Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 5 czy Capture NX2

    Przejrzałem ten dział i nie znalazłem tego tematu a chciałbym poznać ewentualne różnice i opinie osób obrabiających zdjęcia w tych programach.
    Nie planuje zakupu programu pod kątem zarobkowym ale tylko hobbystycznym z naciskiem na maksymalne dopieszczanie zdjęć, na ile pozwoli mi to obecny sprzęt. Również o druku prac póki co nie myśle bo nie mam sprzętu, który można oprofilować i raczej 99% zdjęc to będą publikacje w sieci.
    Wstępnie i głównie chce obrabiać zdjęcia z motocrossu/enduro, portrety, w mniejszym stopnium reportaż i całą resztę.

    Tak więc LR aktualnie za około 130 Euro, Capture widziałem na Amazonie więc z przesyłką to koło 150/160$. Ceny są na tyle podobne, że w tym wypadku nie grają decydującej roli o wyborze.

    Przeglądająć różne wątki w tym dziale, są głosy że soft Nikonowski trochę lepiej obrabia rawy niż Lightroom, lub poprostu każdy program robi to w pewien sposób inaczej od drugiego. Co się sprawdza lepiej, co jest wygodniejsze, stabilniejsze i z czego bardziej jesteście zadowoleni ?
    D7100
    S 17-50 2.8 | V 135 2.8
    Conference call to Canon Inc.s Masaya Maeda - "Maeda: Huh? You sure you want more out of focus? We give you out of focus in 1D Mark III and Galbraith complain."

  2. #2

    Domyślnie

    To dwa różne narzędzia, jak nóż do chleba i przemysłowa krajalnica do pieczywa.
    LR - obróbka seryjna, praca na dużej ilości plików z łatwym interfacem i szybkim kopiowaniem ustawień między zdjęciami, expresowy export, duża ilość presetów
    NX2 - dobra praca z WB i kolorem, dobre odszumianie i wyostrzenie, U-pointy do korekcji lokalnej

    Oczywiście zaraz znajdzie się tu tysiąc podpowiadaczy krzyczących że i jednym i drugim narzędziem da się osiągnąć "percepcyjnie" ten sam efekt - i oczywiście będą mieli racje (nie biorąc pod uwagę nakładu czasu).

    Przez lata używałem zarówno NX/NX2 jaki LR (ACR i C1 również) ostatecznie wybrałem Aperture i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.

    eles
    [F100] [D3]

  3. #3

    Domyślnie

    Osobiście wybrałem LR, bo po pierwsze zależało mi na łatwym i dobrym wywoływaniu RAWów z różnych aparatów (CNX2 - tylko Nikon) oraz na dobrym zarządzaniu rosnącym zbiorem zdjęć - tutaj Lightroom ma o wiele więcej do zaoferowania niż CNX2. Pod względem możliwości obróbki RAWów z Nikona - CNX2 ma przewagę w interpretacji kolorów (czasem ma to duże znaczenie, choć w większości wypadków wystarczają mi możliwości LR), ma też słynne U-pointy (choć LR pod względem korekty lokalnej wcale mocno nie odstaje). Podsumuję tak: warto mieć oba, a jeśli możesz pozwolić sobie na razie na jeden, to weź LR i uzupełnij go o darmowy ViewNX2

  4. #4

    Domyślnie

    NX - genialne kolory (nie udało mi się w LR tak fajnych kolorów uzyskać )
    LR - wygoda pracy z wieloma plikami - brać jeżeli nie robimy packshotów w których wiernosć poszczególnych barw nie jest super istotna. (choć i na to są sposoby - color checker)

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wywoływanie to tylko sprzęt Nikona wchodzi w grę oraz raczej nie planuje obrabiania hurtowych ilości bo nie mam takiego przymusu. Na aktualnym etapie przewiduję, mimo że pewnie będę zapychał kartę seriami to i tak po wstępnym przejrzeniu rawów tylko kilka/kilkanaście będzie nadawać się do edycji jeśli chodzi o trafienie z focusem zanim nabiorę doświadczenia i techniki aby odsetek trafionych zdjęć wzrósł. Tak więc śmiało można założyć że praca będzie się odbywać jednorazowo na niedużej ilości plików. Bardziej zależy mi na skupieniu się na pojedynczych fotkach i ich dopieszczaniu, niż wywołaniu 50 zdjęć każdego wieczora przez 7 dni w tygodniu.
    D7100
    S 17-50 2.8 | V 135 2.8
    Conference call to Canon Inc.s Masaya Maeda - "Maeda: Huh? You sure you want more out of focus? We give you out of focus in 1D Mark III and Galbraith complain."

  6. #6

    Domyślnie

    Zainstaluj triale i sam sprawdź! Mam jako tako opanowany LR - każda próba zaprzyjaźnienia się z Capturem NX2 kończy się szybkim wyłączeniem tego programu Być może jest genialny ale chyba łatwiej go "ugryźć" nie będąc "skażonym" filozofią pracy LR. Z drugiej strony pamiętam jak ciężko było polubić Lightroom teraz kumplujemy i chyba go nie zdradzę dla NX...

  7. #7

    Domyślnie

    Weź pod uwagę, że niedługo Capture NX2 zostanie zastąpiony przez NX-D. W mojej opinii lepiej uczyć się od razu LR niż później przesiadać się na niego z NX2. Niestety NX-D nie oferuje znacząco więcej niż darmowy obecnie ViewNX i nie wróżę mu powodzenia wśród profesjonalistów.

  8. #8

    Domyślnie

    Miałem CNX i uwielbiam ten program, jednak gdybym miał wybierać między nimi dwoma, pewnie wybrałbym LR, ponieważ w moim odczuciu jest bardziej "uniwersalny".
    Za to jeśli chodzi o obróbkę Nef'ów - dla mnie istnieje tylko CNX, ale do tego programu trzeba się przyzwyczaić (mimo sporej poprawy względem poprzednich wersji) - demon szybkości to nie jest.

  9. #9

    Domyślnie

    LR to bardziej narzędzie do zarządzania kolekcją zdjęć, trudno porównywać dwa różne programy.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek z Nikonem też Zobacz posta
    LR to bardziej narzędzie do zarządzania kolekcją zdjęć, trudno porównywać dwa różne programy.
    Zainstaluj sobie triala, zobaczysz, że to nie jest prawdą.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •