Close

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 61
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Gonzo, w krajobrazach wartosc przeslony jest duza. Bo wartosc to wartosc a w tym(wypadku wartoscia jest liczba Maly bedzie otwor wzgledny. No chyba ze Cie zle zrozumialem
    I tu się potwornie mylisz...

    od kiedy to f/64 jest większe od f/2 ??
    Bo to są wartości przesłony.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  2. #12

    Domyślnie

    No to juz jasne. To samo mielismy na mysli tylko ja zle zinterpretowalem. Bo mi chodzilo o sama wartosc f/ Wyjasnione

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Ogólnie ta tabelka to tylko i wyłącznie zbędny element.
    Poza tym są w niej babole jakich mało...

    Poza tym są w niej potworne babole - widać, że aparat to dla Ciebie novum, nie masz zbytnio pojęcia jak sobie z nim radzić i szukasz jakiś dziwnych sposobów/lekarstw na nieistniejące problemy.
    To prawda, lustrzanką dopiero zaczynam się bawić. Ale kieruje mną raczej ciekawość i analityczne podejście.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Wracając do baboli - pierwszy raz słyszę, że do portretu najczęściej stosuje się niską przesłonę, tak samo jak do krajobrazów wysoką - jest dokładnie na odwrót.
    Przy krajobrazach używa się zazwyczaj niskich przesłon - a dokładniej niskich wartości przesłony.
    a) wydawało mi się wysoka przysłona jest drogą do osiągnięcie dużej głębi, która jest często pożądana podczas forografowania krajobrazów
    b) podobnie z rozmyciami tła przy portretach dzieki niskiej przysłone
    c) po raz kolejny: to nie jest wyrocznia. Oczywiście można robić portrety z dużą przysłoną i cykać krajobrazy z małą.
    d) niska przysłona dla portretów i wysoka dla trybu krajobrazowego są automatycznie ustawiane przez aparat, a tego dotyczy moja rozpiska. W takim razie tryby automatyczne w Nikonach są babolami

  4. #14

    Domyślnie

    Marku, z mojej strony pozostaje mi zyczyc Ci powodzenia. Twoj upor w dazeniu do tej tabelki przerosl mnie.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek.h Zobacz posta
    Parametry które spisałem wychodzą z domyślnych ustawień danego trybu automatycznego.
    Oczywiscie. Tryby tematyczne działaja wg jakiegos tam zaprogramowanego schematu, mozesz sobie spisac w takiej tabelce jakie aparat dobiera ustawienia w jakim trybie. Jednak czesto jest tak ze musimy jednak cos zmienic i ustawic inaczej, po swojemu bo tego wymaga sytuacja/scena. Skoro jestesmy przy sporcie to moze być tak ze bedzie ciemno i aby zamrozic zawodnika w ruchu ustawisz tryb S (i czas np 1/800s) a o przyslonie i iniskim iso nawet nie pomyslisz byle by tylko zdjecie wyszlo. Innym razem w tym samym miejscu slonce bedzie tak grzało w pałe ze ustawisz aparat w tryb A i nawet zwiekszysz przyslone zeby miec ostrzejsze zdjecia bo warunki na to pozwolą. Tryb M to nie jest lekarstwo super profesjonalisty. Scena sie zmienia jak zmieniasz kadr, przyblizasz, oddalasz, to czas sie skróca, to wydluza, to przyslona sie zmienia to tamto i nie wyobrazam sobie robienia zdjec tylko w trybie M. Natomiast scena typu zachód słonca, czy zrobienie kilku zdjec bo chcemy polaczyc w panorame, czy zrobic jakies dri czy hdr, albo fotografowac gwiazdy czy w ogole w nocy to jak najbardziej tryb M. To co kiedy urzywać to samo przyjdzie z czasem
    D7100 D750 , N70-300VR, N35 1.8, Di622 II, T150-600g1, n50/1.4, 2xYN685+622tx, N24/1.8, N18-35, N85/1.8 + klamoty lol ...mala galeria flickr

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Marku, z mojej strony pozostaje mi zyczyc Ci powodzenia. Twoj upor w dazeniu do tej tabelki przerosl mnie.
    Dziękuję

    To była raczej ciekawostka, bo nie będę z tabelką dobierał parametrów aparatu. Być może obudził się we mnie mały chłopiec rozkładajacy zabawki na czynniki pierwsze aby zrozumieć jak działają W procesie mojego zrozumienia działania automatyki aparatu bardzo to pomogło, więc chciałem się tym podzielić z innymi.

    Jeśli uznacie, że to jest bez sensu i nie jest przydatne - trudno. Nauczę się z tym żyć

    Cytat Zamieszczone przez lortek Zobacz posta
    Oczywiscie. Tryby tematyczne działaja wg jakiegos tam zaprogramowanego schematu, mozesz sobie spisac w takiej tabelce jakie aparat dobiera ustawienia w jakim trybie. Jednak czesto jest tak ze musimy jednak cos zmienic i ustawic inaczej, po swojemu bo tego wymaga sytuacja/scena. Skoro jestesmy przy sporcie to moze być tak ze bedzie ciemno i aby zamrozic zawodnika w ruchu ustawisz tryb S (i czas np 1/800s) a o przyslonie i iniskim iso nawet nie pomyslisz byle by tylko zdjecie wyszlo. Innym razem w tym samym miejscu slonce bedzie tak grzało w pałe ze ustawisz aparat w tryb A i nawet zwiekszysz przyslone zeby miec ostrzejsze zdjecia bo warunki na to pozwolą. Tryb M to nie jest lekarstwo super profesjonalisty. Scena sie zmienia jak zmieniasz kadr, przyblizasz, oddalasz, to czas sie skróca, to wydluza, to przyslona sie zmienia to tamto i nie wyobrazam sobie robienia zdjec tylko w trybie M. Natomiast scena typu zachód słonca, czy zrobienie kilku zdjec bo chcemy polaczyc w panorame, czy zrobic jakies dri czy hdr, albo fotografowac gwiazdy czy w ogole w nocy to jak najbardziej tryb M. To co kiedy urzywać to samo przyjdzie z czasem
    Dziękuję, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami. Zgadzam się w 100% że zmienność warunków powoduje że trzeba reagować i dostosowywać parametry. Tryby A i S są moim zdaniem o tyle fajne że umożliwiają duże pole do manewru jednocześnie dając pewne zabezpieczenie odpowiedniego naświetlenia.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11-04-2014 o 00:38

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek.h Zobacz posta
    coby móc porzucić tryb automatyczny na rzecz S/A a docelowo M.
    Prawdę mówiąc, to pełen manual (M) to chyba najrzadziej używany tryb - biorąc pod uwagę wszystkie dziedziny fotografii.

    Podstawowe tryby aparatu to A, S i P.
    Z M korzystasz tam, gdzie powyższych 3 nie da się użyć i tylko tam.

    Z resztą po kiego czorta robić dokładnie to samo co robi może za nas robić aparat - czyli ustawiać czas/przesłonę wg. wskazań światłomierza ??
    Z resztą jak byś tak miał np. przy sporcie ustawiać czas, przesłonę i ISO, to życzę powodzenia... więcej byś zmieniał parametrów niż robił zdjęć... a jak byś w końcu ustawił, to i tak było już za późno.


    Balans bieli i ustawienia Picture Control - za parę miesięcy zapomnisz, co to jest. Przejdziesz na RAWy i będziesz miał głęboko gdzieś te ustawienia, bo i tak nie będą miały żadnego znaczenia dla zdjęcia.

    Widzę, że przekonanie iż manual to ten jedyny "profesjonalny" tryb nadal istnieje...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  8. #18

    Domyślnie

    - programy tematyczne są raczej dodatkiem ilości funkcji, co bardzo poprawia samopoczucie kupującego "mój ma więcej "
    - programy tematyczne są niezbędne w aparatach, które nie posiadają innych możliwości ustawień aparatu
    podstawą, to poznanie aparatu, choć by przez przeczytanie instrukcji, niestety duża ilość w niej zawartych określeń są określeniami tajemnymi bez poznania podstaw, a te już się całkowicie pomija , dzięki temu, że nie ma "średniej", uniwersalnego ustawienia, to jeszcze "parę osób" łapie za aparat i robi fotki , ja akurat czytanie instrukcji zakończyłem na rozdziale M i raczej nic innego nie używam (zbyt leniwy byłem, aby drążyć dalsze rozdziały)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  9. #19

    Domyślnie

    Aż dziw bierze, że komuś się chce zajmować takimi pierdołami. Jak kupiłem aparat, nie chciałem go wypuszczać z rąk, uwielbiam fotografować, uwielbiam siedzieć przy obróbce , itp., to wszystko daje mi 'radochę' - jak zapewne większości.
    A tu kolega spędza czas przy tworzeniu nic nie wnoszącej tabelki dla nie wiadomo kogo.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    I tu się potwornie mylisz...

    od kiedy to f/64 jest większe od f/2 ??
    Bo to są wartości przesłony.
    To zależy od tego jak kto interpretuje te wartości.
    Liczba 64 jest większa od liczby 2, otwór względy przy przysłonie 64 będzie mniejszy a przy przysłonie 2 będzie większy.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •