Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie D5200 + obiektyw macro

    Chciałbym dokupić obiektyw makro do D5200, kilka wybrałem ( lista poniżej) , ale nie wiem na jaki się zdecydować. Ogólnie kupując obiektywy nie chcę kierować się tym, iż mają pasować do DX, chciałbym patrzeć przyszłościowo tak żeby pasowały do pełnej klatki. Z listy najbardziej kusi mnie sigma 105, która ostatnio wygrała w teście Digital Camera.

    1.Nikon Nikkor 105 mm f/2.8 G AF-S VR IF-ED MICRO
    2.Sigma 70 mm f/2.8 DG EX MACRO / Nikon
    3.Sigma 105 mm f/2.8 DG OS EX HSM MACRO / Nikon
    4.Nikon Nikkor 60 mm f/2.8G ED AF-S Micro
    5.Tamron 90mm f/2.8 SP Di MACRO 1:1 VC USD/Nikon

    Najbardziej interesują mnie zdjęcia makro robaczków, kwiatów. Zależy mi na jak najlepszej jakości zdjęcia.
    Obiektyw czasami posłuży do robienia zdjęć portretów, ale nie będzie to jego główne zadanie.
    Pozdr.
    Ostatnio edytowane przez glowki ; 20-08-2013 o 11:17

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli przewaga badyla, to krótszy wystarczy. Jeśli płochliwy robal >105 - jak najbardziej. Zapewne rozsądnym kompromisem będzie 90-tka...

  3. #3

    Domyślnie

    Pod względem ostrości, praktycznie wszystkie szkła makro prezentują podobny poziom, różnice są aptekarskie. Tak jak pisze zako, dużo zależy od tego co chcesz fotografować. 90-105mm to uniwersalna ogniskowa, ale na DX robi się krótkie tele. 60tka da z pierścieniami lepszą skalę odwzorowania, ale masz krótki dystans do modeli.

    Jeśli ma być w przyszłości na FF, więc rozważ też modele bez silnika. Robię zdjęcia Nikkorami Micro 60tką i 105tką w wersjach "D". W Twojej puszce nie ma silnika, więc nie masz AF, ale w makro rzadko się z niego korzysta. Kupując używaną, starszą 60tkę "D", starczy Tobie kasy na opcjonalne akcesoria (pierścienie, Raynox 250, nawet lampa zewnętrzna - przydatne przy dużych skalach odwzorowania, gdy potrzeba dużo światła).
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  4. #4

    Domyślnie

    To może tak :
    1. Jaki byłby najlepszy obiektyw do D5200 ?
    2. Jaki byłby najlepszy obiektyw patrząc przyszłościowo zastępując D5200 pełną klatką, ale żeby był również użyteczny do D5200 ?
    3. Co do pierścieni to znalazłem komplet firmy a) http://www.stopfoto.pl/meike-piersci...o,4,8952,11292 , b) http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,9069s , jest jeszcze Kenko http://fotoklik.pl/foto/makrofotogra...nie-macro.html , ale cena powala 4,5 razy większa od pozostałych. Myślałem o Delta. Co wy na to ?
    4. Co do soczewek to wyczytałem w książce Scott Kelby o soczewkach Canon makro 500D, które pasują do Nikona. Jak one mają się do Raynox 250 ?

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Ja bym radził jednak mieć AF (tzn AF-S), w końcu nie samo makro się robi, a i w macro czasem się pracuje z AF. Za to użyteczność VR bywa wątpliwa (bo w zakresie macro VR nic nie poprawia), więc możesz kupić nieco starsze wersje - z wbudowanym silnikiem, niekoniecznie z VR.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli budżet nie jest aż tak bardzo problematyczny, bierz każde szkło z silnikiem. Jeśli ma być uniwersalnie, to masz kilka opcji: nowe wersje Tamron 90, Sigma 105, Nikkor 105. Wszystkie śmigają na DX i FF i z każdego będziesz zadowolony.
    Co do pierścieni. W zasadzie każdy komplet ze stykami się nada. Zwróć tylko uwagę, czy są dobrze wyczernione w środku. Ja akurat mam Kenko, są bardzo trwałe... ale w tej cenie, to masakra. Kupowałem znacznie taniej. Przy cięższym szkle możesz napotkać drobne problemy. Moje Kenko mają tendencję do niemal niewidocznego odchylania się pod ciężarem szkła i wtedy jest problem ze stykami. Jeśli odpowiednio podpieram obiektyw, problem nie występuje.

    Większości soczewek makro bym unikał. Dają często ostre centrum kadru, a krawędzie mocno rozmywają. Są też mniej wygodne niż Raynox czy pierścienie. Raynox to przetestowana konstrukcja, świetna optycznie i zabierająca mało światła. Bywa bardziej praktyczna niż pierścionki, choć te ostatnie lubię za możliwość lepszego zmieniania zakresu dużych powiększeń.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja bym radził jednak mieć AF (tzn AF-S), w końcu nie samo makro się robi, a i w macro czasem się pracuje z AF. Za to użyteczność VR bywa wątpliwa (bo w zakresie macro VR nic nie poprawia), więc możesz kupić nieco starsze wersje - z wbudowanym silnikiem, niekoniecznie z VR.
    Ja również wybrałbym obiektyw z własnym silnikiem, właśnie ze względu na to że takie krótkie tele może przydać się nie tylko do makro. Nie mogę się jedynie zgodzić z tym, że stabilizacja w makro nic nie poprawia. Obraz w wizjerze mniej lata, a przynajmniej jeśli chodzi o Tamrona 90VC stabilizacja działa również w makro. Testowałem a wynikami podzieliłem się w stosownym wątku: <<klik>>

    Do glowki: tymi testami to aż tak bardzo to się nie kieruj. Raz, że w omawianym przez Ciebie artykule nie ma wszystkich obiektywów którym jesteś zainteresowany. Dwa: przyznaje się że testu nie czytałem, ale nie sądzę żeby nowa sigma była lepsza od Canona ze stabilizacją czy Nikkora. Trzy: Z łatwością znajdę w sieci testy z których będzie wynikać inna kolejność. Cztery: Jeśli kupisz Nową sigmę to pewnie i tak będziesz zadowolony, bo wydaje mi się że stosunek jakość/cena ma bardzo dobry, a do tego jeśli podzielisz się z nami opinią to będzie to z pożytkiem dla wszystkich. Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 20-08-2013 o 14:01

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Ja również wybrałbym obiektyw z własnym silnikiem, właśnie ze względu na to że takie krótkie tele może przydać się nie tylko do makro. Nie mogę się jedynie zgodzić z tym, że stabilizacja w makro nic nie poprawia. Obraz w wizjerze mniej lata, a przynajmniej jeśli chodzi o Tamrona 90VC stabilizacja działa również w makro. Testowałem a wynikami podzieliłem się w stosownym wątku: <<klik>>
    Chyba Jacek_Z pisząc o VR miał na myśli Nikona. Właśnie w Nikonie 105 VR micro, VR nic nie daje jeśli pracuje się w makro.
    Sony Ericsson K800I z kartą flash 1GB.

  9. #9

    Domyślnie

    Pewnie masz rację, ale z tego co zrozumiałem glowki jest raczej początkujący i mógłby potraktować wypowiedź Jacka jako ogólną, z resztą sam nie jestem pewien czy tak nie jest więc wolałem doprecyzować.

  10. #10

    Domyślnie

    Do fotografowania owadów, kwiatów itp. lustrzanką w formacie DX polecam Nikkora 85mm f/3.5 VR. Może brzmi to zaskakująco ale spośród obiektywów takich jak:

    - Tamron 90 mm (wersja bez USD, z silnikiem AF)
    - Nikkor 60 mm (stary i nowy)
    - Nikkor 105 mm
    - Sigma 70 mm (w kategorii bezwzględnej znakomity obiektyw, chyba najostrzejszy jaki miałem, świetny do portretu i fotografii produktowej)

    właśnie 85 był obiektywem najwygodniejszym i dającym w pełni zadowalającą jakość obrazu. Do tego z powyżej wymienionych dysponuje on chyba największą odległością roboczą, a to jest parametr nie do przecenienia. Jest lekki, nie zmienia rozmiarów, bardzo dobrze ostrzy się nim manualnie (i nie trzeba nic przełączać jak np. w Sigmie, czy Tamronie). Minusem tego obiektywu jest spore winietowanie, powiedzmy do ok. f/5.6 i fakt, iż jest to obiektyw pod DX.

    Wszystkie wymienione szkła używałem z Nikonem D90.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •