Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Co w zastępstwo 18-55VR Dla d5100 - A może coś do towarzystwa ?

    Witajcie, jest to mój pierwszy post na forum, ale iż nie znalazłem odpowiedzi na moją zagwozdkę - pytam was

    Mam na dzień dzisiejszy obiektyw kitowy 18-55 . Do zwykłych fotografii mi wystarcza ale będąc do wczoraj w Zakopanem bardzo brakowało mi czegoś co by ujmowało więcej kadru oraz czegoś z dużym zoomem . Mam do wydania 800 zł , w grę wchodzą oczywiście obiektywy używane oraz zamienniki typu Sigma itp.
    I nie wiem- czy może zamienić swój obiektyw kitowy na coś typu 18-105 , 18-200 czy do niego dokupić tele typu 55-200 albo 55-300 ... A może coś o szerokim kącie ?

    Fotografuje głównie przyrodę,krajobrazy,samochody itp.

  2. #2

    Domyślnie

    W tym budżecie dużo nie kupisz. Jak poszukasz, to za około tysiaka możesz dostać używaną Sigmę 10-20 mm F4-5.6 EX DC HSM - to rozwiąże problem braku szerokości.
    Jeśli chodzi o tele, to Nikon 55-300 VR do kupienia w granicach właśnie 800 PLN (też używka, bo nowe kosztują ciut powyżej 1000 PLN).

    EDIT: w swojej szklarni mam coś takiego, jak tamron 18-270 - za około 1200-1300 kupisz go w przyzwoitym stanie. Świetny obiektyw "spacerowy".
    Do wyboru masz też sigmę 18-250 HSM - także do kupienia w granicach 1200 PLN lub ewentualnie własnie Nikona 18-200, ale ten ma mniejszą max ogniskową. We wszystkich przypadkach mowa o obiektywach z drugiej ręki.
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 21-09-2013 o 09:27
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, niedawno miałem na celowniku Sigme 18-250 ale niestety nie dopilnowałem aukcji . Tamrona ciężko trafić a jeśli jest to przekracza mój budżet ... A może coś z serii Adaptal ? Nie wiem co dalej zrobić - czy kupić coś w zastępstwo 18-55 czy dokupić mu większego brata do tele . A ogólnie co bardziej sprawdza się w fotografowaniu np gór ? Szeroka stałka czy Tele ?

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli Sigma 18-250 to tylko nowa wersja : Sigma 18-250 OS HSM MACRO. Inne wersje są słabsze optycznie.

    Najlepiej dokup Nikkora 50-300 VR.

  5. #5

    Domyślnie

    Sigma 18-250 OS HSM MACRO - 1100 zł , Nikkor 55-300 VR 750 zł ..... Trudny wybór zwłaszcza że nie wiem na ile mój 18-55 będzie mi pozwalał - czy lepszej jakości nie osiągnę na Sigmie przy większym zapasie ogniskowych ? Może lepiej mieć 1 obiektyw zamiast 2 ?

  6. #6

    Domyślnie

    Po pierwsze, albo chcesz coś szerszego, albo dłuższe tele. Obu tych zachcianek nie spełnisz za jedyne 800zł. Jak ma to być coś szerszego, to jak napisał SerU - sigma 10-20, a jak tele, to tylko Nikkor 55-300. Na oba te obiektywy szykuj około 2k zł. Ale powiem Ci szczerze, że będzie Ci potem brakowało czegoś jasnego! A to kolejny wydatek i od tego bym radził zacząć. Jest to n 35mm 1.8G. Pozwoli Ci on robić zdjęcia z niższym ISO tam, gdzie 18-55 nie wystarczał.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  7. #7

    Domyślnie

    Posiadany Nikkor 18-55 daje Ci, pod względem jakości obrazka, to samo co da Sigma 18-250 Macro w zakresie 18-55mm.
    Ewentualny zakup Nikkora 55-300 spowoduje ,że uzyskasz podobny efekt jakościowy jak przy Sigmie 18-250 Macro w zakresie 55-250mm , a masz jeszcze dodatkowe 50mm długości.

    Logika wskazuje aby dokupić Nikkora 55-300VR. Chyba , że zależy Ci aby mieć coś uniwersalnego , by nie było potrzeby zmieniać obiektywów - wówczas : sprzedaj Nikkora 18-55 , dołóż parę złotych i kup Sigmę 18-250 Macro.

    Obojętnie jak nie zrobisz - będziesz zadowolony.

    Kolejnym etapem , będzie zapewne zakup szerokiego UWA np. 10-20mm , by , tak jak pisze Puciek , dojść do momentu w którym zaczniesz rozglądać się za jasnym szkłem ( f1,4 , f1,8 , f2,. To standardowa droga którą przechodzą amatorzy.

    Na obecną chwilę , przy budżecie który posiadasz , jasnymi szkłami nie zawracaj sobie głowy. Kup to co masz kupić , rób zdjęcia ; samo wyjdzie "w praniu" co dalej będziesz potrzebował dokupić.

    EDIT; zapomniałbym o najważniejszym : jeżeli zdecydujesz się na Sigmę 18-250 Macro to uważaj - nie kupuj w ciemno - z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz trafić na źle skalibrowany egzemplarz - a serwisowa kalibracja używanego obiektywu do Twojej puszki może trochę kosztować ....
    Używanego Nikkora 55-300 możesz brać w ciemno pod warunkiem że był dobrze traktowany przez poprzedniego właściciela.
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 22-09-2013 o 08:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •