Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie rozdzielczość plików RAW z D610 w NX2

    Poproszę Was o wyjaśnienie, dlaczego pliki z Nikona D610 w programie Nikon Capture NX2 otwierają mi się domyślnie w rozdzielczości 72 dpi i w rozmiarze 1632x1080, nie zaś w 300 dpi i większym rozmiarze ? Czy można tak skonfigurować program, aby domyślnie otwierał RAWy w 300 dpi i większym rozmiarze ?
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal Puchacz Zobacz posta
    Poproszę Was o wyjaśnienie, dlaczego pliki z Nikona D610 w programie Nikon Capture NX2 otwierają mi się domyślnie w rozdzielczości 72 dpi i w rozmiarze 1632x1080, nie zaś w 300 dpi i większym rozmiarze ? Czy można tak skonfigurować program, aby domyślnie otwierał RAWy w 300 dpi i większym rozmiarze ?
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    300 dpi, to nie rozdzielczość i nie ma nic wspólnego z oglądaniem zdjęć. Parametr zupełnie zbędny, póki nie zajmujesz się składem druku, bo nawet przy drukowaniu jest zbędny.

    A RAWy otwierają się zawsze w dużej rozdzielczości. To o czym piszesz, to mały podgląd - czyli miniatura JPEG zaszyta w pliku. Chcesz pominąć wykorzystywanie miniatur - włącz korzystanie z RAWów - taki nie mały guzik z napisem "RAW".
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    3 Chcesz pominąć wykorzystywanie miniatur - włącz korzystanie z RAWów - taki nie mały guzik z napisem "RAW".
    Dziękuję bardzo za pomoc. Proszę jeszcze o podpowiedź, gdzie znajduje się przycisk włączający korzystanie z RAW, o którym piszesz; niestety nie mogę znaleźć.
    Nie przyszło mi do głowy, że w programie do wywoływania plików RAW, trzeba uruchomić opcję korzystania z RAW.
    Wcześniej - z Nikonem D80 - korzystałem z CaptureOne.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal Puchacz Zobacz posta
    Dziękuję bardzo za pomoc. Proszę jeszcze o podpowiedź, gdzie znajduje się przycisk włączający korzystanie z RAW, o którym piszesz; niestety nie mogę znaleźć.
    Nie przyszło mi do głowy, że w programie do wywoływania plików RAW, trzeba uruchomić opcję korzystania z RAW.
    Wcześniej - z Nikonem D80 - korzystałem z CaptureOne.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
    ViewNX to nie program do wywoływania RAWów. To program do prostej obróbki zdjęć.
    A to że wyświetla tylko miniatury - większość programów tak robi. Czy to generowane przez siebie, czy te zaszyte w plikach.

    A guzik masz u góry.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    ViewNX to nie program do wywoływania RAWów. To program do prostej obróbki zdjęć.
    A to że wyświetla tylko miniatury - większość programów tak robi. Czy to generowane przez siebie, czy te zaszyte w plikach.

    A guzik masz u góry.
    Ale ja nie piszę o ViewNX, lecz o Nikon Capture NX2 - tak jak napisałem w pierwszym poście i temacie tego wątku.
    Ostatnio edytowane przez Michal Puchacz ; 19-01-2014 o 20:02

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michal Puchacz Zobacz posta
    Ale ja nie piszę o ViewNX, lecz o Nikon Capture NX2 - tak jak napisałem w temacie tego wątku.
    Mój błąd... za dużo rzeczy robię na raz...
    W CaptureNX przy obróbce, obraz jest brany zawsze z RAW. Przy 100% powiększeniu pliku też jest to RAW. Natomiast podgląd - w celu przyśpieszenia - jest brany z zapisanego w RAWie JPEGa.
    Gdyby za każdym razem miał być brany RAW + jego obróbka, to na podgląd zdjęcia czekałoby się od kilku, nawet do kilkudziesięciu sekund.

    Z resztą tak działają chyba wszystkie programy. Żaden program nie pokazuje podglądu z RAWów, a tylko z miniatur (ViewNX, CaptureNX, Adobe Brigde) czy własnych wygenerowanych plików podglądu (Adobe Lightroom, Pisaca).
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    ...
    Żaden program nie pokazuje podglądu z RAWów, a tylko z miniatur (ViewNX, CaptureNX, Adobe Brigde) czy własnych wygenerowanych plików podglądu (Adobe Lightroom, Pisaca).
    Nieprawda, FastStone Viewer potrafi wyświetlać RAW-y tak, jak są zapisane, tylko trzeba zaznaczyć w ustawieniach, że chce się przeglądać w pełnym rozmiarze.

    Ten programik, to w pewnym sensie ewenement.
    Medice, cura te ipsum.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Johanan Zobacz posta
    Nieprawda, FastStone Viewer potrafi wyświetlać RAW-y tak, jak są zapisane, tylko trzeba zaznaczyć w ustawieniach, że chce się przeglądać w pełnym rozmiarze.

    Ten programik, to w pewnym sensie ewenement.
    Coś jeszcze masz do dodania w temacie ??... CaptureNX ...
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9
    Gaduła
    Dołączył
    04 2010
    Miasto
    Kraków
    Posty
    3 609

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Coś jeszcze masz do dodania w temacie ??... CaptureNX ...
    Byłoby o czym pogadać, ale to raczej niekoniecznie z Tobą.
    Medice, cura te ipsum.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Mój błąd... za dużo rzeczy robię na raz...
    W CaptureNX przy obróbce, obraz jest brany zawsze z RAW. Przy 100% powiększeniu pliku też jest to RAW. Natomiast podgląd - w celu przyśpieszenia - jest brany z zapisanego w RAWie JPEGa.
    Gdyby za każdym razem miał być brany RAW + jego obróbka, to na podgląd zdjęcia czekałoby się od kilku, nawet do kilkudziesięciu sekund.

    Z resztą tak działają chyba wszystkie programy. Żaden program nie pokazuje podglądu z RAWów, a tylko z miniatur (ViewNX, CaptureNX, Adobe Brigde) czy własnych wygenerowanych plików podglądu (Adobe Lightroom, Pisaca).
    Dzięki. Czy dobrze zatem rozumiem, że po zakończeniu obróbki, gdy chcę aby zdjęcie zostało zapisane (np. jako nowy plik TIFF) w większym rozmiarze niż domyślnie ustawione w programie 1632x1080, to muszę sobie wpisać za każdym razem odpowiednie wartości np. 6800x4500 ? A nie można tak skonfigurować programu aby domyślnie zostało ustawione, że po obróbce RAW, zdjęcie zostaje zapisane jako nowy plik w tym większym rozmiarze ?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •