Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja obiektywu d5100 + nikkor 50mm 1.8 g

    Witam serdecznie,
    Kolega w innym wątku zasugerował, żeby wysłać aparat do serwisu na kalibrację obiektywu. Chodzi o model d5100 z obiektywem nikkor 50mm 1.8 g. Nie chciałbym pochopnie go wysyłać, a nie wiem czy ktoś jest w stanie ocenić na podstawie zdjęć czy w tym leży problem z ostrością? Gdzieś wyczytałam o teście z bateriami-paluszkami ustawionymi w rzędzie, zrobiłam coś takiego z klockami, niby aparat złapał ostrość na tym środkowym, ale nie wiem czy to przesądza sprawę? Można jeszcze w jakiś sposób "zaocznie" ocenić czy obiektyw potrzebuje kalibracji?
    Foto:

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę za małe to zdjęcie aby zdiagnozować problem, zapewne chodzi o BF lub FF, na tym zdjęciu nie zauważyłem problemu.
    Jeśli chodzi o kalibrację to najpierw body a później szkło.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  3. #3

    Domyślnie

    zgera no właśnie sama nie wiem, ja się nie znam, więc chciałam żeby ktoś ocenił. Tylko, że do kalibracji pewnie musiałabym wysłać body razem ze szkłem (tak czytałam). W ogóle to co w przypadku kiedy używam dwóch kit-a + tą pięćdziesiątkę, wysyła się cały komplet? Ehh wcześniej miałam sony alpha i nie miałam takich problemów z tą ostrością. Ogólnie to najgorzej jest na zdjęciach z bardzo bliska i tych z przysłoną 1.8, może to kwestia tego, że nie potrafię obsłużyć tego obiektywu albo za dużo od niego wymagam?

  4. #4

    Domyślnie

    Po pierwsze, trudno na podstawie jednego zdjęcia ocenić problem i jego przyczyny.
    Po drugie, 50-tka na f/1.8 nie musi być ostra jak żyleta, kwestia udanego egzemplarza, ponadto na f/1.8 jest tak mała głębia ostrości szczególnie z bliskiej odległości że nie trudno o przesunięcie aparatu lub obiektu fotografowanego.
    Kit jest ciemny i ma większą GO, dlatego na tym obiektywie problemu nie zauważysz.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  5. #5

    Domyślnie

    Na tym zdjęciu nic nie widać i nie będzie widać - zrób zdjęcie tak, aby punkt ostrości był dokładnie w miejscu styku płaszczyzny ostrości i płaszczyzny ją przecinającej (tu ta serwera, podkładka czy to to jest).
    Bo na twoim zdjęciu widać tylko, że ostrość jest gdzieś w okolicach góry klocka.

    No i druga sprawa - minimalna odległość sprawdzania musi być wyraźnie większa od minimalnej odległości ostrzenia - dla 50/1.8 to nie mniej jak 1m.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    GonzoG w takim razie spróbuję jeszcze raz.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli twoje zdjęcia wyglądają jak to, które przedstawiłaś, to MZ nie ma problemu. Aby jednak to definitywnie stwierdzić zrób, jak przedmówcy zasugerowali, kilka zdjęć i daj do oceny.
    Nikon

  8. #8

    Domyślnie

    Gdzieś kiedyś natrafiłem na bardzo ciekawy link do artykułu na temat kalibracji. Jest tam świetny zestaw który sobie można wydrukować, odpowiednio ustawić i przetestować precyzyjnie co i jak, a dopiero wtedy oceniać czy przesunięcie jakie występuje jest na tyle duże by wysyłać sprzęt do kalibracji.

    http://www.skibek.pl/zts/2010/11/len...cja-obiektywu/
    Nikon D5100 | D610
    Sigma 10-20 f/4-5.6 | 17-50 2.8 EX | 70-200 2.8 II EX | Nikkor AF-S 28 1.8 | AF-S 35 1.8 | AF-S 50 1.8 | AF-S 18-105 | Tokina At-x 100mm f/2.8
    Nissin Di-622 MkII | YN-560 IV | RF-603 MkII | Vanguard Alta+ 233AP

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •