Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Picture Control

  1. #1

    Domyślnie Picture Control

    Zachęcony świetną aktywnością forumowiczów, proponuję nowy temat: Picture Control.
    Mamy w Nikonie d7100 (w innych na pewno też) taką opcję.
    Osobiście korzystałem z trybów
    - VI (vivid)
    - PT (portet)
    - Kodak Ektachrome
    - Kodak Kodachrome 2
    - Fuji Velvia

    Trzy ostatnie pochodzą z zestawu dodatkowego, dostępnego na internecie (pliki wgrywa się do aparatu).
    Ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze się w to bawił i jakie ma zdanie na temat doboru trybów to tematyki zdjęć. A może po prostu tutaj się nie da nic powiedzieć, bo każdy ma własny gust
    Ale spróbować spytać można.

  2. #2

    Domyślnie

    Miałem tworzyć w tej sprawie nowy wątek, ale podepnę się tutaj, bo idealnie pasuje do pytania.

    Mi osobiście te standardowe tryby w D90 niezbyt się podobają, wszystkie poza Neutral i Portrait są w mojej ocenie zbyt kontrastowe i przez to tracą szczegóły w cieniach i częściowo w światłach. Te dwa które wymieniłem też nie są idealne, bo źle w nich wyglądają przejścia tonalne w ciemniejszych partiach obrazu (np. włosy). Zacząłem więc podobnie jak Ty szukać w internecie różnych ustawień, ale żadne mi jakoś szczególnie nie podpasowało - były albo mdłe z efektem "vintage" albo zbyt kontrastowe (jak te Ektachrome).

    Bardzo podoba mi się za to sposób w jaki NEFy wywołuje FastStone, zwłaszcza sprawdza się to na portretach. Nie chce mi się jednak przepuszczać wszystkich zdjęć przez niego. Soft Nikona ma też lepiej działające odszumianie, z którego nie chciałem rezygnować. Próbowałem jakoś odtworzyć podobny efekt w ViewNX2 za pomocą PictureControl i utworzyłem krzywą, którą mam teraz cały czas ustawioną domyślnie w puszce w trybie Portrait i którą chciałem się podzielić: http://speedy.sh/EBju9/Bemko.zip - w paczce znajduje się sama krzywa oraz PictureControl utworzone za jej pomocą na podstawie standardowych trybów. Bardzo ważne jest, żeby wyłączyć całkowicie D-Lightning, bo inaczej ta krzywa nie będzie miała wpływu na zdjęcie!

    Efekt podoba mi się na tyle, że jeżeli nie ma potrzeby korekty balansu bieli czy ekspozycji to zazwyczaj zostawiam sobie JPEGa prosto z puszki (robię w NEF + JPEG).

    Zapraszam do przetestowania i ciekawy jestem waszych opinii na temat moich ustawień.
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  3. #3

    Domyślnie

    Ze swojej strony powiem, że PT jak dla mnie zbyt agresywnie zmienia wygląd skóry. Ze 2 razy próbowałem w nim robić i nie byłem zadowolony. Może złe światło (dla PT). Nie wiem.
    VI jest zgodnie z nazwą trybem wysokiego nasycenia barw. Tworzy efekt ... cukierkowy. Może się podobać, kwestia doboru do tematu. Zrobiłem trochę zdjęć sportu w tym trybie i moim zdaniem nie było najgorzej.
    Na Kodak Kodachrome zawiodłem się. To były przecież legendarne filmy o unikatowej charakterystyce barwnej. Jak dotąd wykonałem parę sesji na KK i ... jak dla mnie za niski kontrast, zdjęcia mdłe. Znowu, może przy innym świetle...
    Kodak Ektachrome - zrobiłem na nim zawody konne. Byłem zadowolony. Tryb podkreśla barwy takie jak brąz, co współgra z końmi Faktycznie, wysoki kontrast, ale w temacie zawodów jeździeckich mi do odpowiadało.
    Twoich plików jeszcze nie obejrzałem. Czy to jest format wgrywalny do puszki? Nie dysponuję PS ani LR (nie dorobiłem się jeszcze)...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez apaw Zobacz posta
    Twoich plików jeszcze nie obejrzałem. Czy to jest format wgrywalny do puszki? Nie dysponuję PS ani LR (nie dorobiłem się jeszcze)...
    *.NTC to sama krzywa, *.NCP to już gotowe Picture Control do puszki. Pliki można wgrać przez oryginalny soft Nikona - ViewNX2 (właściwie to Picture Control Utility), ale najłatwiej jest włożyć kartę do czytnika i utworzyć na niej katalog NIKON, w nim utworzyć katalog CUSTOMPC i skopiować do niego te pliki zmieniając nazwy na PICCON01.NCP, PICCON02.NCP itd. Aparat powinien je zobaczyć bez problemu.
    D7100 + S10-20 + N18-105 VR + N50/1.8D + N70-200/4 VR + T100/2.8 + SB-800
    Strona domowa Galeria dofsimulator.net

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez apaw Zobacz posta
    Na Kodak Kodachrome zawiodłem się. To były przecież legendarne filmy o unikatowej charakterystyce barwnej.
    Przecież to nie jest oryginalny profil Kodaka, te wszystkie profile dostępne w sieci to nic innego jak modyfikacja tych oryginalnych.
    W Picture Control Utility można takie modyfikacje tworzyć na bazie tych oryginalnych według własnych potrzeb.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Przecież to nie jest oryginalny profil Kodaka, te wszystkie profile dostępne w sieci to nic innego jak modyfikacja tych oryginalnych.
    W Picture Control Utility można takie modyfikacje tworzyć na bazie tych oryginalnych według własnych potrzeb.
    Wiem, że to nie jest oryginalny Kodak
    A może ktoś zna, posiada lepsze krzywe dla Kodachrome?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez apaw Zobacz posta
    Wiem, że to nie jest oryginalny Kodak
    A może ktoś zna, posiada lepsze krzywe dla Kodachrome?
    W tym programie możesz zmodyfikować każdy profil do swoich potrzeb.
    Program znajduje się w ViewNX, do pobrania ze strony Nikona lub na płycie z aparatem.

    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    W tym programie możesz zmodyfikować każdy profil do swoich potrzeb.
    Program znajduje się w ViewNX, do pobrania ze strony Nikona lub na płycie z aparatem.
    Rozumiem, ale w takich przypadkach wolę korzystać z gotowych rozwiązań, które:
    - stworzyła osoba specjalizująca się, np. w tworzeniu profili krzywych tonalnych
    - zweryfikował czas

    Zaletą np. aparatów Fuji są profile emulujące błony Fujifilm (np. Velvia, Provia). Są one wykonane przez producenta i dostępne w aparatach.
    Dla Nikona znalazłem na sieci tylko takie źródło rozszerzonego pakietu: CustomPC. Dobrze że jest (wyrazy uznania dla autora), ale są to profile wykonane amatorsko. Przydałaby się dystrybucja bardziej profesjonalna...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez apaw Zobacz posta
    Rozumiem, ale w takich przypadkach wolę korzystać z gotowych rozwiązań, które:
    - stworzyła osoba specjalizująca się, np. w tworzeniu profili krzywych tonalnych.
    Przydałaby się dystrybucja bardziej profesjonalna...
    Nie ma profesjonalnej dystrybucji, ale zajrzyj tutaj:http://www.wojteh.com/?page_id=14
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Nie ma profesjonalnej dystrybucji, ale zajrzyj tutaj:http://www.wojteh.com/?page_id=14
    Nie znałem tego, dzięki.
    Polecasz?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •