Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35
  1. #21

    Domyślnie

    Mam pytanie, posiadam dwie lampy fomex 400ws które dysponują bardzo mocnym światłem z pilotów, niestety jest to barwa 3400k o mocy 1000w. Wpadłem na pomysł, żeby założyć do lampy filtr 3400->5700 czy wtedy (poza tym że stracę na sile światła) charakterystyka światła będzie odpowiednia do kolodionu??
    Ostatnio edytowane przez Franeq ; 23-04-2014 o 13:30

  2. #22

    Domyślnie

    Musisz spróbować niestety.
    Zaczął bym bez filtrów w ogóle, dopiero jak efekty będą nie zadawalające wtedy można kombinować dalej...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Kolodion jest czuły na niebieski, nieczuły na czerwony. Więc źródło światła o niskiej temp barwowej (świecące "żółto") będzie powodował konieczność pracy na długich czasach. Widzę, że lepiej stosować panele z jarzeniówkami 5500K, czyli tymi żarówkami fotograficznymi. Wydaje się, że lampa błyskowa, która ma 5500 K powinna być więc świetna. Tymczasem 2 osoby mówią, że się nie nadają - ale dlaczego? Robert robił błysk 22 x na jedną klatkę! Co prawda przymknął szkło robiąc martwą naturę. Ale modelki się tak nie da fotografowac, bo się ruszy.
    Założyłem temat by usłyszeć wytłumaczenia, tymczasem ja muszę się wgłębiać w temat i sam wymyślam teorie
    Tylko ta lampa błyskowa ... nie pasuje do teorii. Jak zwykle muszę sprawdzić wszystko sam
    Z tego co ja się dowiadywałem, to kolodion na błysk jest bardzo słabo uczulony, raczej wszyscy stosują światło ciągłe.

  4. #24

    Domyślnie

    Doczytywałem teraz o oświetleniu, najlepsze efekty ponoć dają czarne lampy UV + energooszczedne świetlówki 5500-5600.

    Mistrz Quinn pisze:
    I use black light (20W tubes) and Compact Fluorescent Tubes (40W) 5500K (Daylight).
    One bank, 8 tubes, 4 Black Lights and 4 CFL. With my chemistry and my fast (f/2.5) Derogy, 3 second exposure.
    You need black light (UV) and CFL (some UV) - I get way with one bank 340W of combined, continuous light. It works well for Wet Collodion.
    I first recommended the Fotodiox lights some years ago, and used them myself. What I found was that the light falls off fast in the circular form. The 4' tubes (set vertically) work a lot better. Either are a good choice, as long as you have a good dose of UV light (350 - 400 nanometers)

  5. #25

    Domyślnie

    Światło ciągłe 9x85W + 4x125W w postaci świetlówek, odległość 1,5m od obiektu, przy przysłonie 5,6 daje ok 9s w zależności od tła (nie bez znaczenie). Natomiast błyskowe jak najbardziej, tyle że 2x1200Ws bez modyfikowania z 1,5m. Takie preferuję do bliskiego portretu. Błysk wielokrotny odpada, bo uzyskamy efekt wielokrotnej ekspozycji. Natomiast cała sylwetka przy nawet ciągłym na np. 30s daje radę. Oczywiście gdy oczekujemy "żylety". Po informacje odsyłam na FB, gdzie jedna ze światowych grup liczy ponad 1000 osób, czynnych i sympatyków. I można zobaczyć fotografie z dużej litery. Polska grupa liczy ponad 60 osób i jest kogo pytać. Warto przeglądnąć dotychczasowe wpisy. Sam pracuję od 1,5 roku (ok.). Folio https://www.behance.net/MirekM - zapraszam. Natomiast 3 Maja planuję kolodiony w Krakowie gdzieś na Placu Mariackim, o ile dopisze pogoda.

  6. #26

    Domyślnie

    O! Podaj linka proszę do tej grupy na fb.

    Jakbyś robił 2 albo 4 z pewnością bym odwiedził niestety 3 mam ślub.

    Czyli masz 1265 W - dużo.
    Ostatnio edytowane przez Franeq ; 25-04-2014 o 19:46

  7. #27

    Domyślnie

    Polska https://www.facebook.com/groups/219022844908599/ , światowa https://www.facebook.com/groups/wetp...nphotographer/ (nie wiem czy nie zamknięta, za zaproszeniem), https://www.facebook.com/groups/wetplate/ - Quinna Jacobsona. Ponadto alternatywnych https://www.facebook.com/groups/68142897748/ - pozostałe techniki specjalne Malina Fabbri oraz Collodion Bastards cośtam, cośtam.
    W planie 10 Maja Oświęcim Jarmark Kasztelański okolice zamku i może będę robił Polski Regiment Odprzodowy.
    Dwa razy 1200Ws, no może z nastawami na 5. Przy czarnym tle warto coś na tło lub od tyłu na obiekt. Tu dokładam jeszcze 750Ws. Powtarzam, tło ma kolosalne znaczenie, bo obiekt albo się z nim zleje, albo na nim odetnie. Można zacząć z jedną 1200Ws i choćby blisko blenda, ale cienie mogą wychodzić smoliste. Nie zawsze pierwsze ustawienia lamp dają dobry efekt w przypadku czarnego tła. Z białym nigdy nie miałem poprawek.

  8. #28
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MirekM Zobacz posta
    ..Natomiast błyskowe jak najbardziej, tyle że 2x1200Ws bez modyfikowania z 1,5m. Takie preferuję do bliskiego portretu.
    Bardzo się cieszę, że odezwał sie ktoś z praktyką i to w błyskaniu.
    Mam duzo lamp, moc w sumie 5400 Ws, mógłbym umieścić (tylko musiałbym pokombinować jak) kilka za jednym modyfikatorem. Ale zdaje się, że bez modyfikatora nie jest źle. Kolodiony wychodzą raczej mało kontrastowe, więc miękkie światło chyba nie jest wcale wskazane.
    Ustawiasz te 2 lampy z 2 stron, czy też ustawiasz obie z jednej strony, by ich moc się sumowała?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #29

    Domyślnie

    Po obu stronach (patrz projekt Wedding i Kazimierz). Miniaturka z Portraits, to jedna 1200Ws (bliski dystans) i blenda z drugiej (w sumie nic, czy niewiele wnosząca). 5400, to trochę jest i można wygodniej z czarnym tłem (kontrowe, czy na tło).
    Słowo o pomiarze błysku. Ja mierzę z nastawą na 3 ISO (kopułka na najjaśniejsze) i odczytaną przysłonę otwieram o 4 działki na obiektywie (korekta do ISO kolodionu) błysk 100%. Nad korektami, to już trzeba samemu i nabrać doświadczenia. Czas, wiadomo.

  10. #30
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MirekM Zobacz posta
    .Słowo o pomiarze błysku. Ja mierzę z nastawą na 3 ISO (kopułka na najjaśniejsze) i odczytaną przysłonę otwieram o 4 działki na obiektywie (korekta do ISO kolodionu) błysk 100%.
    Dzięki wielkie
    Skoro mowa o pomiarze. Dla ciągłego, przy fotograficznych świetlówkach 5500K wychodziły mi parametry dla ISO 3, przysłona 5,6 - czas 1 s. Prowadząca warsztaty jednak stosowała czas 8 s. Więc albo ISO jest zdecydowanie niższe niż literaturowo podawane 1-3 ISO, albo nawet dla ciągłego 5500K trzeba dawać jakąś korektę. Też dajesz korektę?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •