Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 24
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    Każdemu kto chce zacząć z własnym biznesem mówię - nie czekajcie, działajcie!
    Niby tak, ale:
    1. jeżeli nie rozłoży Cię brak zapału i konkurencja, to na pewno zrobi to ZUS. Bo u nich czy się stoi, czy się leży (prawie) osiem stówek się należy. I tak co miesiąc. Mnie tak właśnie załatwił system.
    2. moim zdaniem nie wolno łączyć hobby/pasji z pracą. Wówczas bowiem tracisz hobby, a praca bardzo rzadko przynosi satysfakcję. To też przerabiałem.

    Jedynym rozwiązaniem na klawe życie to wygrana w Lotka w dużej kumulacji

  2. #12
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    ^^^^^

    Tak, ale:
    Można wyszarpać 10 000 z Urzędu Pracy- wcale nie jest takie trudne i nie musisz oddawać (pod pewnymi warunkami)
    Chyba nie muszę pisać jakie szkła wyszarpiesz za taką kasę...
    Możesz się z kimś dogadać o zatrudnienie na 1/4 etatu (koszt miesięczny ok 100 zł) a potem rejestrujesz działalność i płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne (około 170 zł) czyli razem 270 złotych, i to całkowicie legalnie. Dolicz sobie jeszcze na DOBRĄ księgową-ego około 200-300 zł w zależności od formy opodatkowania. W twoim przypadku warto pomyśleć o wskoczenia na VAT, możesz focić na zlecenie firm - wystawisz f-rę VAT.
    Moja dobra rada, nie porywaj się na księgowość we własnym zakresie - to się nie opłaca, a w przypadku posranego prawa podatkowego praktycznie nawet nie do zrobienia...
    Cały posiadany sprzęt możesz na początku działalności wciągnąć w koszty, nawet jeśli nie masz dowodów zakupu zrobisz to za pomocą oświadczeń - skarbówka nie ma wyjścia, musi to uznać. Jako Fotograf możesz spokojnie wziąść sobie osobowe auto w leasing - jeśli masz taką potrzebę i czujesz, że wyrobisz z kosztami.

    Na początek pomyślał bym jednak o sianie z pośredniaka, jak dają to bierz!
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  3. #13

    Domyślnie

    Ok, a powiedzcie mi drodzy koledzy, jaki charakter mają Wasze działalności?

  4. #14
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MarviN Zobacz posta
    Ok, a powiedzcie mi drodzy koledzy, jaki charakter mają Wasze działalności?
    1. Pracownia reklam (plansze, banery, kasetony) - tu głównie krajowa działalność
    2. Pracownia ceramiki artystycznej - a tu raczej Go West
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez J@sió Zobacz posta
    Niby tak, ale:
    1. jeżeli nie rozłoży Cię brak zapału i konkurencja, to na pewno zrobi to ZUS. Bo u nich czy się stoi, czy się leży (prawie) osiem stówek się należy. I tak co miesiąc. Mnie tak właśnie załatwił system.
    2. moim zdaniem nie wolno łączyć hobby/pasji z pracą. Wówczas bowiem tracisz hobby, a praca bardzo rzadko przynosi satysfakcję.
    Z 2 się nie zgodzę - ja mam tak, że nie potrafię robić czegoś, co mnie nie interesuje, nie jest czymś w rodzaju hobby czy pasji. Z tego też powodu prowadzę swoją działalność, w której robię tylko to co lubię.
    Najlepiej mają pewnie ci, dla których hobby to zarabianie pieniędzy. W takim przypadku połączenie hobby z pracą przynosi chyba najlepsze efekty
    Co do 1, to właśnie przymierzam się do przelewów do ZUSu (dzisiaj dziesiąty) i wychodzi mi coś koło 720zł (bez dobrowolnego chorobowego, którego nie płacę, bo często się spóźniam, więc nie byłoby sensu). Z tego zdrowotne prawie w całości odliczane od podatku, a reszta od podstawy opodatkowania, więc realne obiciążenie ZUSem to w moim przypadku jakieś 450zł miesięcznie. Oczywiście jak ktoś cały czas inwestuje i nie ma dochodu, a co za tym idzie nie płaci podatku dochodowego, to istotnie, cały ZUS jest obciążeniem, ale jak już jakiś podatek się płaci (i jest się na księdze przychodów jak ja), to wychodzi jak napisałem.

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    ^^^^^
    Możesz się z kimś dogadać o zatrudnienie na 1/4 etatu (koszt miesięczny ok 100 zł) a potem rejestrujesz działalność i płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne (około 170 zł) czyli razem 270 złotych, i to całkowicie legalnie.
    Masz dość nieaktualne informacje - od ładnych paru lat nie liczy się wymiar etatu, tylko zarobki. Inaczej mówiąc, możesz się zatrudnić i na 1/10 etatu, ale jeśli w danym miesiącu zarobisz w ten sposób przynajmniej minimalną pensję, z DG płacisz tylko zdrowotne. Jak z etatu dostaniesz mniej, z DG płacisz całość. Tak jak piszesz jest natomiast wtedy, gdy ktoś podpisze umowę zlecenie. Wtedy z DG płacisz tylko zdrowotne, ale z tym zleceniem jest chyba też jakiś haczyk, ale czy jest i jaki to trzeba bardziej obeznanych w temacie spytać

    Cytat Zamieszczone przez MarviN Zobacz posta
    Ok, a powiedzcie mi drodzy koledzy, jaki charakter mają Wasze działalności?
    Ja mam firmę komputerową, co sprowadza się do sprzedaży własnych programów i napisania jakiegoś od czasu do czasu na zamówienie. Ponieważ jakiś czas temu zaczęło mnie to trochę nudzić, dołożyłem fotografię i teraz to jest głównym źródłem przychodów mojej firmy, co nie przeszkadza mi traktować fotografii w dalszym ciągu jako hobby, które polega obecnie na robieniu strony o moim mieście

    Update: zrobiłem przed chwilą wspomnianie przelewy do ZUSu i istotnie, za marzec wyszło w sumie 777,92. Za luty było mniej, bo 721,11
    Ostatnio edytowane przez ajt ; 10-04-2007 o 23:20

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rsz Zobacz posta
    ^^^^^

    Tak, ale:
    Można wyszarpać 10 000 z Urzędu Pracy- wcale nie jest takie trudne i nie musisz oddawać (pod pewnymi warunkami)
    Chyba nie muszę pisać jakie szkła wyszarpiesz za taką kasę...
    Możesz się z kimś dogadać o zatrudnienie na 1/4 etatu (koszt miesięczny ok 100 zł) a potem rejestrujesz działalność i płacisz tylko ubezpieczenie zdrowotne (około 170 zł) czyli razem 270 złotych, i to całkowicie legalnie. Dolicz sobie jeszcze na DOBRĄ księgową-ego około 200-300 zł w zależności od formy opodatkowania. W twoim przypadku warto pomyśleć o wskoczenia na VAT, możesz focić na zlecenie firm - wystawisz f-rę VAT.
    Moja dobra rada, nie porywaj się na księgowość we własnym zakresie - to się nie opłaca, a w przypadku posranego prawa podatkowego praktycznie nawet nie do zrobienia...
    Cały posiadany sprzęt możesz na początku działalności wciągnąć w koszty, nawet jeśli nie masz dowodów zakupu zrobisz to za pomocą oświadczeń - skarbówka nie ma wyjścia, musi to uznać. Jako Fotograf możesz spokojnie wziąść sobie osobowe auto w leasing - jeśli masz taką potrzebę i czujesz, że wyrobisz z kosztami.

    Na początek pomyślał bym jednak o sianie z pośredniaka, jak dają to bierz!
    Z tym UP, to jest prawda. Dają kasę. Ale...
    ...jest we wniosku taki jeden punkt:
    -nie podejmę zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej

  7. #17

    Domyślnie

    "Z tym UP, to jest prawda. Dają kasę. Ale...
    ...jest we wniosku taki jeden punkt:
    -nie podejmę zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej"

    to prawda jest taki punkt, ale przez 6 miesięcy nikt tego u mnie nie sprawdzał, muszę jedynie co 3 miesiące dostarczać zaświadczenia z ZUS i US że nie zlikwidowałem działalności
    pozdrawiam Piotr


  8. #18

    Domyślnie

    teraz ZUS dla nowych podmiotów to jakieś trzy stówy (przez dwa lata)

    PS
    "jeśli zarabiasz na tym co lubisz, nigdy nie będziesz musiał pracować"

  9. #19
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    "Masz dość nieaktualne informacje - od ładnych paru lat nie liczy się wymiar etatu, tylko zarobki. Inaczej mówiąc, możesz się zatrudnić i na 1/10 etatu, ale jeśli w danym miesiącu zarobisz w ten sposób przynajmniej minimalną pensję, z DG płacisz tylko zdrowotne. Jak z etatu dostaniesz mniej, z DG płacisz całość. Tak jak piszesz jest natomiast wtedy, gdy ktoś podpisze umowę zlecenie. Wtedy z DG płacisz tylko zdrowotne, ale z tym zleceniem jest chyba też jakiś haczyk, ale czy jest i jaki to trzeba bardziej obeznanych w temacie spytać"

    Minimalna część etatu na jaki można być zatrudnionym to 1/4, jednocześnie nie można mieć pensji niższej niż 1/4 minimalnej krajowej - koszty to jak pisałem niecałe 100 zł. A z działalności płacisz tylko na kasę chorych. W ZUSie liczy się pierwsza podstawa ubezpieczenia. Jeśli najpierw zgłosisz do ZUSu działalność, a potem się zatrudnisz nic Ci to nie da. Jeśli odwrotnie, tj. w pierwszej kolejności będziesz ubezpieczony z tytułu umowy o pracę wszystko będzie cacy.
    Każdy dobry księgowy Ci to potwierdzi.

    pozdrawiam Rafał

    To jest aktualne na dzień dzisiejszy.
    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 11-04-2007 o 07:51
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  10. #20
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    "Z tym UP, to jest prawda. Dają kasę. Ale...
    ...jest we wniosku taki jeden punkt:
    -nie podejmę zatrudnienia w okresie 12 miesięcy po dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej"

    Właśnie, ale jeśli działalność zarejestrujesz jeden dzień po podjęciu pracy nic Ci krwiopijcy nie mogą zrobic.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •