Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Zapomnijcie o nikkorze 85/3.5 - ja bym bojkotował ten produkt.
    Na szczęscie kolega napisał w pierwszym poście:
    Cytat Zamieszczone przez glowki Zobacz posta
    ... chciałbym patrzeć przyszłościowo tak żeby pasowały do pełnej klatki.
    a ten nikkor nie będzie się do tego nadawał.

    Kup sigmę 105 albo Tamrona 90.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 21-08-2013 o 16:01
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    Kup sigmę 105 albo Tamrona 90.
    Właśnie do tego samego wniosku doszedłem i teraz dylemat mam tylko między dwoma obiektywami.

  3. #13

    Domyślnie

    Osobiście z powodzeniem używam AF-a i stabilizacji w makro.
    W ubiegłym sezonie z zestawem D90+N60/2.8D bywało różnie. Na centralnym udawało mi się trafiać tak pół na pół, a na bocznych 1 na 10 razy.
    Manualne próby kończyły się śladowymi trafieniami. W tym sezonie do D90 dokupiłem N105/2.8VR i jest o niebo lepiej. Na centralnym punkcie mam w większości trafione, na bocznych ok. 10% to pudła. Zdarza się, że af przelatuje skalę od końca do końca, ale w porównaniu z N60 jest o niebo lepiej.
    Co do stabilizacji, to w puszce mam ustawiony najdłuższy czas 1/200s i jeśli zdarzy mi się niechcący wyłączyć stabilizację, to odsetek zdjęć nietrafionych mam zdecydowanie większy. Zaznaczam, że nie robiłem profesjonalnych testów, piszę o swoich praktycznych obserwacjach.
    Większość zdjęć robię w ciągu dnia i zawsze z ręki, bez użycia statywu.

    Co do pytania kolegi zakładającego wątek, to wybierałbym pomiędzy Sigmą 105OS, Nikkorem 105VR i Tamronem 90VC.

  4. #14

    Domyślnie

    Po przestudiowaniu internetu mój wybór pada na Tamron 90mm f/2.8 SP Di MACRO 1:1 VC USD/Nikon, mam nadzieję że nie będę żałował zakupu mimo, iż wcześniej skłaniałem się do kupna Sigmy 105. Dziękuję za opinie,

  5. #15

    Domyślnie

    A mi AF bardziej przeszkadza niż pomaga w makro. Widzę sens tłuczenia się z AF tylko w sytuacji gdy robi się zdjęcia statycznych obiektów, stojących w miejscu lub przy wykorzystaniu obiektywu jako "tele". Ewentualnie to wyjście dla osób nie mogących wpatrywać się w wizjerek ze względu np. na problemy ze wzrokiem.

    Jakieś 80% wszystkich zdjęć, które robię, to makro. Robię praktycznie tylko w manualu, z ręki. Gdybym miał opierać się na AF to pewnie mało co mógłbym sfotografować. Pomijam czas potrzebny aparatowi na wyostrzenie i ewentualne gubienie się w ciemniejszych warunkach. Jak już aparat złapie ostrość wystarczy najmniejszy ruch ciałem, ruch obiektu, wiaterek, aby stracić nasze trafienie z GO. Trzeba doostrzać lub ponownie celować. Wychodzi na jedno i to samo.
    Przy dużych skalach nawet słabszych niż 1:1 (a robię przeważnie 2:1 i większe) AF słabo się sprawdza (a bawiłem się sporą gromadką szkieł makro, z nowymi wersjami Nikkorów włącznie). VR nie pomagał w ogóle.
    Ostatnio edytowane przez Dark ; 22-08-2013 o 09:07
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  6. #16

    Domyślnie

    cyt. z manuala od Nikkora 105 micro vr: " As the reproduction ratio increases from 1/30x, the effects of vibration reduction gradually decrease."... czyli pewnie VR jest zbędne w makro w tym obiektywie.
    Sony Ericsson K800I z kartą flash 1GB.

  7. #17

    Domyślnie

    Każdy ma prawo do własnego zdania. Ja nikogo, do niczego nie przekonuję, piszę o swoich doświadczeniach.
    Robię makro z użyciem Af-u i jest szybciej i celniej.
    Co do cytatów, to mogę koledze znaleźć w internecie dowolne, na poparcie każdej tezy

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Walle Zobacz posta
    Co do cytatów, to mogę koledze znaleźć w internecie dowolne, na poparcie każdej tezy
    Problem w tym, że to jest cytat z oficjalnej instrukcji do tego obiektywu. Wystarczy wejść na stronę Nikona i sprawdzić
    Sony Ericsson K800I z kartą flash 1GB.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez petros Zobacz posta
    Problem w tym, że to jest cytat z oficjalnej instrukcji do tego obiektywu. Wystarczy wejść na stronę Nikona i sprawdzić
    W takim razie cieszę się, że nie czytam instrukcji tylko robię zdjęcia
    Poniżej kilka przykładów, wszystkie zdjęcia z ręki i użyciem AF-a.


    Tutaj fotka taka sobie, ale pokazuję ją ze względu na czas otwarcia migawki 1/25 sekundy


    I ostatnie. Czas to 1/60 s. W jednej ręce trzymałem aparat, na drugiej ważkę.


    Nie twierdzę, że to jakieś super makro, bo nie jest. Piszę o tym, że dzięki stabilizacji i AF-owi takie zdjęcia wychodzą ostre, co nie udawało mi się z obiektywem na śrubokręt bez stabilizacji.

  10. #20

    Domyślnie

    I niestety wszystkie zaprezentowane zdjecia masz poruszone

    pzodro
    Trzy aparaty spod znaku N i "troche" szpeja do nich....

    www.michalak24.pl

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •