Cytat Zamieszczone przez kaefpe Zobacz posta
Już chyba lepiej kupić dobry Geotager za ok 500zł niż każde ręcznie każde jedno zdjęcie w ten sposób geotagować, kopiować, usuwać itp..
1. Geosetter jest świetny, darmowy i jeśli się go ustawi odpowiednio, może zapisywać dane GPS do NEFa. Nota bene właśnie dlatego że może manipulować NEFami zawsze sprawdzam, czy mi tego nie zrobi.

2. Opisany przeze mnie sposób w poprzednim poście jest mozolny i ja bym tego tak nie robił - ale gość się pytał, to mu odpowiedziałem zgodnie z prawdą. Ale jak się to robi pod LRem, to robi się to nie pojedynczo dla każdego pliku osobno cały algorytm, tylko hurtowo działając na grupie plików a nie na pojedynczych sztukach.

3. Domyślam się, że w pytaniu nie chodziło tylko o lokalizację. Ludzie odczuwają dziwny strach przed takim sposobem obróbki, w którym sam plik zdjęcia jest w jednym miejscu (NEF), a informacje o obróbce w innym (Catalog) - i chcą to koniecznie pożenić ze sobą i mieć 'wszytko w jednym pliku'. Po prostu mają takie przyzwyczajenie, że plik tzw. obrobiony chcą mieć zapisany razem z obróbką - nie rozumiejąc że stwarza to cały szereg ograniczeń.

Uważam ten strach za mocno niezrozumiały, ale wiem, że się pojawia - więc odpowiedź jest istotna dla kogoś, kto nie chce zapisać tylko lokalizacji, a na przykłąd inne dane w pliku DNG (np. ekspozycję, informację o kolorach, itp).