Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 57
  1. #21

    Domyślnie

    Witam. Trochę odgrzebuję stare śmieci, ale jest to dla mnie temat na czasie, a nie widzę sensu zakładać nowego wątku. Napiszcie mi proszę jak mam się później rozliczać ze skarbówką? Sytuacja wygląda tak, że zostałem poproszony o robienie zdjęć w klubie, zdjęcia wykonałem i teraz chciałbym z nimi podpisać umowę i wystawić im rachunek/fakturę aby księgowa u nich nie robiła problemów.
    Jeśli dobrze pojmuję wszystkie te paragrafy, punkty, przypisy etc. podane powyżej do drukuję (uzupełnioną o odpowiednie dane) umowę podaną przez jchyra wraz z rachunkiem i i lecę do klubu. Oni mi podpisują, wpłacają kasę netto na konto i oni już się zajmują resztą? Moje pytania na szybko:
    1. Co z prawami majątkowymi autorskimi (chodzi mi o te kwoty podatku 19% z nieprzenoszeniem praw majątkowych i jakiś większy procent z przeniesieniem)?
    2. Jak się ma sprawa ze skarbówką? Pod koniec roku czekam na PIT'a od klubu z sumowanymi wszystkimi rachunkami jakie im wystawiłem?
    3. Mowa była o jakimś magicznym progu, którego lepiej, jako osoba prywatna, nie przekraczać - jaka to jest kwota?

    Przyznam się szczerze, że na dzień dzisiejszy cała ta biurokracja mnie mocno przeraża, chyba muszę się umówić z jakąś księgową na dobrą kawę, aby mi wszystkie te podatkowe tajemnice wyjaśniła...
    Liczę na waszą pomoc.
    POGO

  2. #22

    Domyślnie

    Umowa o dzielo plus rachunek
    1. Prawa majatkowe - zalezy jak sie dogadales. Ja najczesciej udzielam licencji na wykorzystanie na konkretnych polach, a prawa zostaja przy mnie. Chyba ze w gre wchodzi gruba kasa to wtedy tez wchodzi w gre przekazanie praw.
    2. Tak
    3. tego to juz nie wiem, bo przestalem sie rozliczac za pomoca umow, tylko rozliczam sie przy pomocy faktur. Najlepiej popytac na forach o ksiegowosci.

  3. #23

    Domyślnie

    papkorn - z tego co pamiętam to 3000 zł netto, wtedy dostaniesz zwrot tego podatku co oni wpłacili na koniec roku na konto.
    trochę złomu w dużym plecaczku.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marszull Zobacz posta
    Umowa o dzielo plus rachunek
    1. Prawa majatkowe - zalezy jak sie dogadales. Ja najczesciej udzielam licencji na wykorzystanie na konkretnych polach, a prawa zostaja przy mnie. Chyba ze w gre wchodzi gruba kasa to wtedy tez wchodzi w gre przekazanie praw.
    2. Tak
    3. tego to juz nie wiem, bo przestalem sie rozliczac za pomoca umow, tylko rozliczam sie przy pomocy faktur. Najlepiej popytac na forach o ksiegowosci.
    marszull, piszesz, że przerzuciłeś się na faktury VAT. Czyli mam rozumieć, że teraz rozliczasz się jako firma, czy dalej jako osoba prywatna? Wysłałem też do Ciebie PW
    POGO

  5. #25

    Domyślnie

    Jako firma
    Na PW juz odpowiedzialem

  6. #26

    Domyślnie

    Odgrzebuje wątek
    Mam pytanie do osób które prowadzą działalność gospodarczą związaną z fotografią.
    Mając działalność gospodarczą i świadcząc usługi na wykonanie zdjęć dla osob fizycznych, śluby czy np sesje ciążowe czy indywidualne bądz firm - reportarz z imprez, zdjęcia sportowe itd jaką wartość kosztów uzyskania przychodów odliczacie?
    Dzięki za odpowiedz

  7. #27

    Domyślnie

    przy dzialalnosci gospodarczej nie odlicza sie kosztow uzyskania przychodow. odlicza sie koszty czyli to co masz na fakturach zakupu. trzeba zmienic troche tok rozumowania
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  8. #28
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    To dla kogo robisz nie ma znaczenia. Ważne jaką formę opodatkowania wybierzesz. Ryczałt czy pełną księgowość. W tej ostatniej odliczasz takie koszty, jakie faktycznie poniosłeś.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    przy dzialalnosci gospodarczej nie odlicza sie kosztow uzyskania przychodow. odlicza sie koszty czyli to co masz na fakturach zakupu. trzeba zmienic troche tok rozumowania
    Sailor, co ty wymyślasz?
    Koszt uzyskania przychodu, to każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę w celu uzyskania przychodu. Jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, ale można je odliczyć od podstawy opodatkowania.
    A te faktury zakupu, które odliczasz, to są właśnie koszty uzyskania przychodu.

  10. #30

    Domyślnie

    Aha
    prowadzę KPiR
    rozliczam sie na zasadach ogólnych
    No wlaśnie bo mnie to troche zastanawia
    Np Nie mając dzialanosci a wykonując ( od czasu do czasu nie systematycznie ) twór artystyczny ( zdjęcia ) mam możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychów gdy przkazuje prawa majątkowe do tworu, natomiast gdy czynność tą powtarzam systematycznie jestem zoobowiązany do załozenia działanosci gospodarczej. Prowadząc działałalnośc i wykonując to samo nie mam juz możliwosci stosowac kosztów uzykania przychodów w wysokosci 50 %, i moge wrzucić w kosty tylko to na co mam fakturę.
    czy mniej wiecej tak to wygląda?

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •