Close

Strona 1002 z 1914 PierwszyPierwszy ... 2502902952992100010011002100310041012105211021502 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 10 011 do 10 020 z 19131
  1. #10011

    Domyślnie

    Zakupiłem ostatnio dość chodliwe w Sony szkło a mianowicie 24-105 F4. Kilka słów na jego temat:

    1) Pierwsza wersja obiektywu cierpiała na problemy z AF i spory focus shift na wszystkich ogniskowych - obiektyw poszedł do zwrotu.

    2) 2 kopia jaką zakupiłem jest o niebo lepsza od 1, ale focus shift nadal występuje na ogniskowych od 35-90. Ogniskowe 24 i 105 można uznać za ok.

    Centrum na F4 jest znacznie ostrzejszy niż F8 - co nie powinno mieć miejsca

    100 % crops

    24 center


    24 corner


    35 center


    35 corner


    50 center


    50 corner


    70 center


    70 corner


    87 center


    87 corner


    105 center


    105 corner


    Na forum Fred Miranda i na dpreview też ludzie się z tym borykają. Oczywiście da się trafić na sprawną wersję bo ludzie też takowe posiadają. Moja 2 kopia idzie do zwrotu i będę polował na 3. Jak widać kontrola jakości w Sony jest ***** (tutaj każdy sobie wstawi co mu pasuje).

    Zatem każdy zainteresowany tym szkłem niech je dobrze przetestuje w sklepie przed zakupem lub w domu w ciągu tych 14 dni bo rozbieżność poszczególnych egzemplarzy jest spora.
    A7R3 + 14 F2.8 + 55 F1.8 + 28-75 F2.8 + 135 F2

  2. #10012

    Domyślnie

    Wątpię aby focus shift mógł się zmieniać między egzemplarzami danego szkła i czy kontrola jakości ma cokolwiek do rzeczy bo z tego co czytałem to FS zależy od układu optycznego i powinny go mieć wszystkie egzemplarze danego szkła.
    Natomiast nietrafianie AFu to słaba sprawa:/
    Możliwe też żeby na f8 już dyfrakcja zjadała ciut ostrość? Trzeba by pewnie poszukać tabelek czy to tak wygląda. A może ma na to wpływ stabilizacja? Albo po prostu dłuższe czasy? Przy tak upakowanej matrycy pewnie ma to już znaczenie.
    Acz ostrość na brzegu elegancko wygląda nawet z a7r2, widać że na wszystkich ogniskowych dobre szkło
    A7III + CV15/4.5v3 + CV21/3.5 + FE24-70/4 + FE35/1.8 + Batis 85/1.8 + STF100/2.8G + 70-300G

  3. #10013

    Domyślnie

    To nic nowego, niestety. Kiedyś DFV przetestowało 10 egzemplarzy Tamrona 17-50, i wyszedł spory rozrzut, przy czym trudno było wskazać jakiś jeden egzemplarz najlepszy i jeden najgorszy - wszystkie miały jakieś niedoskonałości, dające różne defekty obrazu w każdym egzemplarzu.
    Myślę, że przy takim stopniu komplikacji tych urządzeń trudno byłoby zapewnić jednorodność produkcji, albo znacząco zwiększyłoby to koszty produkcji i zwiększyło ilość odrzutów. Sądzę, że normy są tak ustawione, że do sprzedaży idą obiektywy, które są "good enough" wg producenta. Zapewne na znacznie wyższej półce cenowej te tolerancje są węższe - ale ma to swoją cenę.

    Swego czasu walczyłem z serwisem Canona w sprawie kompaktu, który miał jeden róg obrazu o wiele mniej ostry od innego. Poprawili to w serwisie tak, że rogi się zamieniły jakością - inny róg stał się ostrzejszy, a ten wcześniej ostry - stracił ostrość. Poprawiali to dwa razy, w końcu podobno wymienili obiektyw na inny, który też był tym obarczony, i w końcu odpowiedzieli, że aparat spełnia normy fabryczne i - w skrócie - żebym spadał na bambus. No i co mogłem na to odpowiedzieć, skoro nie mam dostępu do tych norm i muszę im wierzyć na słowo? A nawet jeśli to prawda - wystarczy, że producent w obiektywach amatorskich wyznaczy sobie dostatecznie szerokie tolerancje.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  4. #10014

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ikit Zobacz posta
    Wątpię aby focus shift mógł się zmieniać między egzemplarzami danego szkła i czy kontrola jakości ma cokolwiek do rzeczy bo z tego co czytałem to FS zależy od układu optycznego i powinny go mieć wszystkie egzemplarze danego szkła.
    Natomiast nietrafianie AFu to słaba sprawa:/
    Możliwe też żeby na f8 już dyfrakcja zjadała ciut ostrość? Trzeba by pewnie poszukać tabelek czy to tak wygląda. A może ma na to wpływ stabilizacja? Albo po prostu dłuższe czasy? Przy tak upakowanej matrycy pewnie ma to już znaczenie.
    Acz ostrość na brzegu elegancko wygląda nawet z a7r2, widać że na wszystkich ogniskowych dobre szkło
    To na pewno nie dyfrakcja gdyż na forach da się zauważyć, że na F8 obraz w centrum jest żyletą tak samo jak na F4.

    Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że przy ustawieniu ostrości na F4 obraz jest ostry, a po zmianie wartości przysłony (nie dotykając w ogóle pierścienia ostrości) ta spada i to znacznie ? Wygląda to jakby to był focus shift - coś takiego miałem już w 24-240 a przecież on również jako całość nie cierpi na tego typu przypadłość.

    Ponadto na F8 mogę ruszyć delikatnie pierścieniem ostrości i wówczas środek jest żyletą, ale rogi lecą na łeb na szyję.

    Wszystkie zdjęcia testowe wykonywane były z wyłączoną stabilizacją obrazu, na dobrym statywie z opóźnieniem wyzwolenia migawki na 2s. Wyniki są powtarzalne za każdym razem - na dłuższych czasach, na krótszych. Zawsze wygląda to tak samo. Ewidentnie coś jest nie tak z tą sztuką. Zresztą tutaj 1 z przykładów tego samego problemu co u mnie (ale na większą skalę)


    Tutaj ustawienie ostrości manualnie i później tylko zmiana wartości przysłony:

    A7R3 + 14 F2.8 + 55 F1.8 + 28-75 F2.8 + 135 F2

  5. #10015
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie chcę tu wojny wywoływać ale podobno bezlustra sony nie mają problemu z trafianiem af, a nikony wszystkie mają bf/ff

    Tak sobie teraz czytam co się wyprawia jeszcze na dużych przysłonami, czy poprawili to w nowszych modelach A7 ?
    Chyba zaczynam dostrzegać powody aktualnych cen sony.

  6. #10016

    Domyślnie

    Skoro nie chcesz wywoływać wojny to czytaj dokładniej, bo nawet w tak krótkiej wypowiedzi zawarłeś nieprawdy, póprawdy i przekręciłeś wypowiedź jednego z kolegów. Wcześniej myślałem, że tu piszesz, bo chesz się czegoś dowiedzieć, ale w sumie zaczynam w to wątpić

  7. #10017

    Domyślnie

    @damiroz - no jeśli ostrzysz na f4, domykasz do f8 i jest gorzej to rzeczywiście FS. Ale wiedząc że obiektyw ma FS trzeba ostrzyć na przysłonie roboczej i problem z głowy.
    I jak pisałem nie jestem pewien czy są jakiekolwiek szanse aby którykolwiek z 24-105 nie miał FS... Pytanie brzmi czy na f8 uda się ręcznie (lub z AFem) ustawić cały obraz ostry. Z testów pamiętam że nie miał problemów z ostrością w narożnikach więc chyba jest taka opcja.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Nie chcę tu wojny wywoływać ale podobno bezlustra sony nie mają problemu z trafianiem af, a nikony wszystkie mają bf/ff
    Tak, my tu o focus shifcie a ty pierdzielisz o problemach sony z trafianiem AFem i bf/ff... Nie chcesz 'wywoływać wojny' to nie pisz (że posłużę się podobnym sformułowaniem) 'za przeproszeniem' durnych komentarzy
    A7III + CV15/4.5v3 + CV21/3.5 + FE24-70/4 + FE35/1.8 + Batis 85/1.8 + STF100/2.8G + 70-300G

  8. #10018

    Domyślnie

    podobnie mam na A7II ale z E18-105 (po cropie) i myślę że to rzeczywiście FS
    A7II + FE24-70/4,FE85/1.8, FE28/2, samy14/2.8AF, Dji Mavic Air.

  9. #10019

    Domyślnie

    No ale to wszystko dowodzi, że te obiektywy są po prostu źle skonstruowane... W pogoni za dużym zakresem / jasną przysłoną / kompaktowymi wymiarami / niską ceną / czymkolwiek innym projektanci poszli na jakieś kompromisy i zgodzili się na focus shift, zakładając, że zostanie to skorygowane ostrzeniem przy przysłonie roboczej a nie otwartej.
    W czasach aparatów dalmierzowych i lustrzanek było to nie do pomyślenia, a takie zachowanie było uznawane za dyskwalifikujący defekt optyczny.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

  10. #10020
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ikit Zobacz posta
    Tak, my tu o focus shifcie a ty pierdzielisz o problemach sony z trafianiem AFem i bf/ff... Nie chcesz 'wywoływać wojny' to nie pisz (że posłużę się podobnym sformułowaniem) 'za przeproszeniem' durnych komentarzy
    Czyli rozmazane zdjęcie z focus shift jest OK, a rozmazane zdjęcie przez bf/ff jest NIE OK.
    Nie pominę jednak faktu że w pierwszym przypadku to tylko drobna rysa na krysztale sony
    A co do bf/ff, które podawałeś jako argument to raczej dowodzi że jesteś fajtłapa.

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Skoro nie chcesz wywoływać wojny to czytaj dokładniej, bo nawet w tak krótkiej wypowiedzi zawarłeś nieprawdy, póprawdy i przekręciłeś wypowiedź jednego z kolegów. Wcześniej myślałem, że tu piszesz, bo chesz się czegoś dowiedzieć, ale w sumie zaczynam w to wątpić
    Zobaczyłem umieszczone zdjęcia i opis problemu, tu nie chodzi o prawdy i półprawdy tylko fakty że jest tragicznie i nie naprawi tego raczej odesłanie na serwis do regulacji, chyba że się mylę ?

Strona 1002 z 1914 PierwszyPierwszy ... 2502902952992100010011002100310041012105211021502 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 19-01-2023, 23:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •