Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie [ D7000 ] problem z szumem i ostrością

    Od dawna zabieram się za ten temat i szczerze mówiąc moja irytacja osiągnęła wczoraj punkt kulminacyjny
    Jestem posiadaczem d7000 do tego stałka 50 mm f 1,8
    jak w przypadku d60, d80 i d5000 nie miałem takich problemów tak tutaj po prostu coś mnie zaczyna roznosić

    otóż są dwa problemy z którymi staram sobie poradzić, pierwszy to ziarno.
    Robiąc zdjęcia na ISO 200 czy 250 wychodzą szumy na twarzy modelki . Kombinowałem z różnymi sposobami pomiaru, ISO i ustawieniami aparatu i zawsze to samo, przy większym przybliżeniu wychodzi niewielkie bo niewielkie ale ziarno.
    Ma to duży wpływ na dalsze kadrowanie i obróbkę zdjęć.

    Zaznaczam , że zdjęcie nie posiada wyostrzenia ani jakiejkolwiek obróbki
    przykład poniżej:

    NEF: http://mimphotography.pl/nef.NEF

    Drugi problem to brak ostrzenia w punkcie. Przykładowo, wybieram ostrzenie w pojedynczym punkcie, jak np oko i wychodzi mydło, zero ostrości. Wielokrotnie próbowałem to rozgryźć i jedyne co przychodzi mi do głowy to regulacja body.
    Wczoraj zrobiłem test - aparat na statywie, modelka bez ruchu i ustawienie punktu ostrości w tym samym miejscu. Żeby nie dodawać opcji fotograf poruszył aparatem w trakcie robienia zdjęcia, zastosowałem pilot zdalnego sterowania, na 10 zdjęć zrobionych tak samo tylko 1 wyszło ostre.

    Zabrzmi to przynajmniej na tym forum kiepsko ale w obu przypadkach , przy tych samych ustawieniach aparatu , ten sam obiektyw to samo zdjęcie ( statywy koło siebie ) Cannon D70 powalił mnie na kolana ostrością i kolorem.
    Pytanie więc czy to ja nawalam ( wysokie prawdopodobieństwo odpowiedzi na tak ) czy jednak aparat.
    Ostatnio edytowane przez Gandalf230 ; 04-02-2014 o 14:35
    Nikon D7000+ Nikor 50 f 1.8 mm +Nikor 35f 1.8 mm = [B]Nikor 85f 1.8 mm[/B+ Sigma 17-50 f 2.8 + Nikon SB-900 + SIGMA Art 35
    www.mimphotography.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Wybór pól AF - Auto - zmień na pojedynczy punkt. W ViewNX2 nie ma szumów. Zdjęcie robione na pełnym otworze. N50mm na pełnym otworze nie jest za ostry. Przymknij obiektyw do przynajmniej f2.2 - 2.5
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Ostrości w punkcie nie ma, bo punkt nie tam. Co Ci o ustawieniu ostrości przy f/1.8 na 3 punkty AF w różnych odległościach ??
    2. D7000 ma coś takiego jak korektę AF - jak nie trafia, to jaki problem przestawić, aby trafiał ??
    3. Ja tam szumów żadnych nie widzę... najmniejszych. A ten screen co zarzuciłeś, to nie szum, a straszne wyostrzenie nie ostrego zdjęcia.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez puciek Zobacz posta
    W ViewNX2 nie ma szumów.
    W Photoshopie też się otwiera bez szumu. Fotka musiała być gdzieś po drodze ostrzona.

  5. #5

    Domyślnie

    ad 1) może gdzieś coś uciekło faktycznie, test powtórzę
    ad 2) więc jeśli dobrze rozumiem mam się zabrać za wycinanie i drukowanie FocCal oraz zabawę w kalibrację AF ?
    ad 3) jeśli już coś to lightroom zaszalał
    Nikon D7000+ Nikor 50 f 1.8 mm +Nikor 35f 1.8 mm = [B]Nikor 85f 1.8 mm[/B+ Sigma 17-50 f 2.8 + Nikon SB-900 + SIGMA Art 35
    www.mimphotography.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gandalf230 Zobacz posta
    ad 1) może gdzieś coś uciekło faktycznie, test powtórzę
    ad 2) więc jeśli dobrze rozumiem mam się zabrać za wycinanie i drukowanie FocCal oraz zabawę w kalibrację AF ?
    ad 3) jeśli już coś to lightroom zaszalał
    Nie trzeba nic drukować i wycinać. Wystarczy znaleźć sobie coś co może służyć jako wyznacznik. Ja w tym celu zazwyczaj używam koca i paczki papierosów.
    Paczka służy jako punkt do ostrzenia, a faktura koca jako skala. Elegancko widać gdzie jest ostro i czy GO się rozkłada jak powinna.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Zrobiłem test wykałaczek :d na logikę chciałem zobaczyć co gdzie i jak.
    Gąbka, 5 wykałaczek i jazda ....
    wyglądało to mniej więcej tak


    zdziwiło mnie to że mimo ustawienia punktu na środkową wykałaczkę ostrość była na tej za nią
    delikatna zabawa w regulację i 5 do wartości af i wynik wyszedł w miarę zadowalający choć jak na moje oko nie wiem czy do końca jest tak jak powinno, to już wita się delikatna wada wzroku ale myślę że jest teraz ok

    Nikon D7000+ Nikor 50 f 1.8 mm +Nikor 35f 1.8 mm = [B]Nikor 85f 1.8 mm[/B+ Sigma 17-50 f 2.8 + Nikon SB-900 + SIGMA Art 35
    www.mimphotography.pl

  8. #8

    Domyślnie

    O nieee !!!!! Zaś wątek o AF w D7000 ile jeszcze???
    Z50, D7000, 18-105 3.5-5.6VR, 35/1.8G, N105 2.8 VR, 70-200/2.8 , Nissin Di622, SB-910

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez frank996 Zobacz posta
    O nieee !!!!! Zaś wątek o AF w D7000 ile jeszcze???
    Tu tylko o tym, że 50/1.8G ma BF.



    Cytat Zamieszczone przez Gandalf230 Zobacz posta
    Zrobiłem test wykałaczek :d na logikę chciałem zobaczyć co gdzie i jak.
    Gąbka, 5 wykałaczek i jazda ....
    Zwiększ kąt, aby widzieć na zdjęciu fakturę gąbki, a na wykałaczce zrób czarne, najlepiej cieńkie kreski - AF lepiej będzie łapał i mniej podatny na ewentualne błędy ustawienia ostrości.
    A no i punkt w którym ustawiasz ostrość musi być przy samej powierzchni gąbki.

    Bo po tym zdjęciu ciężko stwierdzić. Ani wykałaczki nie są prosto, ani nie jest to równolegle do powierzchni gąbki. Nie sposób cokolwiek powiedzieć, poza tym, że nie jest za dobrze.
    A... i przymknij obiektyw do f/2.0 - f/2.2 - przy f/1.8 jest dość mydlany.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Tu tylko o tym, że 50/1.8G ma BF.

    Zwiększ kąt, aby widzieć na zdjęciu fakturę gąbki, a na wykałaczce zrób czarne, najlepiej cieńkie kreski - AF lepiej będzie łapał i mniej podatny na ewentualne błędy ustawienia ostrości.
    A no i punkt w którym ustawiasz ostrość musi być przy samej powierzchni gąbki.

    .
    Poniżej zdjęcie i NEF
    ostrość łapałem na kresce w miare zaznaczonej na fotografii - mam jednak wrażenie a nawet jestem tego pewien na 100%, że poszła na kreskę niżej.
    odległość między kreskami to : 10 mm

    NEF: http://mimphotography.pl/dsc_5136.nef
    Ostatnio edytowane przez Gandalf230 ; 04-02-2014 o 18:28
    Nikon D7000+ Nikor 50 f 1.8 mm +Nikor 35f 1.8 mm = [B]Nikor 85f 1.8 mm[/B+ Sigma 17-50 f 2.8 + Nikon SB-900 + SIGMA Art 35
    www.mimphotography.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •