Close

Strona 56 z 217 PierwszyPierwszy ... 646545556575866106156 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 551 do 560 z 2164
  1. #551

    Domyślnie

    To teraz może zacznę od podstawowego pytania : Kto ma do sprzedania body Leica M9 używane w Warszawie ? niestety przegapiłem tę sztukę na allegro o której pisałem wcześniej i mam kłopot z dostępnością.

    Co do szkieł to jeden z pomocnych użytkowników forum polecił mi ZM 50 1.5 i Biogon 35mm f2 i chyba to będzie właśnie mój wybór.

  2. #552

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez doktor Zobacz posta
    No toż tak ci napisałem. Mnie w robieniu zdjęć to nie przeszkadza, ale może ktoś ma specyficzne zapotrzebowania. FFD czyli Flange focal distance, w dodatku zaznaczają, że istotna jest precyzyjna kalibracja dalmierza, bo jeśli ten jest rozjechany, to i tak nie dasz rady precyzyjnie trafić z ostrością.
    Na razie na szczęście nie mam problemów z kalibracją dalmierza bo trafiam swoimi szkłami bez problemu (podobnie takimi które miałem podpięte dla testu) Natomiast rozjechanie dalmierza to moim zdaniem wyklucza trafianie nie tylko wspomnianym Sonnarem ale praktycznie wszystkim
    Cytat Zamieszczone przez Franek_ Zobacz posta
    ZM 50/1.5 to dobre szkło. Kropka.
    Owszem (przynajmniej z tego co widzę po samplach bo go nie używałem), ale jedną rzecz mógłby mieć lepszą - minimalną odległość ostrzenia... 0,9m zamiast 0,7....
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  3. #553

    Domyślnie

    ZM 50/1.5 to bez wątpienia świetne szkło, ale niekoniecznie polecałbym je jako obiektyw podstawowy - szczególnie dla kogoś, kto dopiero wchodzi w dalmierze. Focus shift psuje jednak trochę zabawę (na cyfrze) - przynajmniej mnie psuł - i jeśli to szkło ma być do wszystkiego, a nie tylko do miziania tła na pełnej dziurze, to kalibracja na przesłonę 1.5 też nie załatwia sprawy. Bo focus shift będzie wyraźnie wtedy widoczny w zakresie 2.0-4.0, a przy niewielkiej odległości ostrzenia głębia ostrości nie będzie go w stanie jeszcze zamaskować. Jednym to przeszkadza, innym nie - i w porządku. Ważne tylko, żeby kupujący miał świadomość tej właściwości tego konkretnego obiektywu. Bo po zakupie wymarzonej Leiki może być frustracja, że "tym się nie da ostrzyć"...

  4. #554

    Domyślnie

    Ponieważ nie czuję się na siłach fotografować linijkę załączony link prowadzi do wyjaśnień, być może wystarczających
    klik
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  5. #555

    Domyślnie

    Żeby było jasne: nie miałem i nie mam zamiaru obrzydzać tego szkła jego posiadaczom, ani zniechęcać do niego potencjalnych zainteresowanych. Z tego obiektywu można uzyskać znakomite rezultaty - tu nie mam żadnych wątpliwości. Zgłaszam tylko zastrzeżenie do bezkrytycznego polecania tego Sonnara jako szkła idealnego, czy uniwersalnego, szczególnie osobom wchodzącym w dalmierze.

    Lloyd Chambers, piewca Zeissa, który dość często "miażdży" topowe szkła Leiki w swoich recenzjach tak pisze o Sonnarze:

    The compact design is characterized by uncorrected spherical aberration resulting in some focus shift, as well as wave-type field curvature. This is not a lens to look technically excellent, but rather one that offers unsual artistic qualities.

    Use if this lens must be learned: its focusing characteristics (eg focus shift) can result in soft images if not understood! Get it only if you understand these issues; it’s an artists lens that takes some skill and appreciation to use well.


    Recenzja z linku podanego przez doctora ciekawa, ale robiona na kliszy - na kliszy focus shift nie stanowi takiego problemu jak na cyfrze.

  6. #556

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cooder Zobacz posta
    na kliszy focus shift nie stanowi takiego problemu jak na cyfrze.
    Jak to możliwe?

  7. #557

    Domyślnie

    "Głębokość" matrycy w zestawieniu z grubością emulsji i jej ziarnem.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  8. #558

    Domyślnie

    Ziarno może powodować że wydaje się iż więcej jest detali, przed matrycą jest zazwyczaj filtr który też ma jakąś grubość i rozprasza światło. Ja jako wieczny niedowiarek musiałbym zobaczyć to samo zdjęcie różniące się tylko rejestrującym medium, widzieliście może takie przykłady?

  9. #559

    Domyślnie

    Filtr, w przeciwieństwie do emulsji, nie rejestruje.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  10. #560

    Domyślnie

    No ale rozprasza, więc efekt może się równoważyć, co innego beż zadnych filtrów (praktycznie zawsze jakiś jest).

Strona 56 z 217 PierwszyPierwszy ... 646545556575866106156 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ramka cyfrowa
    By Tristan in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-10-2012, 11:33
  2. Zimno a cyfrowa lustrzanka
    By pic1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-09-2008, 12:05
  3. Technika cyfrowa
    By Max in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-07-2005, 16:54
  4. Obróbka cyfrowa
    By gmoszkow in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-12-2004, 02:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •