Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Multi-Cam 1000 - rozwiązanie problemów?

    Męczę od jakiegoś czasu system AF Multi-Cam 1000 w Nikonie D5000 (btw, taki sam jest w: D90, D3000, D3100, 3200, D5000, D5100, D200). Pewnie większość z Was wie lub choć słyszała/czytała, że są kłopoty z celnością AF przy oświetleniu sztucznym i średnio jest na to rada - wypada się pogodzić lub kupić inny model body, ale... Zauważyłem, że po doświetleniu delikatnie małą latarką led na fotografowanej scenie punktu pomiaru ostrości celność AF wzrasta z 60-70%[*] do 95%! Dla mnie, przy MC1000 to wręcz rewelacja! W związku z "odkryciem" mam do Was dwa pytania:

    1. Czy może ktoś potwierdzić moje eksperymenty? Tylko uwaga - to musi być białe światło z diody led, przy innej temperaturze poprawa jest mizerna lub nie ma jej wcale.

    2. Czy technicznie (miejsce, elektronika, parametry) istnieje możliwość wymiany lampki podświetlającej miejsce celowania na małą diodę led?



    //EDIT [*] żeby nie było, że mam coś "popsute", te 60-70% to lekki BF. Przy normalnych zdjęciach, oglądanych na monitorze w całości (przy druku na A4 pewnie też) nie robi to zupełnie żadnego problemu.
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 29-12-2013 o 18:38

  2. #2

    Domyślnie

    Sprawdziłem tezę postawioną w punkcie pierwszym i niestety, ale u mnie się to nie sprawdza. Ostrość nadal ustawiana jest za obiektem, mimo oświetlenia go latarką led, dającą białe światło.
    Ostatnio edytowane przez iaan ; 29-12-2013 o 18:49
    N5100+N18-105

  3. #3

    Domyślnie

    Kurcze, może masz złą latarkę? Żartuję, nie wiem, w czym problem. Może ktoś jeszcze sprawdzi?
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 29-12-2013 o 18:55

  4. #4

    Domyślnie

    Dodam też, że BF występuje w zależności od fotografowanego obiektu. Ostrość tekstu na jasnym tle (błękitnym lub białym) prawie zawsze jest trafiona w punkt. Na przedmiotach ciemniejszych (brązowych lub ciemnobrązowych) BF występuje występuje prawie zawsze.
    N5100+N18-105

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iaan Zobacz posta
    Dodam też, że BF występuje w zależności od fotografowanego obiektu. Ostrość tekstu na jasnym tle (błękitnym lub białym) prawie zawsze jest trafiona w punkt. Na przedmiotach ciemniejszych (brązowych lub ciemnobrązowych) BF występuje występuje prawie zawsze.
    U mnie jest podobnie ale zamiast "prawie zawsze" mam jednak te 60-70% celności.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie zamierzam bawić się w liczenie procentów zdjęć trafionych w punkt, stąd stwierdzenie "prawie zawsze"
    Cieszę się jednak, że taki temat się pojawił, ponieważ wcześniej nie natrafiłem na informację o takim zachowaniu autofokusa i zaczynałem się martwić. Jak widać niepotrzebnie
    N5100+N18-105

  7. #7

    Domyślnie

    Swoją drogą, może w moim tropie z temperaturą światła wspomagającego AF coś jednak jest...
    Latarkę mam taką: http://www.mactronic.pl/pl/products/...0_lm/6504.html
    Temperatura barwowa (dane diody z netu): 6000-7000k
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 29-12-2013 o 19:18

  8. #8

    Domyślnie

    Z lampką jest faktycznie celniej.
    Ja nie mam jednak zamiaru doświetlać osobną latarką, ponieważ mam wbudowaną (d90).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    Z lampką jest faktycznie celniej.
    Dzięki! Już myślałem, że mam zwidy



    Cytat Zamieszczone przez pioter m Zobacz posta
    Ja nie mam jednak zamiaru doświetlać osobną latarką, ponieważ mam wbudowaną (d90).
    Ja też nie mam takiego zamiaru, stąd pomysł z pkt. 2. pierwszego wpisu w tym temacie.

  10. #10

    Domyślnie

    @ecml pełna profeska ta Twoja latarka
    nie wiem, czy to wniesie coś do tematu, ale tak wygląda moja - taka zwykła, z jakiegoś marketu. http://tnij.org/nxtgd6i
    N5100+N18-105

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •