Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
  1. #1

    Domyślnie Dziwne dźwięki z 500/4

    Witam
    Posiadam Nikkora 500mm f4 VR na gwarancji. Ostatnio podczas ostrzenia w trybie manualnym usłyszałem jakieś dziwne nienaturalne dźwięki. Coś podobnego do bardzo delikatnego chrobotu lub dźwięku jakichś mechanizmów. Nie przypominam sobie, żebym wcześniej coś podobnego słyszał. Objawia sie to tylko i wyłącznie podczas kręcenia pierścieniem do manualnego ostrzenia. Sam autofokus działa bez zarzutu, szybko, pewnie i wydaje tylko jednostajny szmer. Zdaje mi się, że te dźwięki dobiegają na wysokości pierścienia stabilizacji i nie zawsze na tej samej skali odległości, po przeostrzeniu w trybie automatycznym. Spotkał ktoś się może z czymś podobnym, niekoniecznie w 500/4?

    Rozmawiałem wstępnie z serwisem Nikona (notabene dobry kontakt) i na odległośc nie zdiagnozują. Chyba bedzie się trzeba przejechać do wawy

  2. #2

    Domyślnie

    Dziwne objawy, moze jakis paproch dostal sie pod pierscien?
    Slawek, czy zawsze wylaczasz stabilizacje przed wylaczeniem aparatu?
    Zapewne serwis ustali i wyeliminuje usterke, powodzenia.
    Witam Irek
    D5 500/4VR TC 1.4 1.7 2.0

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Irma Zobacz posta
    Dziwne objawy, moze jakis paproch dostal sie pod pierscien?
    Slawek, czy zawsze wylaczasz stabilizacje przed wylaczeniem aparatu?
    No mam nadzieje, że paproch Ale też w sumie nie powinien w szkle 30 tysiecy... Choć w sumie na moje ucho to nie brzmi jak jakiś zgrzyt przez paproch, choć kto wie. No i też nie występuje ten dźwięk w tym samym miejscu, bo po przeleceniu całego zakresu poprzez autmatyczne ustawianie ostrości, trzeb ponownie szukać tego dźwięku manualnie na innej skali odległości.

    Co do drugiego pytania chyba nie rozumiem do końca... Chodzi Ci o każdorazowe przekręcenia pierścienia VR na obiektywie w pozycję OFF przed każdym wyłączeniem aparatu? Chyba nie A jeśli pytasz czy nie wyłączam aparatu przed wyłączeniem się (wygaśnięciem) stabilizacji to też mało prawdopodobne bo baaardzo rzadko wyłączam aparat
    Ostatnio edytowane przez Slawek Wojtczak ; 02-09-2013 o 22:47

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Slawek Wojtczak Zobacz posta
    Chodzi Ci o każdorazowe przekręcenia pierścienia VR na obiektywie w pozycję OFF przed każdym wyłączeniem aparatu? Chyba nie A jeśli pytasz czy nie wyłączam aparatu przed wyłączeniem się (wygaśnięciem) stabilizacji to też mało prawdopodobne bo baaardzo rzadko wyłączam aparat
    Kiedys czytalem tu na forum o tym, aby wylaczac VR przed wylaczeniem aparatu. Ja tak robie, bo w instrukcji tez o tym pisza na stronie 138.
    Witam Irek
    D5 500/4VR TC 1.4 1.7 2.0

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Irma Zobacz posta
    Kiedys czytalem tu na forum o tym, aby wylaczac VR przed wylaczeniem aparatu. Ja tak robie, bo w instrukcji tez o tym pisza na stronie 138.
    Nieeee Po prostu lepiej nie wyłączać aparatu podczas działania stabilizacji Nie musisz wyłączać VR-a za każdym razem kiedy wyłączasz aparat No i też stabilizacja powoduje stuki we wnętrzu podczas potrząśnięcia, kiedy się wyłączy aparat przed jej wygaśnięciem.

  6. #6

    Domyślnie

    Podstawowe pytanie. Czy te same dźwięki słychać gdy obiektyw jest odłączony od aparatu? Jeśłi tak, to przyczyna jest czysto mechaniczna.
    Pierścień jest zwykle połączony z silnikiem przez sprzęgło cierne. Silnik za to na sztywno z soczewką i skalą.
    Jeśli miejsce występowania chrobotania zmienia się, to problem występuje w samym pierścieniu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Nie sprawdzałem na obiektywie odłączonym od aparatu. Aparat był wyłączony i włączony, VR i na off i na on - bez różnicy. Miejsce "chrobotania" zmienia się kiedy włącze aparat i autofokus przeleci jakiś tam zakres ostrości.

    TOP, co jeszcze mogę sprawdzić, żeby wstepnie określić lub wyeliminwać przyczyny?
    Ostatnio edytowane przez Slawek Wojtczak ; 03-09-2013 o 15:48

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz też kręcić pierścieniem w jedną stronę aż do końca skali i potem kontynuować (już z większym oporem) np. o 2cm. O tyle samo powinno się przesunąć miejsce chrobotania.
    W momencie chrobotania,oznacz pierścień na wysokości kreski. Niezależnie od miejsca chrobotania na skali odległości, powinno ono występować w tej samej pozycji pierścienia. Może być też w kilku pozycjach, symetrycznie rozmieszczonych. W tym drugim przypadku wyeliminuje to szczotki detektora obrotu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    u mnie tez jest cos podobnego - jako ze w MF nie krece w ogole to olałem temat całkowicie
    szkło dziala cały czas bezawaryjnie od nowosci (3+ lat) - przymierzam sie w koncu do oddania
    na "okresowy przeglad" po sezonie i zrobię to pewnie w tym roku na zimę

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Możesz też kręcić pierścieniem w jedną stronę aż do końca skali i potem kontynuować (już z większym oporem) np. o 2cm. O tyle samo powinno się przesunąć miejsce chrobotania.
    W momencie chrobotania,oznacz pierścień na wysokości kreski. Niezależnie od miejsca chrobotania na skali odległości, powinno ono występować w tej samej pozycji pierścienia. Może być też w kilku pozycjach, symetrycznie rozmieszczonych. W tym drugim przypadku wyeliminuje to szczotki detektora obrotu.
    Ale spójrz, kiedy już znajduje na pierścieniu miejsce chrobotania i nie ruszając go potem przeostrzę autofokusem, chrobotania już w tym miejscu nie ma.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •