Close

Strona 16 z 16 PierwszyPierwszy ... 6141516
Pokaż wyniki od 151 do 158 z 158

Wątek: Adobe CC

  1. #151

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaefpe Zobacz posta
    Już chyba lepiej kupić dobry Geotager za ok 500zł niż każde ręcznie każde jedno zdjęcie w ten sposób geotagować, kopiować, usuwać itp..
    1. Geosetter jest świetny, darmowy i jeśli się go ustawi odpowiednio, może zapisywać dane GPS do NEFa. Nota bene właśnie dlatego że może manipulować NEFami zawsze sprawdzam, czy mi tego nie zrobi.

    2. Opisany przeze mnie sposób w poprzednim poście jest mozolny i ja bym tego tak nie robił - ale gość się pytał, to mu odpowiedziałem zgodnie z prawdą. Ale jak się to robi pod LRem, to robi się to nie pojedynczo dla każdego pliku osobno cały algorytm, tylko hurtowo działając na grupie plików a nie na pojedynczych sztukach.

    3. Domyślam się, że w pytaniu nie chodziło tylko o lokalizację. Ludzie odczuwają dziwny strach przed takim sposobem obróbki, w którym sam plik zdjęcia jest w jednym miejscu (NEF), a informacje o obróbce w innym (Catalog) - i chcą to koniecznie pożenić ze sobą i mieć 'wszytko w jednym pliku'. Po prostu mają takie przyzwyczajenie, że plik tzw. obrobiony chcą mieć zapisany razem z obróbką - nie rozumiejąc że stwarza to cały szereg ograniczeń.

    Uważam ten strach za mocno niezrozumiały, ale wiem, że się pojawia - więc odpowiedź jest istotna dla kogoś, kto nie chce zapisać tylko lokalizacji, a na przykłąd inne dane w pliku DNG (np. ekspozycję, informację o kolorach, itp).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #152

    Domyślnie

    A to już wyjaśniam. Otóż nagrywam sobie trasę GPX, następnie za pomocą ViewNX na podstawie tej trasy przypisuję plikom NEF lokalizację ich wykonania. Potem czy takie zdjęcie otworzę w VNX i wyeksportuję do JPG, czy będzie to LR/ACR, czy SNS HDR (a tych właśnie używam), to gotowy plik JPG będzie miał dane o tej lokalizacji zapisane. Tak więc 3 pliki podziubię w NX-d, następne 3 skleję w panoramkę w ACR, następne 3 składam w HDR za pomocą programu SNS i każdy po kliknięciu eksportu stworzy mi ładny podfolder JPG z zapisanymi w pliku danymi o lokalizacji.

    Gdy zrobię to za pomocą ViewNX-i, informację o lokalizacji odczyta tylko NX-D. LR ani SNS o niej nie wiedzą i gotowy plik JPG trzeba dodatkowo oznaczać. Analogicznie sytuacja ma się w przypadku LR. SNS w ogóle nie ma możliwości tagowania, a to oznacza, że całą robotę na JPG trzeba by wykonywać od nowa. Gdzie tu sens?

    Zapisanie pliku DNG z lokalizacją mnie nie urządza, bo później nie otworzę tego w programie Nikona i najpewniej wielu innych, jakby mnie naszło na przykład na C1.


    Borat1979 - a dane o ogniskowej, użytym obiektywie czy przestrzeni kolorów to też patologia? Dlaczego tych danych nie trzymać w osobnym pliku? Może NEF to powinien być czysty zrzut z matrycy, dodatkowo plik EXIF i dodatkowo plik XMP z danymi obróbki i dodatkowo plik GPX z danymi lokalizacji?

    2pompony - dzięki za informację, ale niepotrzebnie się silisz na elaboraty dotyczące tego co właściwe, a co nie. Pytałem konkretnie o geolokalizację i konkretnie na tym mi zależy. Dla mnie to informacja równie istotna jak model aparatu, obiektywu, ogniskowa czy godzina wykonania zdjęcia. Kiedyś jak miałem Maca to spędziłem kilka ładnych dni (a może i tygodni) na oznaczaniu lokalizacji zdjęć w iPhoto, wklepałem ręcznie tysiące zdjęć (jeszcze z czasów, gdy o GPS się nikomu nie śniło), i co? I delikatnie mówiąc - gówno. Dane o lokalizacji widoczne były tylko w iPhoto. Zmiana systemu na Windows i cała moja robota poszła wiadomo gdzie. Od tego czasu dane o lokalizacji w NEF to podstawa, bo niezależnie od systemu, programu, metodologii i jakichkolwiek innych składników, wyeksportowane zdjęcie zawsze będzie zawierało dane o lokalizacji.
    duzy brzydki nikon i mala ladna sigma dp1

  3. #153

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igsux3 Zobacz posta
    2pompony - dzięki za informację, ale niepotrzebnie się silisz na elaboraty dotyczące tego co właściwe, a co nie.
    To twoje zdanie, ja mam całkiem inne, i odpowiadać będę jak to uznam z stosowne.

    Forum to nie jest tylko wymiana informacji między pytającym i odpowiadającym, ale też materiał dla innych czytających, aby na podstawie tego co czytają wyciągać własne wnioski. Dlatego nawet jak pytanie jest głupie warto odpowiedzieć na nie szerzej, dając alternatywne drogi załatwienia sprawy.

    Pytający może z tego nie skorzystać, ale skorzysta kto inny za tydzień, miesiąc czy kwartał.




    Twoje pytanie jest tego najlepszym przykładem. Na tak postawione pytanie jak zadałeś jest jedna odpowiedź: nie. I finał. Koniec.

    Zaś z wymiany myśli i elaboratów już wiesz, że wyjściem jest co innego, i nawet jest nazwa do tego.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #154

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Forum to nie jest tylko wymiana informacji między pytającym i odpowiadającym, ale też materiał dla innych czytających, aby na podstawie tego co czytają wyciągać własne wnioski. Dlatego nawet jak pytanie jest głupie warto odpowiedzieć na nie szerzej, dając alternatywne drogi załatwienia sprawy.
    no właśnie, nic dodać nic ująć.
    tylko wyciągać wnioski.
    no ale czasem łatwiej niektórym wyciągnąć węża z kieszeni niż powyższe.
    bombel, jak zwykle dziękuję za ciekawy wykład.
    niby tam człowiek coś tam wie, ale z wiedzą jak z wiatrem, bywa ulotna.

  5. #155

    Domyślnie

    Mam wykupiony plan roczny na photoshopa z miesięczym abonamentem ok 57 zł , potrzebuje zaktualizować dane do faktury i podac nr nip , dane dopisać udało mi się, ale juz nr Nip nie , kontakt tylko w jezyku angielskim.
    Macie jakis namiar aby zaktualizować dane?
    Użytkuje X t2 TTArtisan 35 1.4 Fujinon 23 F2
    Było FEED 5, Kodak P850, Nikon D90, D300 D7100 D600 SB-900 Grip Md-10 50 F2 Canon 6D
    Szkiełka 18-105, 35 1.8G, T70-300 VC, T90 Macro , N70-210 F4, N35 1,8G FX, N80-200D ED 2,8, N85 1,8G S 24-35 F2 ART N28-105 N50 1.8G T24-70VC

  6. #156

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sz@kal Zobacz posta
    @Merde nie może mieć NIP-eu stąd moje pytania, bo gdzieś wyczytałem, że trzeba podać NIP-eu kupując na firmę. Ale po tym co piszecie widzę, że jednak mogę podać po prostu nasz "zwykły" NIP i otrzymać normalną fakturę, nic nie kombinować i bez problemu ją księgować. Dzięki za odpowiedzi!
    Sorry, że odkopuję, ale mam ten sam temat. Prowadzę jednoosobową działalność, nie jestem VATowcem, nie mam NIP EU. Czy mogę skorzystać z obecnej promocji i wziąć abo na firmę, by wrzucać sobie w koszty? Czy bez NIP EU się nie obejdzie?

  7. #157

    Domyślnie

    Mam inne pytanie odnośnie PS. Czy istnieje narzędzie do zaznaczania/maskowania podobne do "magicznego" pędzla z ON1 Photo RAW ? Bo tamto narzędzie jest niesamowite....
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  8. #158

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fructo Zobacz posta
    Sorry, że odkopuję, ale mam ten sam temat. Prowadzę jednoosobową działalność, nie jestem VATowcem, nie mam NIP EU. Czy mogę skorzystać z obecnej promocji i wziąć abo na firmę, by wrzucać sobie w koszty? Czy bez NIP EU się nie obejdzie?
    Nie dostaniesz faktury na firmę. Możesz wykupić jak na osobę prywatną i używać. Tylko bez wpisania w koszty.

Strona 16 z 16 PierwszyPierwszy ... 6141516

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •