mają znacznie lepszą czułość fotoceli.

    ad. 3. Tu każda lampa z TTL i ruchomą głowicą.

    Metz 52 to bardzo dobra lampa i z wyjątkiem jednej funkcji (automatyka własna) ma to samo co SB-910. Ma fotocele - w Metzu nazywa się to "servo". Ma też inteligentną fotocele - czyli sama rozpoznaje ilość przed błysków (np. redukcja czerwonych oczu)
    Wyzwalanie w plenerze błyskiem wbudowanej będzie stwarzało sporo ograniczeń, kup wyzwalacze radiowe.

    CLS to sterowanie zdalnymi błyskiem. D5100 nie posiada tej funkcji w body i trzeba lampy zewnętrznej z funkcją CLS master. Nadal masz wszystkie ograniczenia wyzwalania błyskiem. W plenerze z lampą reporterską w D5100 będziesz miał jeszcze jeden problem - najkrótszy czas to 1/200s.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Ja do takich zastosowań używam YN560 III + RF 603. Spokojnie daje radę i nie wali aż tak po kieszeni.
    Mam lustrzankę, jestę fotografę!

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za wyjaśnienia.
    Tylko potwierdza się, że szkoda, że nie kupiłem od razu przynajmniej D90. heh.. inwestować w nadajniki radiowe ? Chyba wole odkładać kasę na wymianę aparatu. A póki co jedna lepsza lampa którą wywołam najwyżej z fotoceli (przysłaniając/ukierunkowując światło lampy wbudowanej na tę zewenętrzną - to tak w plenerze).
    Ogólnie waham się teraz pomiędzy metzem 52 a metz 58. SB-700 też gdzieś tam chodzi po głowie. SB-910 chyba wykracza poza potrzeby (budżet też mocno nadwyręża chociaż nauczony kupnem tańszego aparatu wolę kupować po kolei na dłużej)

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wyzwalanie lamp w plenerze lampą wbudowaną, to raczej Nikon.
    Przy innych będziesz mieć bardzo mały zasięg. Mam Metza 50 i YN-560 - jak się błyska prosto w nie to ok 10-12m w nocy i 4-6m w słoneczny dzień. Jak już nie błyskasz bezpośrednio w lampę, to zasięg spada o połowę.
    Przy SB-910 kolegi wyszło mi, że D7000 wyzwalał w CLS z ok 20m w pełnym słońcu, a lampa stała gdzieś pod kątem 45st.

    Co do wyboru Metz 52 i 58 - uważam, że w tym porównaniu 58-ka jest stanowczo za droga. Ma tylko troszkę więcej mocy, drugi palnik i automatykę własną. Nie wiem czy warto to 1.5x tyle. Lepiej kupić Metz 52 + YN-560 II/III.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Tak jeszcze się upewnię jak ten CLS działa, bo niby piszą, że bezprzewodowa komunikacja z obsługą ttl, ale lampa wbudowana musi wysłać przedbłyski, które wyzwolą lampę zewnętrzną. Czyli taka fotocela z opóźnieniem (nie licząc ttl) a co za tym idzie lampy muszą się widzieć jak w przypadku korzystania z fotoceli ?

    Ogólnie to zacząłem się jednak skłaniać do sb-910. Trochę zaboli w budżecie ale to będzie podstawowa lampa zewnętrzna którą będę mógł pstrykać przy różnych okazjach (po drodze wesele, na którym będę miał porobić trochę zdjęć). Szczególnie, że pewnie po wakacjach będę myśleć nad wymianą/dokupieniem d7000/d7100 a wtedy powróciłby temat "dlaczego nie kupiłem od razu lepszej lampy".

  7. #7

    Domyślnie

    Tak, CLS to wyzwalanie błyskiem i lampy muszą się widzieć.

    Zawsze można ominąć to i kupić wyzwalacze TTL - YN-622N nie są drogie (np. Metz 52 + komplet YN622 to mniej niż SB-910) - i nie ma problemów, ani z widzeniem, ani z zasięgiem.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #8

    Domyślnie

    W sumie ciekawa opcja, zastanowię się jeszcze chwilę.
    A takie pytanko mam jeszcze wobec tego - jak to działa jak w plenerze wsadzi się taką lampę np w softbox ? Lampa zobaczy przedbłyski (mówię o CSL czy fotoceli). np takie ustawienie gdzie softbox jest sobie gdzieś z boku, może nawet trochę przede mną - lampa w soxtboxie da radę zobaczyć te przedbłyski, bo zastanawiam się na ile ten cały CSL w takich warunkach się sprawdza..

  9. #9

    Domyślnie

    Jeżeli Ty patrząc od sterownika na aparacie zobaczysz czujnik odbierający błyski sterujące, i ten czujnik nie będzie "oślepiony" światłem zastanym, to jest szansa, że zadziała.

  10. #10

    Domyślnie

    Codziennie czytam coś w temacie lamp i dowiaduję czegoś nowego. Skłaniam się jednak do lampy ze stajni nikona. Poczytałem i wychodzi na to, że sb700 będzie w zupełności wystarczająca. Trzeba naprawdę dużych odległości żeby potrzebować mocy sb910 a nie przewiduję takowych. W studiu czy plenerze moc sb700 jest niewiele mniejsza od sb910 a i tak rzadko wykorzystywana w pełni. Ok to tak po krótce moje wnioski, może komuś się przydadzą.

    Natomiast po obejrzeniu tego filmiku:

    https://www.youtube.com/watch?v=P9pwouQbmpk

    Widzę, że sb700 potrafi ładnie zaświecić nawet ze sporego softboxa. No i odpalana z wbudowanej lampy podczas gdy sb700 schowana z tyłu tego wielkiego softa. I daje radę.
    czy jest więc sens inwestować w te radiowe nadajniki/odbiorniki? Chyba będę po prostu zbierać na nowy/wymianę aparatu.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •