Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie montaż dźwięku

    No to chyba muszę spróbować zmierzyć się z tematem dźwięku.
    Jak czuję, że z obrazem i nawet z jakąś tam fabułą jestem w stanie z czasem sobie poradzić, to na dźwieku polegnę
    Jak się za to wziąść, żebym jak najmniej mogła zepsuć?
    Jak probowałam robić obiektywem 50mm/1,8 to miałam okropne trzaski, dokupiłam mikrofon i problem chyba rozwiazałam.
    Z czasem w moich próbach wyszło mi, że długi obiektyw jest przy zwierzakach bardziej przydatny. Mikrofon odlożyłam, bo nie bylo trzasków więc myślałam,że nie jest potrzebny.
    Czy jakby ten dzwięk był przyzwoicie nagrany przy kazdej scenie zaraz w parku to mogłabym sobie już inny montaż, efekty, melodyjki itp odpuścić ?

    Ja jestem od obrazków, dzwięków kompletnie nie czuję.

    Wstawie tu może link do miejsca, gdzie ostatnio wstawiam zdjęcia. Tematyka nie jakaś tam ambitna, ale są kolorowe i optymistyczne. Trochę kierowane do dzieci.
    Skąd pomysł na filmy?
    Bo na zdjeciach nie zawsze potrafiłam pokazać tego co widziałam. Wymyśliłam, że film może więcej

    http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=autor5&rid=48724

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Proces udźwiękowienia filmu to żmudny i trudny proces
    Czym innym są dźwięki 100% nagrane na planie
    czym innym efekty
    czym innym tło którym można swobodnie manipulować
    a czymś zupełnie innym "muzyczka"

    To wszystko ma znaczenie i tego jednak trzeba sie nauczyć

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki. Mniej wiecej do tego doszłam i to mnie przeraża. Jeszcze to nagranie na planie to może by sie udało, ale skoro to dalej będzie film niedorobiony to już sama nie wiem czy w to brnąć...
    No, wiem to mój problem...

    Ponowię jeszcze pytanie. Czy jest ktoś na tym forum kto robi filmiki o tematyce przyrodniczej?

  5. #5

    Domyślnie

    Najprostszy sposób
    Nagrywasz tło - nie musi być ten sam dzień - ważne jest podobne miejsce (chyba że chcesz oszukać ale to inny temat)
    tło dajesz na całej długości materiału gdy akcja toczy się w tym samym miejscu/obszarze
    Do tego dokładasz dźwięki nagrane na planie w czasie filmowania *rejestrator" z dobrym mikrofonem - NIE aparat)
    Te dźwięki w montażu musisz zsynchronizować z obrazem - b. ważne.
    Muzyczka - to osobna sprawa

    Oszukiwanie - to w najprostszej wersji podłożenie tła i efektów z innego miejsca niż realnie nagrany obrazek - tak aby w widzu wywrzeć wrażenie że "przebywa" tam gdzie ty chcesz

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję. Na teraz nie będę inwestować jednak w następną zabawkę. Ciekawsze scenki będę nagrywać i montować pod fabułę jaka bedzie mi pasować. Może z czasem do tego wrócę.
    Jeszcze raz dziękuje za pomoc

  7. #7

    Domyślnie

    A mógby mi ktoś podpowiedzieć jakiś rozsądny rejestrator dzwięku. Próbowałam sama zrobic rozeznanie w ofercie na rynku, ale skoro się na tym nie znam, to nie wiem na co zwacać uwagę. Tu na forum niczego w tym temacie nie znalazłam.
    Ma służyć tylko do nagrywania w plenerze dzwięków przyrody. Najlepiej żeby to było małe i proste w obsłudze

  8. #8

    Domyślnie

    rejestrator zalezy od budzetu. ja mam za soba romans z edirolem r09, ktory teraz sprzedawany jest pod nazwa roland. to jest tani 2 kanalowy rejestrator. dzis uzywam r26 rolanda - 6 sciezkowiec z 4 mikrofonami, dwoma przedwzmacniaczmi i jednym wejsciem stereo. polecam bardzo! z innych rozwiazan to cala gama urzadzen firmy zoom czy tascam.

    r26 rolanda ma funkcje interface, dlatego mozna prze niego nagrywac na kompa. przepraszam za zbytnie uproszczenia w wypowiedzi, ale widze (bez urazy) ze autor watku jest kompletnie zielony w temacie więc chcę jak najprościej wszystko wyjaśnić.

    rejestrator pozwala na prosty sposób nagrania wysokiej jakości dźwięku, ale i tak zawsze potrzebna jest edycja. potrzebujemy do niej oprogramowania. najłatwiej mają się uzytkownicy Maców bo Apple ma darmowego Garage Banda, który się świetnie sprawuje i ma sporą bibliotekę dźwięków w tym również efektowych. Z innych (płatnych) mogę polecić to z czym miałem do czynienia: Cubase, Logic. Jest darmowy Reaper, który może wszystko ale mi nie przypadl do gustu jego interface (ale to jest bardzo subiektywne).

    Z innych zabawek koniecznością jest jakakolwiek klawiatura sterująca. nawet jeśli nie grasz na klawiszach łatwiej za jej pomocą tworzyć muzykę czy efekty.

    z mikrofonów polecam rode video mic rycote. 10 lat gwarancji i na prawdę świetna jakość dźwięku. dalej roland binaural cm10 - słuchawki z mikrofonami dające rewelacyjną przestrzeń stereo - to sposób na dziecinnie prostą rejestrację stereo.

    do tworzenia dźwięków efektowych i okołomuzycznych polecam zabawki korga: mini kaoss pad i kaossilator. do tego jakiś wavedrum pozwalający dorze symulować bębny. Chyba ze masz ipada - wtedy wszystko to i wiele więcej w postaci aplikacji często darmowych albo kosztujących grosze!!!

    na koniec książka - jest teraz w empiku i matrasie książka (niestety nie pamiętam tytułu) ale jakoś chyba "Dzwięk w filmie". Tam mozesz się sporo dowiedzieć. Z gazet - Estrada i Studio - na stronie zawsze się dowiesz jakie będzie darmowe oprogramowanie rozdawane na płycie i czy w magazynie jest jakiś materiał z planu fimowego. Na stronie jest też bogate archiwum starych wydań.

    jeszcze ważna sprawa. Przed każdym ujęciem i po każdym ujęciu, które jejestrujesz na kilku urządzeniach (np kamera i rejestrator) rób klapsy. To może być jakikolwiek nagly dźwięk. Na linni montażowej łatwo będzie wszystko zsynchronizować.

    dźwięk do filmików to trudne zagadnienie. wydatki nie mają końca a efekty zawsze mogą być lepsze. Są setki trików pozwalających uzyskać doskonały efekt tanimi metodami jak na przykład nagrywanie dialogów w zamkniętym, zaparkowanym na uboczu samochodzie - rezultaty zaskakująco dobre! Musisz jednak pamiętać, że jakość dźwięku zależy od najsłabszego elementu zestawu. Nawet jeśli masz doskonały mikrofon i rejestrator, jeśli nauczyłeś się obsługiwać soft i nieżle słyszysz bez monitorów studyjnych przynajmniej "dobrej klasy" entry level nie masz co brać się za robotę. Jeden monitor studyjny (głośnik) to co najmniej 700 zł. Nie oszczędzaj na tym bo się zdziwisz. Dobre i tanie to: Yamaha, Tanoy, Alesis, nowe Behringery czy niskie modele KRK. Zapomnij o głośnikach komputerowcych czy z zestawu audio!

    to chyba tyle, nieczęsto tu jestem więc nie denerwuj się jeśli nie będę odpisywał.

    powodzenia olo
    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •