Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2010
    Miasto
    Grodzisk Wlkp.
    Posty
    154

    Domyślnie porównanie głebi ostrości 85mm i 50mm DX

    Może ktoś dysponuje, wie gdzie znaleźć lub mógłby zrobić takie porównawcze kadry.
    Konkretnie chodzi mi o obiektywy 85 mm 1.8 i 50mm 1.8/1.4. Zdjęcia z puchy DX, kadr poziomy z siedząca osobą na pierwszym planie.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak się mocno przyjrzysz, to zauważysz różnicę. Jak zobaczysz pojedyncze zdjęcie, to nigdy w życiu nie zgadniesz i nie poznasz. Zawracanie głowy.
    Rules are foolish, arbitrary, mindless things that raise you quickly to a level of acceptable mediocrity, then prevent you from progressing further.
    Michał poleca: D750 / Z5 / 24-70

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2010
    Miasto
    Grodzisk Wlkp.
    Posty
    154

    Domyślnie

    Chyba nie uwierzę dopóki nie zobaczę. W przypadku obu obiektywów 1.8 te 35 mm różnicy ogniskowej musi wpłynąć na głębię. W przypadku 85 1.8 i 50 1.4 może być bardziej porównywalnie. Chodzi oczywiście o pełną dziurę w każdym przypadku.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez megamind Zobacz posta
    Chyba nie uwierzę dopóki nie zobaczę. W przypadku obu obiektywów 1.8 te 35 mm różnicy ogniskowej musi wpłynąć na głębię. W przypadku 85 1.8 i 50 1.4 może być bardziej porównywalnie. Chodzi oczywiście o pełną dziurę w każdym przypadku.
    Przy obiektywach o tej samej jasności to ogniskowa nie wpływa na głębię przy tym samym kadrze.
    Zwiększając ogniskową zwiększasz odległość, a tym samym GO pozostaje mniej więcej jednakowa.
    Zmienia się jedynie charakterystyka rozmycia obiektów położonych dalej od płaszczyzny ostrości.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Że tak zapytam, zdajesz sobie sprawę z faktu, że w internecie jest już wszystko? Zatem w sytuacji gdy potrzebujesz odpowiedzi na pytanie, zadaj je najpierw wujkowi google.
    Znalezienie tego artykułu zajęło mi jakieś 10 sekund, bo mam kiepski internet i 9 i pół sekundy google mi się wczytywało.
    http://www.sebstudios.net/for-photog...ens-50mm-85mm/
    jeśli to Ci nie starczy to:
    https://www.google.pl/search?q=the+d...nd+50mm+photos

    Zauważyłem od pewnego czasu taką manię szukania pomocy zamiast myślenia u młodych ludzi. Wstydź się.
    Jak widzisz, te 35mm wpływa głównie na perspektywę. Odróżnisz bez problemu z którego obiektywu które zdjęcie było zrobione.
    Naucz się czytać

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez megamind Zobacz posta
    Chyba nie uwierzę dopóki nie zobaczę. W przypadku obu obiektywów 1.8 te 35 mm różnicy ogniskowej musi wpłynąć na głębię. W przypadku 85 1.8 i 50 1.4 może być bardziej porównywalnie. Chodzi oczywiście o pełną dziurę w każdym przypadku.
    Lub kalkulator GO :
    http://dofmaster.com/dofjs.html
    FuFu X100T
    Było D90, D7000, D7100, D610 i wiaderko słoików
    M
    oje tereny https://500px.com/sesio/galleries/gluszyca

  7. #7

    Domyślnie

    Sam kalkulator GO to nie wszystko, bo trzeba by jeszcze wedle kąta widzenia wyliczyć odległości od obiektu.
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adriansocho Zobacz posta
    Sam kalkulator GO to nie wszystko, bo trzeba by jeszcze wedle kąta widzenia wyliczyć odległości od obiektu.
    Odległość zmienia się tak samo jak ogniskowa.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  9. #9

    Domyślnie

    Tak, wiem, można z proporcji policzyć (stosunek ogniskowych jest równy stosunkowi odległości), ale skoro chodziło o konkretne wartości GO... to trzeba by się ciut bardziej "pomęczyć".
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2010
    Miasto
    Grodzisk Wlkp.
    Posty
    154

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mavierk Zobacz posta
    Że tak zapytam, zdajesz sobie sprawę z faktu, że w internecie jest już wszystko? Zatem w sytuacji gdy potrzebujesz odpowiedzi na pytanie, zadaj je najpierw wujkowi google.
    Znalezienie tego artykułu zajęło mi jakieś 10 sekund, bo mam kiepski internet i 9 i pół sekundy google mi się wczytywało.
    http://www.sebstudios.net/for-photog...ens-50mm-85mm/
    jeśli to Ci nie starczy to:
    https://www.google.pl/search?q=the+d...nd+50mm+photos

    Zauważyłem od pewnego czasu taką manię szukania pomocy zamiast myślenia u młodych ludzi. Wstydź się.
    Jak widzisz, te 35mm wpływa głównie na perspektywę. Odróżnisz bez problemu z którego obiektywu które zdjęcie było zrobione.
    Pierwszy link to zupełnie inny kadr niż opisałem - nic więc nie wyjaśnia. W drugim też nie ma nic co by zobrazowało poruszoną kwestię. Tak więc wartość twojego postu jest adekwatna do czasu jaki poświęciłeś na zdobycie tej wiedzy.
    Natomiast próba podniesienia wagi mało wartościowej wypowiedzi poprzez niemerytoryczny komentarz to sprawa dla moderatorów. Ja powstrzymam się od komentarza.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Przy obiektywach o tej samej jasności to ogniskowa nie wpływa na głębię przy tym samym kadrze.
    Zwiększając ogniskową zwiększasz odległość, a tym samym GO pozostaje mniej więcej jednakowa.
    Nie do końca. Zależy jaki przyjmiemy akceptowalny krążek rozproszenia - czyli co uznamy jeszcze za ostre a co już nie. Generalnie spadek głębi wywołany wzrostem ogniskowej będzie większy niż przyrost głębi wywołany zwiększeniem odległości od obiektu.
    Ostatnio edytowane przez megamind ; 03-11-2013 o 12:56

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •