Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Telekonwerter a obiektywy AF o AF-S

    Witam,

    przy okazji dzisiejszej wizyty w Stodole, oprócz wizjera dokonałem jeszcze jednego zakupu: zakupiłem telekonwerter Soligor AF PRO N/AFs x 2 (czyli odpowiednik Kenko 300 PRO).
    I mam w związku z tym pytanie:

    Z obiektywem AF-S (znaczy moim AF-S VR 24-120/3.5-5.6) zachowuje się w sposób następujący: w trybie P ustawia mi minimalną przesłoną dwa razy większą niż standardowa w szkle bez obiektywu. Czyli dla ogniskowej 24 mm mam f7.1 a dla 120 mm f11. I tu moje pytanie, teoretycznie Nikon powinien mieć przesłonę 2 razy większą powyżej przesłony f5.6. A dlaczego jest taj już od 24mm czyli f3.5?

    Ze starymi obiektywami AF, np. moim Micro 55/2.8 albo 35-70/3.3-4.5 aparat pokazuje przesłony "nie powiększone". Zdjęcia wychodzą OK, tzn. parametry ekspozycji ze szkła do body przekazywane są prawidłowo.

    Dlaczego tak się dzieje? Co jest nie tak? Czy jest sposób w tym AF-S na oszukanie puszki np. jakieś zaklejenie pinu albo co?

    Pomożecie?
    Piotr
    fotoklamoty i ... koty

  2. #2

    Domyślnie

    Jak na moj skromny gust to ze starszymi obiektywami aparat nie informuje Cie o zmianie przyslony ale i tak dokonuje pomiaru uwzgledniajac mniejsza ilosc swiatla i dla tego naswietla poprawnie wydluzajac czas. Natomiast nowe obiektywy "wiedza" juz ze podpiety jest TC i podaja wieksza wartosc przyslony ale nie zmieniaja czasu.
    Pozdrawiam Karol

  3. #3

    Domyślnie

    Ile dałes jeśli mozna wiedziec , mialem w sobote na giełdzie we Wrocławiu okazje kupic podobny albo ten sam ale wlasnie jakos dziwnie mi sie zachowywał przy obiektywie 70-210. Jak przyczepilem 18-70 to w danych exif jest ok ogniskowa x2 przysłona x2? (nie jestem pewien), natomiast przy 70-210 nie pokazywał mi dłuzej ogniskowej i miałem problem z ostrzeniem - ciemność obiektywu pomine milczeniem
    pozdrawiam Sebastian

  4. #4

    Domyślnie

    Dałem w rozliczeniu jednego Nikonowskiego klamora od starego NC995.
    Bez tego do zapłacenia było 600,- zł.
    Nówka z gwarancją.

    BTW którego AF 70-210 masz? Tego 4.5-5.6? Pytam bo leci do mnie ze stanów taki ale ze stałym światłem 4. Ja zauważyłem w moim 24-120, że też miał problemy z ostrzeniem na końcu ale to w końcu f11 (ciemno jak ...) a i pogoda w Warszawce dzisiaj po południu pochmurna czyli warunki do kitu.

    Wracając do tematu ze starymi AF pokazuje źle ale robi dobrze, można tak ująć?
    Czyli nie trzeba już przymykać dziury do f8 mimo że np, pokazuje f4?

    Pozdrawiam
    Piotr
    fotoklamoty i ... koty

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2004
    Miasto
    otwock k/warszawy
    Posty
    132

    Domyślnie

    mnie rowniez ineresuje konwerter i zasady jego dzialania...
    czy sa takie co poszerzaja kat widzenia?
    i jak to jest z min. odlegloscia ostrzenia?
    N.I.K.O.N.: Networked Intelligent Killing and Observation Neohuman
    |D70| |Nikkor 50mm| |Nikkor 35-80mm| |Sigma 28-300mm| |SanDisk 512MB|

  6. #6

    Domyślnie Re: Telekonwerter a obiektywy AF o AF-S

    Cytat Zamieszczone przez pmcomp

    Z obiektywem AF-S zachowuje się w sposób następujący: w trybie P ustawia mi minimalną przesłoną dwa razy większą niż standardowa w szkle bez obiektywu.

    Ze starymi obiektywami AF aparat pokazuje przesłony "nie powiększone". Zdjęcia wychodzą OK, tzn. parametry ekspozycji ze szkła do body przekazywane są prawidłowo.

    Dlaczego tak się dzieje?
    Piotr
    nie wiem dlaczego, ale AFy i AFSy z Kenko PRO 300 DIG zachowują się tak samo [chodzi o pokazywanie liczby przysłony]. zauwazylem to, ale nie zastanawialem sie zbytnio, bo nie zauwazylem by powodowalo to nieprawidlowe doswietlenie zdjec.

  7. #7

    Domyślnie

    Muszą zachowywać się tak samo bo to są takie same telekonwertery pod dwoma różnymi markami.
    Piotr
    fotoklamoty i ... koty

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •