Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Arrow Mokry kolodion i ambrotypia.

    Nie wiem jak zacząć Przeglądałem sieć w poszukiwaniu informacji o technice mokrego kolodionu, ambrotypii itp. Nawet jest tego dużo, ale wszędzie są te same informacje, a ja bym chciał poznać więcej praktycznych niuansików. Np czym sensownie oświetlać modelkę w studiu, jak uzyskać większą/mniejszą kontrastowość obrazu itd.
    Na forum właściwie o tym cisza, jedynie Robert opisuje jak się zajmuje tym tematem, ale pisze o tym na grupie regionalnej. Będziemy z Robertem na przełomie maja i czerwca na plenerze pokazywali uczestnikom jak to się robi. Ja się zetknąłem z tym (tzn z ambrotypią) rok temu. Osoba, która mnie uczy .... nie ma dużego doświadczenia z tradycyjną fotografią analogową. Dziwne to, ale prawdziwe. Ja za to mozna powiedzieć, że kilka lat spędziłem w ciemni wywołując filmy, robiąc odbitki i tu wiem więcej niż ta osoba co mnie uczy. Po częsci uczę więc ja ją. Zdaje sie jednak, że kolodion to technika, którą każdy robi po swojemu (i niekoniecznie chętnie dzieli się doświadczeniem). Temat zakładam, bo chce sie przekonać czy będą tu osoby zainteresowane rozmową na ten temat. Przekonamy się. Na razie wrzucę 2 zdjęcia zrobione w tym tygodniu.



    Czym oświetlacie modelkę? Chodzi o źródło światła, jego temperaturę barwową itd.
    Co z błyskaniem? Naprawdę jest tak źle i ... dlaczego?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Ładnie technicznie to zrobiłeś - mało zacieków, plam, dziur etc. Znam kilku dość popularnych gości, którzy się w tym specjalizują i często wychodzi im to gorzej (nie zawsze oczywiście). Chyba, że to 2 z 20 wybrane ?

    Przy tych sesjach co byłem to w sumie widziałem, że oświetlali... prawie czymkolwiek. Bez specjalnego przejmowania się temperaturą barwową (co innego ze stopniami C - raczej bez halogenów budowlanych, bo modelka by się usmażyła). Często stosują te żarówki jak do produktówek - takie zawijane/spiralki czy coś. Tylko jest tego naprawdę dużo...
    Błysk ma jakieś przeciwwskazania?

  3. #3

    Domyślnie

    Na warsztatach u Piotra Biegaja, na których byłem, było swiatło ciągłe w postaci kilkunastu żarówek - wyglądało to jak taki reflektor stadionowy - a do tego okna zamiast jednej sciany, a czasy byly i tak kilkanascie sekund. Choć jedno zdjecie zrobiłem w sumie przy oknie, czyli swiatło dzienne.


    A w studio walczy Maciek, wiec pewnie o oświetleniu bedzie wiedział to i owo
    Völkchlor

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Osoba, która mnie uczy .... nie ma dużego doświadczenia z tradycyjną fotografią analogową. Dziwne to, ale prawdziwe.
    wcale nie dziwne Jacku.
    Kolodion, jak kazda nierozwijajaca sie technika sprzed 1,5 wieku pomaga uniknac wiekszosci bledow, z ktorymi zeby sobie aktualnie poradzic trzeba miec troche wiedzy. a robiac kolodion z samego faktu jego robienia jestes artysta. wlasciwie w wiekszosci przypadkow niewazne jest co i jak sie pojawi na plycie. Nie ma problemow z ostroscia, z BF/FF, z balansem bieli, ze starannoscia stylizacji i wizazu itp. Wszystko to zginie. To tak jak pare lat temu byl szal na fotografie otworkowa. kazdy z otworkiem byl "hartysta" i niewazne co sfotografowal byle otworkowo. teraz jest moda na gume i kolodion, ciekaw czy za jakis czas bedzie bromolej ablo dagerotypia

    Oczywisice w zaden sposob nie neguje tej techniki - fajnie ja znac, jeszcze lepiej umiec zastosowac w praktyce.
    Ostatnio jednak obserwuje dziwny zachwyt nad stosowaniem kolodionu dla samego faktu jego istnienia i robienia z tego wielkiego halo.

    co nie zmienia faktu ze czasem fajnie sie pobawic


    Czym oświetlacie modelkę? Chodzi o źródło światła, jego temperaturę barwową itd.
    Jacku - temperatura barwowa jest bez wiekszego znaczenia (chyba ze sie myle to mnie zaraz Robert poprawi)
    Zakladajac ze 150lat temu nikt raczej nie sprawdzal czy lampa naftowa ma odpowiednia temperature barwowa nie bardzo trzeba sie przejmowac. zestaw zarowek z castoramy, czy tez domowej rooty ring w zupelnosci wystarczy.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    Ostatnio jednak obserwuje dziwny zachwyt nad stosowaniem kolodionu dla samego faktu jego istnienia i robienia z tego wielkiego halo.
    To juz troche przemija, ale niedawno był na to spory boom - i wtedy faktycznie widywałem niesmowite ochy i achy nad naprawdę kiepskimi fotami (to jest chyba eufemizm) tylko dlatego ze to szlachetny kolodion.
    Völkchlor

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    Ładnie technicznie to zrobiłeś - mało zacieków, plam, dziur etc. Znam kilku dość popularnych gości, którzy się w tym specjalizują i często wychodzi im to gorzej (nie zawsze oczywiście). Chyba, że to 2 z 20 wybrane ?
    Nie, to 2 z 2 Ale to nie było pierwsze podejście do ambrotypii.
    Szklarz zrobił mi 7 szybek, 5 mi zostało na później. Był kłopot z chemią i przez to nie zrobiłem połowy tego co chciałem.
    Cytat Zamieszczone przez S4INT Zobacz posta
    Przy tych sesjach co byłem to w sumie widziałem, że oświetlali... prawie czymkolwiek. Bez specjalnego przejmowania się temperaturą barwową (co innego ze stopniami C - raczej bez halogenów budowlanych, bo modelka by się usmażyła). Często stosują te żarówki jak do produktówek - takie zawijane/spiralki czy coś. Tylko jest tego naprawdę dużo...
    Błysk ma jakieś przeciwwskazania?
    Efektem jest zdjęcie BW, więc temp barwową sie nie trzeba za bardzo przejmować, ale chodzi o to, że oświetlenie wpływa na czas ekspozycji - oczywista sprawa. Czas jest długi. Kolodion jest czuły na niebieski, nieczuły na czerwony. Więc źródło światła o niskiej temp barwowej (świecące "żółto") będzie powodował konieczność pracy na długich czasach. Widzę, że lepiej stosować panele z jarzeniówkami 5500K, czyli tymi żarówkami fotograficznymi. Wydaje się, że lampa błyskowa, która ma 5500 K powinna być więc świetna. Tymczasem 2 osoby mówią, że się nie nadają - ale dlaczego? Robert robił błysk 22 x na jedną klatkę! Co prawda przymknął szkło robiąc martwą naturę. Ale modelki się tak nie da fotografowac, bo się ruszy.
    Założyłem temat by usłyszeć wytłumaczenia, tymczasem ja muszę się wgłębiać w temat i sam wymyślam teorie
    Tylko ta lampa błyskowa ... nie pasuje do teorii. Jak zwykle muszę sprawdzić wszystko sam
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    N
    Tylko ta lampa błyskowa ... nie pasuje do teorii. Jak zwykle muszę sprawdzić wszystko sam
    Pasuje pasuje, stawiałbym na to samo zjawisko, które powoduje konieczność przedłużenia czasu po osiągnięciu pewnych długości ekspozycji (przy wskazaniu światłomierza na 2 minuty, trzeba naświetlać 30min).
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    @sailr- to tylko tak łatwo wygląda jak się nie wgłebić w temat. Większość kolorów wychodzi bardzo ciemno, bo kolodion jest nieczuły na większość widma. Więc trzeba mieć doświadczenie i w makijazu i w ubieraniu modelki.
    Z ostroscią tez nie ma lekko - pracując na LF na otwartej dziurze ma się płytką GO. I wtedy są czasy rzędu 10 s. Dziewczyna ma podpartą głowe, ale zawsze sa jakies mikroruchy. Jak się przymknie szkło, to czasy wychodza niebotycznie długie - minutowe. Nie da się tak utrzymać "maski" na twarzy. Nie chodzi o ostrośc - kolodion nie da zdjęcia żylety. Nawet gdyby robić kamerą 50x60 i stykówkę. Zresztą nie o perfekcje techniczną chodzi - do perfekcji ma się cyfrę.
    Temp barwowa - długość fali - musi mieć znaczenie, skoro kolodion nie jest czuły na wszystko.
    Dawniej studia były jak oranżerie czy szklarnie, okna przysłaniano kotarami uzyskując tak kierunek światła. Światło sztuczne w studiu to czas późniejszy, ale wtedy były już inne emulsje.
    Fakt, że ciężko wydobyć konkretne info, bo sporo osób (w tym i ja, nie przeczę) zajmuje sie tym krótko. Fakt, że wielu nie znało analoga (tu jestem w lepszej sytuacji).
    Widzę, że trzeba się będzie nauczyć samemu co jak i dlaczego. Ale mam podstawy, więc pójdzie mi to szybko.
    Są ludzie robiący nieprawdopodobne rzeczy. Jeden facet robi nawet jeszcze dagerotypy.



    - duży format w plenerze hardcore normalnie

    Ci ludzie siedzą w tej technice, ale format 4x5 cala można ogarnąć wszędzie w domu czy studio, wywołać to się da w zwykłej łazience.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-04-2014 o 12:33
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Z ostroscią tez nie ma lekko - pracując na LF na otwartej dziurze ma się płytką GO.
    Etam, ostrość można uzyskać od marnej do powalającej, wszystko się sprowadza do wytrenowania modelki, zwykle pierwsze dwa zdjęcia są poruszone, dopiero przy trzecim ludzie zaczynają łapać o co chodzi.
    Nawet się ostatnio zastanawiam czy na sucho nie robić dwóch prób, tylko po to, żeby się człowieki przyzwyczaiły, że naciśnięcie spustu nie powoduje zakończenia robienia zdjęcia tylko raz początek i dopiero później koniec ;P

    Niestety tłumaczenie zwykle mało daje, trzeba pokazać efekt, żeby uwierzyło...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 778

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Pasuje pasuje, stawiałbym na to samo zjawisko, które powoduje konieczność przedłużenia czasu po osiągnięciu pewnych długości ekspozycji (przy wskazaniu światłomierza na 2 minuty, trzeba naświetlać 30min).
    czyli o efekt Schwarzschilda? http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Schwarzschilda
    Zobaczę, na następną sesję zabiorę lampę Elfo 1000 Ws, walne z bliska cała mocą. Musi zadziałać!
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •