Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 61
  1. #1

    Domyślnie [d5100] manualne odtworzenie trybów automatycznych czyli porzucenie auto na rzecz S/A

    Witam Wszystkich!

    Jestem świeżym nikoniarzem i od jakiegoś czasu próbuję odtworzyć manualne ustawienia programów automatycznych w swoim D5100 coby móc porzucić tryb automatyczny na rzecz S/A a docelowo M.

    Oto co udało mi się do tej pory ustalić własnymi siłami:

    https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

    Część oparłem na analizie zablokowanych ustawień podczas danego trybu automatycznego, część (zwłaszcza dotycząca przysłony i czasu otwarcia migawki) intuicyjnie.

    Sorry, że tylko w ten sposób mogę to zaprezentować ale najwyraźniej bbcode na tym forum nie pozwalaja na zobrazowanie tego w HTMLowej tabelce. Wyłączyłem tam edycję, żeby ktoś dla dowcipu nie usunął zawartości, ale umożliwiłem wprowadzanie komentarzy.

    Może chcielibyście pomóc mi uzupełnić/poprawić tę rozpiskę? Dla potomnych

    Myśle, że pomogłoby to łatwiej zrozumieć jaki wpływ mają ręczne ustawienia aparatu na otrzymywane zdjęcia.

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Za dużo to tam nie podałeś. Mam na myśli tabelkę. Skąd pomysł, że zdjęcia sportowe to tryb seryjny? By móc porzucić tryby automatyczne wystarczy znać podstawy fotografii i obsługi własnego sprzętu.

    Edit: na pewno nie dasz rady stwierdzić wartości ISO oraz czasu migawki bo na to mają wpływ warunki oświetleniowe oraz fotografowana sytuacja. Wg mnie cały ten pomysł jest bez sensu bo nikomu w niczym nie pomoże. No chyba, że nie jestem w stanie zrozumieć Twojej wizji
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 10-04-2014 o 17:23

  3. #3

    Domyślnie

    Moim zdaniem taka tabelka nie ma najmniejszego sensu.
    Zresztą, jak sama nazwa wskazuje, tryb automatyczny dobiera ustawienia automatycznie np do zastanych warunków.
    Ustawienia mogą być u każdego inne ...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez trystero Zobacz posta
    Moim zdaniem taka tabelka nie ma najmniejszego sensu.
    Zresztą, jak sama nazwa wskazuje, tryb automatyczny dobiera ustawienia automatycznie np do zastanych warunków.
    Ustawienia mogą być u każdego inne ...
    Dlatego nie podaję konkretnych wartości ISO, przysłony i czasu naświetlania.

    Natomiast domyślne parametry ustawień typu:
    * tryb wyzwalania migawki
    * tryb pola AF
    * Picture Control
    * lampa błyskowa
    itp będą zawsze takie same dla danego trybu automatycznego.

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli tak na prawdę nic nie podajesz.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Za dużo to tam nie podałeś. Mam na myśli tabelkę. Skąd pomysł, że zdjęcia sportowe to tryb seryjny?
    Takie jest domyślne ustawienie trybu wyzwalania migawki dla automatyki zdjęć sportowych.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Edit: na pewno nie dasz rady stwierdzić wartości ISO oraz czasu migawki bo na to mają wpływ warunki oświetleniowe oraz fotografowana sytuacja. Wg mnie cały ten pomysł jest bez sensu bo nikomu w niczym nie pomoże. No chyba, że nie jestem w stanie zrozumieć Twojej wizji
    Jak pisałem wyżej, jasne jest że nie chodzi o stwierdzenie konkretnych wartości parametrów zależnych od oświetlenia.

    Moim zamierzeniem było raczej poddanie analizie wszystkich dostępnych trybów automatycznych i tego w jaki sposób aparat próbuje automatycznie dostosować paremetry, które bardziej zaawansowany użytkownik ustawia ręcznie.

    Ktoś może zastanawiać się po co mu dynamiczny albo jednopolowy tryb pola AF i kiedy miałby tego używać. Albo co takiego automatyka aparatu robi z balansem bieli podczas fotografowania zachodów słońca/zmierzchu lub świtu.

    Może zabrakło podstawowej informacji: ten wątek na pewno nie zainteresuje starych wyjadaczy, którzy już dawno zrozumieli wszystko o czym wyżej napisałem. Ale może zainteresuje tych którzy do tej pory cykali na pełnym automacie i chcieliby wreszcie przejąć kontrolę nad aparatem

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek.h Zobacz posta
    Jak pisałem wyżej, jasne jest że nie chodzi o stwierdzenie konkretnych wartości parametrów zależnych od oświetlenia.
    Ale ustawienie chociażby np. autofocusa nie można z góry narzucić do konkretnego typu ujęcia, czy trybu zdjęć. Zdjęcia sportowe to niekoniecznie tryb seryjny. W danej sytuacji lepszym wyjściem może być tryb pojedyńczy wraz z AF-C... Nie można generalizować.

    Cytat Zamieszczone przez marek.h Zobacz posta
    Ktoś może zastanawiać się po co mu dynamiczny albo jednopolowy tryb pola AF i kiedy miałby tego używać.
    Od tego jest instrukcja obsługi. Obowiązkowa lektura po zakupie a tak ignorowana przez wielu. Z tego powodu jest na forum masa zbędnych pytań.

    Cytat Zamieszczone przez marek.h Zobacz posta
    Ale może zainteresuje tych którzy do tej pory cykali na pełnym automacie i chcieliby wreszcie przejąć kontrolę nad aparatem

    Od tego są dziesiątki poradników które sprawdzą się o wiele lepiej od takiej tabelki. Dane które chcesz podać nie da się przypisać do konkretnych sytuacji w których przyjdzie komuś fotografować.

    Żeby nie było, że się czepiam- po prostu to dla nikogo nie będzie mieć racji bytu. Wspomniałem wyżej- zdjęcia seryjne mogą się sprawdzić równie dobrze w sporcie co w "ruchomym" portrecie. Podobnie z dynamicznym polem- w pewnych sytuacjach ma ono sens, a w innych lepiej zastosować pojedyńczy AF. Podałeś wyłączoną lampę dla "plaża/śnieg" a i tam ona może mieć duże znaczenie.
    Ja wiem, że chcesz pomóc mniej ogarniętym w temacie, ale wszystko co chcesz napisać jest podane w instrukcji obsługi. W dodatku bardziej szczegółówo z opisanymi sytuacjami stosowania.

    Nie wiem, czy wogóle udało mi się napisać jak to widzę, ale przyjdzie GonzoG i wszystko Ci wyjaśni
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 10-04-2014 o 18:26

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Ale ustawienie chociażby np. autofocusa nie można z góry narzucić do konkretnego typu ujęcia, czy trybu zdjęć. Zdjęcia sportowe to niekoniecznie tryb seryjny. W danej sytuacji lepszym wyjściem może być tryb pojedyńczy wraz z AF-C... Nie można generalizować.
    Parametry które spisałem wychodzą z domyślnych ustawień danego trybu automatycznego. Więc traktuj tę tabelkę jako rozkmienienie parametrów jakie ustawił aparat dla danego trybu, a nie jako wyrocznię nakazującą robienie 5ciu zdjęć w trybie sportowym

  9. #9

    Domyślnie

    Ogólnie ta tabelka to tylko i wyłącznie zbędny element.
    Poza tym są w niej babole jakich mało...

    Poza tym są w niej potworne babole - widać, że aparat to dla Ciebie novum, nie masz zbytnio pojęcia jak sobie z nim radzić i szukasz jakiś dziwnych sposobów/lekarstw na nieistniejące problemy.

    Tryby tematyczne są od tego, abyś nie myślał o ustawieniach aparatu. PSAM są dla osób, które dobierają ustawienia w zależności od potrzeb, więc taka dla nich to totalny śmieć.
    A jak ktoś nie potrafi dobierać ustawień, to niech się uczy, a nie kopiuje bezmyślnie.

    Wracając do baboli - pierwszy raz słyszę, że do portretu najczęściej stosuje się niską przesłonę, tak samo jak do krajobrazów wysoką - jest dokładnie na odwrót.
    Przy krajobrazach używa się zazwyczaj niskich przesłon - a dokładniej niskich wartości przesłony.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Gonzo, w krajobrazach wartosc przeslony jest duza. Bo wartosc to wartosc a w tym(wypadku wartoscia jest liczba Maly bedzie otwor wzgledny. No chyba ze Cie zle zrozumialem

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •