Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1
    Andy72
    Gość

    Domyślnie Nieostrość w lewym dolnym rogu

    Witam

    Od niedawna jestem posiadaczem lustrzanki i po długich poszukiwaniach i czytaniu wybrałem NIKON`a. Wybór padł na początek mojej przygody z fotografią na używanego Nikona D80 (body) - później zakupiłem obiektyw nowy TAMROn 18-200. Zdjęcia i jakośc + to, że to NIKON jest super i nie mam co marudzić lecz zauważyłem, iż w lewym dolnym rogu mam nie ostry obraz ( na wszystkich zdjęciach bez względu na kolor i odcień)
    Próbowałem wszystkiego wraz z ustawianiem ostrości na te właśnie miejsce i nic.
    Nie pamiętam czy na pożyczonym od kolegi sprzęcie było to samo (on ma NIKORA). Może ktoś miał podobny problem i mi podpowie co mam zrobić lub w czym jest problem?

    Sorki za nowy temat lecz dziś do Was dołączyłem i mam nadzieję, że na dłużej

    Pozdrawiam

    Andy

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno nie jest to problem aparatu, tylko obiektywu. Niestety ten Tamron, to najsłabszy obiektyw o zakresie 18-200. Jak widać jest dodatkowo uszkodzony. Jeśli jest na gwarancji (Tamron daje 5 lat), to reklamuj. Jeśli nie, to raczej zbieraj na coś nowego.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Podłącz inny obiektyw i sprawdź czy ta nieostrość jest nadal.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  4. #4
    Andy72
    Gość

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedź. Jutro będę dzwonił do serwisu a w między czasie połączę od kolegi obiektyw. Naprawdę mam nadzieję, że to nie aparat jeśli nie to znowu zostałem nabity w butelkę.
    Zawsze jest ryzyko kupować sprzęt używany ale wybrałem go ze względu na parametry patrząc na kwoty. Ponad 3 miesiące analizowałem parametry, porównywałem zdjęcia, i.t.d. Przeczytałem chyba wszystkie posty aktualne dotyczące wyboru aparatu. Masakra...

    Może moja przygoda z fotografią się nie zakończy...

    Dzięki za podpowiedź

    P.S.
    Wiem, że TAMRON nie jest najlepszym obiektywem ale od czegoś chciałem zacząć. Zrobiłem już i tak postęp bo kupiłem zgodnie z zaleceniami mojego kolegi przejście na M42 i kupię obiektyw 1.8-2.0 / 50 i .........

    Fajnie że jestem NIKONIARZEM

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lena&TheShadow Zobacz posta
    Bez sensu skoro już za ok 250-300 zł można kupić używanego Nikkora AF 50 mm f/1.8D. Będzie AF pomiar światła i nie trzeba cudować z przejściówkami.

    W ogóle m42 na D80 to zawracanie du... tym bardziej ze stałakami takimi jak 50 czy 35 mm, które używane można kupić za grosze.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli ktoś świadomie wybiera obiektyw manualny to jest zasadnicza różnica w ostrzeniu manualnym pomiędzy szkłem AF a MF stąd sugestia szkła taniego ale dającego przyjemność delektowania się ostrzeniem.
    Po drugie primo jeśli ktos wybiera Helios'a ze względu na wady optyki, które mają podnieść aktrakcyjność fotografii ale usatysfakcjonuje go szkło AF to lepszym wyborem od AF50f1.8D będzie AF50f1.8 którego bokeh jest tak samo szalony jak ten w Helios'ie.

  8. #8

    Domyślnie

    AF 1.8 D wart jest posiadania. Po co łamać zasadę brzytwy Ockhama i komplikować sobie życie przejściówkami?

    Co do pomiaru światła, AF i innych udogodnień - MSZ lepiej mieć i wyłączyć, kiedy się ma ochotę na manual niż nie mieć i tęsknić, szukając innych rozwiązań i tracąc kasę
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lena&TheShadow Zobacz posta
    Jeśli ktoś świadomie wybiera obiektyw manualny to jest zasadnicza różnica w ostrzeniu manualnym pomiędzy szkłem AF a MF stąd sugestia szkła taniego ale dającego przyjemność delektowania się ostrzeniem.
    Będąc użytkownikiem pierwszej lustrzanki trudno wybrać takie rozwiązanie świadomie skoro nie ma się pojęcia jak to działa w praktyce. A tak na marginesie na D80 używanie manualnych szkieł to żadna przyjemnosć. Przy jasnych szkłach nawet wymiana matówki niewiele pomaga więc trudno się delektować jak ledwo co widać.

    Cytat Zamieszczone przez Lena&TheShadow Zobacz posta
    Po drugie primo jeśli ktos wybiera Helios'a ze względu na wady optyki, które mają podnieść aktrakcyjność fotografii
    Są lepsze sposoby na podniesienie atrakcyjności fotografii niż lipny obiektyw.
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  10. #10
    Andy72
    Gość

    Domyślnie

    Ot widzicie Warto napisać a potem się posłuchać mądrych i doświadczonych ludzi. To była tylko rada mojego kolegi który pracuje na analogach ponad 20 LAT. Przejście M42 kosztowało parę groszy przy okazji innych zakupów tak więc to nie był kłopot
    Generalnie to nie jest problem. Będę częstym "pytającym" na tym forum ponieważ nie mam w ogóle żadnego doświadczenia (no prawie) w pracy z aparatem.

    P.S. Na manualu i AF miałem ten sam efekt "rozmycia w lewym dolnym rogu"
    Na razie się uczę i nie chciałem wydawać więcej na szkło, choć przeczytałem, że nie jest ono najlepsze. Ma 5 LAT gwarancji i podobno darmową kalibrację czy coś takiego z aparatem tak więc zadzwonię i wyślę jak sprawdzę wcześniej z kolegi Nikkorem

    Dzięki za podpowiedzi

    Andy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •