Close

Strona 55 z 217 PierwszyPierwszy ... 545535455565765105155 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 541 do 550 z 2164
  1. #541

    Domyślnie

    Trochę poczytałem na temat różnych obiektywów i widziałem że ludzie zakładają szkła VOIGTLANDER'a jak i Zeiss'a, będę wdzięczny za wszelkie opinie na temat tych szkieł.
    Owszem zakładają. Zeissy ja zakładam. Sonnar jest doskonały, nie podejmuję się*oceniać czy lux jest lepszy. Jedynym mankamentem jest minimalna odległość ostrzenia i focus shift, ale do obu przypadłości idzie się*przyzwyczaić. Używając Voitków i Zeissów uważam, że Zeissy są lepiej wykonane. Jak zupełnie przyzwoite i w dobrej cenie są Skopary 35mm Voightlandera. Z kolei jasne szkła Voightlandera nie powalają*na kolana, są za to dość duże. Publikowane tu zdjęcia są z zestawu M9 plus Sonnar (obiektyw minimalnie przymknięty).
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  2. #542

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez buka2236 Zobacz posta
    Witam wszystkich,

    Potrzebuję pomocy w podjęciu decyzji odnośnie sprzętu. Zastanawiam się nad kupnem używanego body Leica M9 i jakiejś opytki do tego z pod szyldu L lub body Fuji X Pro 1 z optyką Fuji lub Leica.
    Od paru lat pracuję na Canonie 5D Mark 2 i doszedłem do wniosku że jest to zbyt ciężki sprzęt razem z optyką na jakiekolwiek wyjazdy więc postanowiłem go zamienić na coś mniejszego co będzie dawać mi ładny obrazek. Fotografią zajmuję się amatorsko nie zawodowo i nie zarabiam na tym pieniędzy, robienie zdjęć to hobby i tak do tego podchodzę.

    Przczytałem setki stron na różnych forach na temat Fuji X Pro 1 i Leica M9, ile głów tyle zdań kwestia fanatyzmu często bierze górę, poprzeglądałem sporo zdjęć zarówno z pod szyldu Leica jak i Fuji z różnymi optykami i uważam że obrazek M9 jest tym co mi się najbardziej podoba.

    Prosiłbym o jakąś podpowiedź na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego M9 oraz jakieś propozycje optyki do tego, nie mam zbyt dużego budżetu bo zamieniam cały set canona na M9 ale na jakieś szkło używane L się znajdzie. Trochę poczytałem na temat różnych obiektywów i widziałem że ludzie zakładają szkła VOIGTLANDER'a jak i Zeiss'a, będę wdzięczny za wszelkie opinie na temat tych szkieł.
    Najbardziej interesowały by mnie szkła 35 i 50 mm, co moglibyście polecić.

    A propo body M9 to znalazłem jedną sztukę na allegro : http://allegro.pl/aparat-cyfrowy-lei...035346080.html przebieg niecałe 15 000, jak wygląda żywotność migawki w tym aparacie?


    z góry dziękuję za odpowiedzi
    pozdrawiam
    System Fuji a Leica to dwa różne światy. W Fuji nie masz pełnej klatki, ale zrobisz nim praktycznie wszystko. Od siebie polecam w Fuji X-E2 lub X-T1 - to nowsza generacja aniżeli X-Pro1 i to pod wieloma względami. Ja wybrałem X-E2. Fuji zrobisz macro, zdjęcia na spacerze i w górach, no ogólnie wszystko. Leica np w macro to tragedia. Długich ogniskowych też praktycznie nie ma (w Fuji masz bardzo fajne 55-200). W Leice masz praktycznie tylko do 90 - jest jeszcze co prawda 135 ale to raczej egzotyka i mało kto kupuje bo ostrzy się trudno z uwagi na maciupką rameczkę Ogólnie Leica to przede wszystkim 28-90mm - bo szerszych niż 28mm ramek też nie ma. W ogóle ten aparat nie ostrzy poniżej 70cm co też jest problemem - w Nikonie miałem Zeiss'a 35/2 który ostrzył z 25 czy 30cm i była to mega uniwersalna bestia - tutaj mi tego trochę brakuje. Leica to świetny aparat, ale ma też sporo wad. Fuji jest przy nim niezwykle uniwersalne.

    Co do Voigtlanderów i Zeissów to spokojnie możesz używać - moim zdaniem dają sobie bardzo dobrze radę. Wiadomo - to nie Leica, ale też kosztują najczęściej 1/5 (Voigltandery). W dobrym świetle będzie nawet ciężko odróżnić - jakość szkieł Leici (w sensie mikrokontrast itd) mocniej wychodzi w słabym świetle. Ogólnie szkła L są najczęściej lepsze niż Z czy V, ale też są zawsze najdroższe (mowa o nowych, ale i często odnosi się też do używanych).

    Natomiast przy niskim budżecie to V czy Z dadzą radę Na stałe mam V75/1.8 i jest naprawdę fajny - bawiłem się Leicowym Summicronem 75/2 ASPH i to niewątpliwie lepsze szkło (na tzw. "oko" może z 10-15% lepsze), ale nie na tyle abym pałał chęcią wymiany - no i cena to obecnie 14000zł a Voiglandera kupiłem nowego za 2750zł

    Nie wiem jaki masz budżet na te "35 i 50" - jakbyś się określił to było by łatwiej - w każdym bądź razie jak nie potrzebujesz jaśniej niż f2 to spokojnie możesz kupić oba Zeissy (35/2 i 50/2). W Z50/1.5 jest niestety (jak dla mnie ) problem z focus shiftem, a Z35/1.4 to w PL nawet chyba jeszcze nie kupisz - dosyć świeży temat i kosztujący chyba ok 10k zł.
    Ostatnio edytowane przez Mariusz888 ; 08-02-2015 o 15:00
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  3. #543

    Domyślnie

    Co do focus shifta w Sonnarze to zależy czy jest nowy czy używka. Wszystkie nowe są fabrycznie justowane na f 1.5, starsze były justowane na f2.0. Przymknięcie przysłony powiększając GO praktycznie niweluje problem FS, przy przesłonach powyżej 3.5 rzecz jest nie do znalezienia.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  4. #544

    Domyślnie

    No ja zgłębiałem temat to podobno stare były ustawiane na 2.8 i że nadal podobno tak jest z tym że można wysłać szkło do producenta żeby przejustował na np 1.5 Przynajmniej tak wynikało nie tylko z licznych opinii na forum Leici ale nawet z odpowiedzi firmy Zeiss na maila którego wysłał im jeden z użytkowników. Cały problem dotyczący Z50/1.5 jest taki że właśnie chyba nikt nie wie "jak to w końcu jest", a nie ma opcji żeby iść do sklepu i sprawdzić jak to jest naprawdę....
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  5. #545

    Domyślnie

    Jak nie ma jak jest. Warunkiem jest posiadanie cyfrowego korpusu M. Idziesz, zakładasz szkło, robisz foty i rozmyślasz. Używam Sonnara od kilku lat, praktycznie stale. Focus shift przy minimalnym dystansie ostrzenia 90 cm nie jest tak prosto wyłapać na zdjęciach.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  6. #546

    Domyślnie

    Nie ma bo nigdzie w sklepach nie ma tego szkła Chyba tylko E-oko wystawia to szkło, a do Warszawy się nie mam zamiaru wybierać na testy
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  7. #547

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adamouse Zobacz posta
    Z drugiej strony od lat wkłada nam się do głowy, że optyka Leica nie ma równych. Ile w tym prawdy? Nie wiem.
    Co sądzicie o M9 jako aparacie do zabrania w bagażu podręcznym przy okazji wyjazdów o charakterze zdecydowanie nie fotograficznym?
    Ktoś tutaj używa m9 regularnie? Możecie napisać, co myślicie o takim pomyśle?
    Mój pierwszy post na forum - witam serdecznie
    Odnosząc się do Twoich pytań:
    1. Optyka Leica jest naprawde świetna.
    Swego czasu robiłem sobie "testy" Nikon + Nikkor vs Leica +szkła Leica. Leica wygrała.
    Oprócz wysokiej jakości optycznej obiektywy są przede wszystkim dużo mniejsze niż obiektywy Nikona.
    2. Osobiście kiedy nie muszę targać D3X z obiektywami to zawsze zabieram M9 przeważnie z 35 i 50.
    Zdecydowanie lżejszy, mniej rzucający się w oczy i bardziej mobilny zestaw. M9 z 35 mieści się spokojnie np. w kieszeni bluzy BDU.
    3. Ja używam M9 regularnie i myślę że Twój pomysł jest super - tylko najpierw pożycz sobie M9 choćby na 1 dzień i zobacz jak Ci to pasuje. Wiem że w Warszawie można wypożyczyć za podpisany weksel aparat i go przetestować.
    Jeśli jesteś przyzwyczajony do lustrzanek to będziesz musiał troche zmienić przyzwyczajenia
    Życzę udanego wyboru.
    Pozdrawim. Piotrek
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  8. #548

    Domyślnie

    W sprawie Zeissa 50/1.5 ZM wysłałem po godzinie 15 maila do producenta i już dostałem odpowiedź - zawsze mnie zaskakuje jak bardzo ogarnięta jest centrala w Niemczech i jak mega nieogarnięty jest przedstawiciel w PL, który z reguły nie wie nic i o niczym... Niezależnie pomimo tego że dziś niedziela, to po 3 godzinach dostałem odpowiedź - co prawda taka trochę "na owijkę" i nie precyzująca jak dokładnie jest regulowane jest to szkło, ale odpowiedź jest taka:

    Out of factory, the C-Sonnar always comes with an adjustment of its flange focal distance to be the best compromize regarding its focus shift at all f-stops and taking distances. At f/2 and closer distances, you will get spot on focusing. At f/1.5 and closer distances, the focus shift will be around 1,5% (depending on the alignement of your camera rangefinder.
    For most applications, this is the perfect adjustment for 95% of our users.

    If the C-Sonnar should just be used at f/1.5 and closer distances, a different adjustment of its FFD could be considered.
    So please do some practical tests with your M-mount camera body (the rangefinder adjustment of the camera body is also essential) before considering an individual adjustment of your lens.

    Hoping to be of service to you we kindly ask you to contact us again should you need further assistance.
    Z powyższego wynika, że szkło jest wyregulowane tak, że focus shiftem można się nie przejmować, jednak nie wiem jak się do tego odnieść, skoro tylu użytkowników pisze, że jednak jakiś jest. Poza tym pisze, że jeżeli Sonnar ma być użytkowany na minimalnym dystansie przy przysłonie 1.5 to można poddać go korekcji czyli coś jest na rzeczy. Z drugiej strony to zapewnienie, że focus shift to jakieś 1,5% to właściwie nie powinno dawać się we znaki...
    Dawniej system N - obecnie L(M) + F

  9. #549

    Domyślnie

    Z powyższego wynika, że szkło jest wyregulowane tak, że focus shiftem można się nie przejmować, jednak nie wiem jak się do tego odnieść, skoro tylu użytkowników pisze, że jednak jakiś jest. Poza tym pisze, że jeżeli Sonnar ma być użytkowany na minimalnym dystansie przy przysłonie 1.5 to można poddać go korekcji czyli coś jest na rzeczy. Z drugiej strony to zapewnienie, że focus shift to jakieś 1,5% to właściwie nie powinno dawać się we znaki...
    No toż tak ci napisałem. Mnie w robieniu zdjęć to nie przeszkadza, ale może ktoś ma specyficzne zapotrzebowania. FFD czyli Flange focal distance, w dodatku zaznaczają, że istotna jest precyzyjna kalibracja dalmierza, bo jeśli ten jest rozjechany, to i tak nie dasz rady precyzyjnie trafić z ostrością.
    R6008, Y124G, Ye35, ZI; Blog

  10. #550

    Domyślnie

    ZM 50/1.5 to dobre szkło. Kropka.

Strona 55 z 217 PierwszyPierwszy ... 545535455565765105155 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ramka cyfrowa
    By Tristan in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-10-2012, 11:33
  2. Zimno a cyfrowa lustrzanka
    By pic1985 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 19-09-2008, 12:05
  3. Technika cyfrowa
    By Max in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 05-07-2005, 16:54
  4. Obróbka cyfrowa
    By gmoszkow in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-12-2004, 02:59

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •