Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 35
  1. #11

    Domyślnie

    Hm. Ja bym przeanalizował jedne i drugie pod kątem ustawień ekspozycji - może reset do fabrycznych. A jak jest po zmianie obiektywu na inny?
    „Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”D-5100......

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Przeglądają wcześniejsze zdjęcia np. z okresu wakacji widzę, że są one ostre. Ostatnie już nie. I teraz zadaję sobie pytanie... why? Dodam, że zarówno te wakacyjne, jak i te aktualne, były robione zestawem D5100 + 35 f/1.8...
    wez biala czysta kartke papieru np a4, poloz ja na podlodze, narysuj na jej srodku dlugopisem pozioma kreseczke (krotka moze 2 cm?), poloz pionowo linijke jakies dwa centymetry obok tej kreseczki tak aby mozna bylo potem na zdjeciu ocenic jak rozklada sie ostrosc, ustaw sie z aparatem mniej wiecej pod katem 45stopni, pierscieniem ostrosci z obiektywu ustaw maksymalną nieostrosc, wyceluj w kreseczke i naciskajac spust migawki do konca zrob zdjecie, tak kilka razy, kilkanascie, ile razy chcesz.... po tym bedziesz wiedzial czy szklo trafia tam gdzie powinno czy nie, ewentualnie jak bardzo sie myli

    na testach z tekstem wydaje mi sie ze af mozna nie do konca ustawic ostrosc tam gdzie sie celowalo i mogą wyjsc babole.

    Jezeli wszystko bedzie ok, a stawiam ze bedzie ok, to przyczyną nieostrych zdjec jest albo poruszenie, albo wlasnie nietrafienie spowodowane np przesunieciem sie obiekty fotografowanego czy cos w tym stylu.
    pozdrawiam
    D7100 D750 , N70-300VR, N35 1.8, Di622 II, T150-600g1, n50/1.4, 2xYN685+622tx, N24/1.8, N18-35, N85/1.8 + klamoty lol ...mala galeria flickr

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Hmm... niedawno znalazłem ten artykuł i myślę o przetestowaniu swojego D5100 z 2 obiektywami Nikona (35 f/18G i 18-55 f/3.5-5.6G VR). Czy ktoś z Was wykonywał ten test i jaka jest jego przydatność do zweryfikowania AF D5100? Pytam się głównie w kontekście użytej do testów przysłony. Na przykład w powyższym linku zalecają wykonać test AF na przysłonie f/1.8 (w przypadku obiektywu 35 f/1.8G), czyli na w pełni otwartej przysłonie. Z kolei serwis Nikona zaleca robić testy AF body na przysłonie f/5.6 (tu cytat z serwisu Nikona "aby można było w pełni ocenić rozkład pola głębi ostrości"). Wg. nich bardzo jasne obiektywy, nie powinny być testowane na w pełni otwartej przysłonie. Jak to w końcu jest z tym testowaniem AF lustrzanek Nikona?
    Przeczytaj ten artykuł KLIK wszystkie trzy części.
    Jeśli masz problem z 35-tką to możesz sprawdzić tylko czy nie występuje u Ciebie problem BF, FF a że jakaś część zdjęć z tym szkłem jest nie trafiona wiele już na tym forum napisano.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  4. #14

    Domyślnie

    @zgera
    Dzięki za linka ale czytałem już wcześniej te 3 części.

    Po analizie zdjęć sprzed "problemu" i obecnych tj. "nieostrych" wszystko już się wyjaśniło. Problem był banalny... hmm... używałem zbyt krótkiego czasu (1/80 sek). Zakładając lampę SB-700 na D5100 (razem zestaw trochę waży) tak bardzo się skupiałem na fleszu, że przy robieniu ostatnich zdjęć musiałem widocznie poruszać zestawem (aparatem+lampa), co przy czasach rzędu 1/80 sek dawało lekko nieostre zdjęcia. Przy krótszym czasie wszystko jest już ok. Ech, że też początki z lampą zewnętrzną muszą być takie ciężkie...
    Nikon

  5. #15

    Domyślnie

    .....mówiłem, że mówiłem.....
    „Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”D-5100......

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta

    Zakładając lampę SB-700 na D5100 (razem zestaw trochę waży)
    Podepnij do tego jeszcze większy obiektyw, będzie jeszcze cięższy, i czar o cudownym trzymaniu D5100 pryśnie jak bańka mydlana, cięższe większe body trzyma się lepiej i stabilniej.
    NIKON D3100, NIKKOR 18-55 VR II, 18-105 VR,

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zgera Zobacz posta
    Podepnij do tego jeszcze większy obiektyw, będzie jeszcze cięższy, i czar o cudownym trzymaniu D5100 pryśnie jak bańka mydlana, cięższe większe body trzyma się lepiej i stabilniej.
    Grr.... że też musisz kopać leżącego...

    Myślę, że każdy aparat z lampą zewnętrzną podobnie (niewygodnie) się trzyma. W końcu to dodatkowy ciężar do zestawu body+obiektyw. Jakimś rozwiązaniem może byłby grip ale go nie kupię bo body pójdzie na sprzedaż i nie ma co wkładać w ten interes dodatkowej kasy. Hmm... innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wyzwalacze radiowe aby lampę ściągnąć z sanek body i nie dźwigać tego ciężaru.
    Nikon

  8. #18

    Domyślnie

    Początki są zawsze ciężkie. Dokup grip albo statyw i zwracaj uwagę na obiekt fotografowany a nie na lampę.
    „Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie.”D-5100......

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Grr.... że też musisz kopać leżącego...

    Myślę, że każdy aparat z lampą zewnętrzną podobnie (niewygodnie) się trzyma. W końcu to dodatkowy ciężar do zestawu body+obiektyw. Jakimś rozwiązaniem może byłby grip ale go nie kupię bo body pójdzie na sprzedaż i nie ma co wkładać w ten interes dodatkowej kasy. Hmm... innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wyzwalacze radiowe aby lampę ściągnąć z sanek body i nie dźwigać tego ciężaru.
    Co planujesz kupić?
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  10. #20
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2013
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej1974 Zobacz posta
    Grr.... że też musisz kopać leżącego...

    Myślę, że każdy aparat z lampą zewnętrzną podobnie (niewygodnie) się trzyma. W końcu to dodatkowy ciężar do zestawu body+obiektyw. Jakimś rozwiązaniem może byłby grip ale go nie kupię bo body pójdzie na sprzedaż i nie ma co wkładać w ten interes dodatkowej kasy. Hmm... innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wyzwalacze radiowe aby lampę ściągnąć z sanek body i nie dźwigać tego ciężaru.
    Nie możesz lampy zewnętrznej wyzwalać wbudowaną, ustawioną na minimalną moc?
    Mały zestaw podróżnika: D7500, AF-P 10-20, 18-55, 70-300 plus N18-105, N35/1.8G N50/1.G, METZ 52 AF-1

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •