Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 35
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    czyli o efekt Schwarzschilda? http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Schwarzschilda
    Zobaczę, na następną sesję zabiorę lampę Elfo 1000 Ws, walne z bliska cała mocą. Musi zadziałać!
    Tak, chciałem ładnie wytłumaczyć, bez niemców

    Będę niedługo sprawdzał to o czym rozmawialiśmy - prześwietlenie i niedowołanie - podzielę się wynikami po świętach jakoś jeśli wszystko ładnie pójdzie...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja się wprosiłem na kolejne kolodionki na ten tydzień po świętach.
    Kontrastowość zależy podobno od soli jakie damy w kolodionie (bromki, jodki - proporcje itd)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    @sailr- to tylko tak łatwo wygląda jak się nie wgłebić w temat. Większość kolorów wychodzi bardzo ciemno, bo kolodion jest nieczuły na większość widma. Więc trzeba mieć doświadczenie i w makijazu i w ubieraniu modelki.
    Z ostroscią tez nie ma lekko - pracując na LF na otwartej dziurze ma się płytką GO. I wtedy są czasy rzędu 10 s. Dziewczyna ma podpartą głowe, ale zawsze sa jakies mikroruchy. Jak się przymknie szkło, to czasy wychodza niebotycznie długie - minutowe. Nie da się tak utrzymać "maski" na twarzy.
    jacku ja nie mowie ze to jest proste jak pstrykniecie cyfra. mowie jedynie o tym ze z racji ulomnosci techniki na wiele rzeczy nie trzeba zwracac uwagi - ot na przyklad na rodzaj stosowanych zarowek. oczywoscie rodzaj emitowanego swiatla ma wplyw na czulosc, ale to sa wiadomosci podstawowe takie jak informacja ze klisza cz-b jest nieczula na widmo czerwonne. Ale nie musisz sie martwic czy zarowka ktora stosujesz bedzie miala 5000 czy 6000K - wystarczy ze nie bedzie miala ich 2700
    co do czasow naswietlania - kolodion nie zostal wymyslony do reporterki i jakby nie patrzec beda to ujecia statyczne. a ze modelka drgnie troche - coz .. taki urok tej techniki

    Fakt, że wielu nie znało analoga (tu jestem w lepszej sytuacji).
    Widzę, że trzeba się będzie nauczyć samemu co jak i dlaczego. Ale mam podstawy, więc pójdzie mi to szybko.
    kiedys jak juz siedizelam troche w ciemni zostalem zmuszony do naswietlenia kilkudziesieciu plyt i odpracowania tej techniki.. z gumy sie na szczescie wykrecilem (choc po czasie troche zaluje :P)
    jakbym przekopal piwnice to moze nawet bym jakies zapiski na pudelki od zapalek znalazl.

    Są ludzie robiący nieprawdopodobne rzeczy
    ja nie mowie ze nie ma w kazdej dziedzinie da sie osiagnac poziom mistrzowski. ja jedynie zwrocilem uwage na ogolny zachwyt sama technika jedynie z racji jej istneinia

    a tak w ogole to posledze sobie ten watek i moze sie w swieta wybiore do piwnicy poszperac
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    a tak w ogole to posledze sobie ten watek i moze sie w swieta wybiore do piwnicy poszperac
    Ja też bawię się (bo jak inaczej to nazwać) w kolodion z sentymentu do ciemni, analoga, stawiając sobie tym razem poprzeczkę wyżej. Nie wiem czy wytrwam. Na razie pracuje na cudzym sprzęcie (LF). Jak się wkręcę to może zrobię zakupy (na razie to mam swój obiektyw i to stary jak świat - Lysioskop z 1895r)
    Na pewno jest to ciekawe doświadczenie. Myslę, że dobrze jest będąc nawet "cyfrowym fotografem" poszerzyć horyzonty. To zmienia trochę punkt widzenia fotografa, uczy szacunku itd itd. Widzę same pozytywy takiej zabawy - jestem ciekaw co powiedza uczestnicy pleneru, którzy (prawie wszyscy) zetkną się z ambrotypią przypadkiem i po raz pierwszy. Spodoba się czy nie? Zobaczymy ilu będzie chciało naświetlić swoją płytkę, ilu sobie odpuści. A ilu nie zadowoli sie 1 sztuką i posiedzi w ciemni dłużej. No ale to mogę napisać dopiero za półtora miesiąca
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    bardzo ciekawy watek takze dla osob nie majacych bladego pojecia o czym mowa (np. dla piszacego te slowa). zdjecia kolegi jacka udane a jesli porowna sie z niektorymi w sieci do znalezienia to bardzo udane. pozwole sobie na link, w ktorym jest duzo zdjec i prosty jezyk a wiec moze bez koniecznosci tlumaczenia cos zrozumiec mozna http://www.echolot-online.de/Echolot/Wet_Plate.html co ciekawe: mlody czlowiek piszacy na tym blogu azotan srebra robi, ze wzgledu na cene w de, sam.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  6. #16

    Domyślnie

    http://www.shorpy.com/node/10653?size=_original#caption
    http://www.shorpy.com/node/6775?size=_original#caption
    http://www.shorpy.com/node/5437?size=_original#caption

    - tak, trzeba się nawysilać przy oświetleniu, kolodion do reporterki się nie nadaje a modelki są niecierpliwe...

    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  7. #17

    Domyślnie

    Największy "projekt" kolodionowy, to dziesiątki tysięcy zdjęć zrobionych w trakcie wojny secesyjnej...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wpkx Zobacz posta

    - tak, trzeba się nawysilać przy oświetleniu, kolodion do reporterki się nie nadaje a modelki są niecierpliwe...


    rotfl sie usmialem ... nojak modelak owies poczula albo wiatr zawial i rozbujal modela to mogloby byc nieostro
    ale foty znakomite jakosciowo biorac pod uwage technike. co oznacza jedynie ze aktualnym jej wyznawcom duze jeszcze brakuje
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  9. #19

    Domyślnie

    Myslę, że dobrze jest będąc nawet "cyfrowym fotografem" poszerzyć horyzonty. To zmienia trochę punkt widzenia fotografa, uczy szacunku itd itd. Widzę same pozytywy takiej zabawy - jestem ciekaw co powiedza uczestnicy pleneru, którzy (prawie wszyscy) zetkną się z ambrotypią przypadkiem i po raz pierwszy. Spodoba się czy nie? Zobaczymy ilu będzie chciało naświetlić swoją płytkę, ilu sobie odpuści.
    myślę, że po zapoznaniu się teorii, historii, techniki itp. 90% osób wciągnie się choćby jednorazowo w taką fotografie.
    Widząc efekty swojej pracy na płytce będzie już 99% :]
    brak

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    foty znakomite jakosciowo biorac pod uwage technike. co oznacza jedynie ze aktualnym jej wyznawcom duze jeszcze brakuje
    Zauważ że te zdjecia z wątku tutaj to pierwsze robione przez danego autora, a te podlinkowane przez wpkx to raczej kogoś kto się tym parał lat kilka jak zgaduję, i tylko tym. Podobnie wiekszośc zdjeć jakie się widuje w necie to zwykle zdjecia znajomych z roznych warsztatów czy zrobione przy okazji bo była możliwość. Wiec cieżko tu mówić o dobrej technice.
    Völkchlor

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •