Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18
  1. #11
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _Maestro Zobacz posta
    Dzięki za odpowiedzi. Czyli jak rozumiem to że YN-560 I błyska (synchronizuje się) z szybkimi czasami przy pełnej mocy to tylko "feler" tej lampki? Do błyskania z szybkimi czasami nadają się zatem jedynie lampy studyjne synchronizowane przez fotocelę i ew. pocketwizardy/pixel kingi (czy przez złącze PC również?)?
    PS. Próbowałem też wyzwalać SB-900 w trybie AutoFP jednak niestety nie potrafiłem sprawić tak, żeby lampa widziała błysk lampy wbudowanej - zbyt ostre słońce...
    Strasznie namieszałeś, może więc po kolei:

    -"Dzięki za odpowiedzi. Czyli jak rozumiem to że YN-560 I błyska (synchronizuje się) z szybkimi czasami przy pełnej mocy to tylko "feler" tej lampki?"
    Na to wygląda, zresztą w lampach studyjnych jest podobnie.
    -"Do błyskania z szybkimi czasami nadają się zatem jedynie lampy studyjne synchronizowane przez fotocelę i ew. pocketwizardy/pixel kingi (czy przez złącze PC również?)?"
    Do błyskania z czasami krótszymi niż czas synchro migawki służą lampy reporterskie wyposażone w tryb AutoFP (dla Canon HSS). Działaja one w ten sposób zarówno na stopce aparatu,jak i zdalnie ale nie przez fotocelę.
    Wyzwalanie poprzez fotocelę rozumiemy jako prostą fotocelę na pierwszy lub drugi błysk, jest jeszcze w Nikonie system zdalnego wyzwalania lamp systemowych ( i niektórych "chińczyków") pod nazwą CLS - komunikuje się on za pośrednictwem podczerwieni (tak jak zwykła fotocela, ale nie można tego mylić, mamy więc "fotocelę" i CLS).
    -"PS. Próbowałem też wyzwalać SB-900 w trybie AutoFP jednak niestety nie potrafiłem sprawić tak, żeby lampa widziała błysk lampy wbudowanej - zbyt ostre słońce"
    Lampy studyjne i reporterskie w trybie fotoceli synchronizują jedynie do najkrótszego czasu migawki.
    Lampy reporterskie, które posiadają FP - moga synchronizować z krótkimi czasami migawki, ale kosztem spadku mocy lampy ( wynika to ze specyfiki pracy lampy w trybie FP, przykładowo przy 1/8000s efektywny zasięg SB 800 to około 1 metra).
    Lampy repo wyposażone w tryb FP możemy wyzwalać radiowo (przez najnowsze wyzwalacze iTTL), lub po drucie (kablu), chyba też za pomoca CLS ( w przypadku CLS ostre słońce uniemożliwi komunikację w podczerwieni, przez co lampy nie będą się widzieć, a ich zasięg błysku będzie i tak mało skuteczny).
    Lampy studyjne nie zostały zaprojektowane do pracy z czasami krótszymi niż czas synchronizacjii migawki i pracują w sposób bardzo prosty, wręcz łopatologiczny gdyby porównać je do zaawansowanych lamp reporterskich. Jednak tańsze modele o długim czasie wygaszania palnika ( jest to wada lampy ) mogą być użyte do pracy w trybie FP za pomocą Pixel King lub za pomocą pewnego triku z fotocelą (fotocela lampy studyjnej musi być wyzwolona lampą reporterską pracującą w trybie FP).

    - porównianie mocy lampy SB 800 i lampy studyjnej 300Ws dla czasu synchronizacji 1/8000s http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=204548 od postu #10 do # 11
    - współpraca Quantuum DP 600Ws z Pixel King dla krótkich czasów http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...=204548&page=4 post #33

    * jestem jeszcze przed poraną kawą, więc proszę kolegów o sprawdzenie czy czegoś nie pokręciłem i ewentualna korektę

  2. #12

    Domyślnie

    Prawie wszystko ok. Tylko trochę mało czytelne.
    Jedynie sprostować trzeba by to:

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Jednak tańsze modele o długim czasie wygaszania palnika ( jest to wada lampy ) mogą być użyte do pracy w trybie FP za pomocą Pixel King lub za pomocą pewnego triku z fotocelą (fotocela lampy studyjnej musi być wyzwolona lampą reporterską pracującą w trybie FP).
    Nie chodzi o tańsze lampy, bo Bowens czy ELINCHROM też nadają się do zdjęć z krótkimi czasami.

    Jedynie co może się pojawić przy słabszych (<450-600Ws) lampach studyjnych, to gradient naświetlenia - góra zdjęcia ciemniejsza od dołu. Ale to też zależy od producenta lamp.

    PS. poranna kawa bardzo ważna
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #13
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    46

    Domyślnie

    Czyli jak dobrze zrozumiałem najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie po prostu założenie/zakupienie filtra ND i wydłużenie czasu z jego pomocą (z zachowaniem oczywiście wartości przysłony).
    Pytanie tylko czy warto się w coś takiego bawić - tj. czy uda się oświetlić osobę (stojącą w słońcu) za pomocą lampy reporterskiej (czy moc będzie wystarczająca) w warunkach gdzie przy przysłonie 2.5 czas dla światła zastanego dla poprawnej ekspozycji wynosi 1/4000?

  4. #14
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    GonzoG dzięki za czujność

    Cytat Zamieszczone przez _Maestro Zobacz posta
    Czyli jak dobrze zrozumiałem najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie po prostu założenie/zakupienie filtra ND i wydłużenie czasu z jego pomocą (z zachowaniem oczywiście wartości przysłony).
    Pytanie tylko czy warto się w coś takiego bawić - tj. czy uda się oświetlić osobę (stojącą w słońcu) za pomocą lampy reporterskiej (czy moc będzie wystarczająca) w warunkach gdzie przy przysłonie 2.5 czas dla światła zastanego dla poprawnej ekspozycji wynosi 1/4000?
    Tutaj http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=229708

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _Maestro Zobacz posta
    Czyli jak dobrze zrozumiałem najlepszym wyjściem z takiej sytuacji będzie po prostu założenie/zakupienie filtra ND i wydłużenie czasu z jego pomocą (z zachowaniem oczywiście wartości przysłony).
    Pytanie tylko czy warto się w coś takiego bawić - tj. czy uda się oświetlić osobę (stojącą w słońcu) za pomocą lampy reporterskiej (czy moc będzie wystarczająca) w warunkach gdzie przy przysłonie 2.5 czas dla światła zastanego dla poprawnej ekspozycji wynosi 1/4000?
    Czy starczy mocy - zależy, ale można to w przybliżeniu wyliczyć:

    Biorąc twoje dane: f/2.8, ISO 100 i czas 1/4000s:
    Aby móc w pełni wykorzystać moc lampy, trzeba zjeść z czasem do 1/200-1/400 (w zależności od lampy i aparatu).

    Weźmy czas 1/250. Bo z 1/4000 do 1/250 to 4 EV różnicy.
    Moc YN-560 to:

    a) LP@24mm = 28m
    b) LP@105mm = 48m
    c) LP@18mm = 17m (wysunięty dyfuzor)
    (rzeczywista wg. speedlights.net)

    więc z wyliczeń wychodzi tak:
    a)
    LP przy f/2.5:
    28/2.5 = 11.2m
    odejmując 4EV:
    11.2 - 4 EV = 2.8m

    b) 48/2.5 - 4EV = 4.8m
    c) 17/2.5 - 4EV = 1.7m

    tak więc, jak nie używasz dodatkowych modyfikatorów, a lampa jest odpowiednio blisko fotografowanej osoby, to mocy teoretycznie braknąć nie powinno.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #16
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    46

    Domyślnie

    Czyli jak zastosuję filtr ND to osiągnę dokładnie taki sam efekt jakbym przymknął przysłonę o ilość działek odpowiadających temu filtrowi (oczywiście nie mówię tu o GO, a tylko o oświetleniu lampą)? Teoretycznie właśnie tak powinno być, w końcu filtrem ograniczę ilość światła wpadającego do aparatu czyli to samo co przymknięciem przysłony. Wolę jednak się upewnić czy dobrze rozumiem.

  7. #17
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _Maestro Zobacz posta
    Czyli jak zastosuję filtr ND to osiągnę dokładnie taki sam efekt jakbym przymknął przysłonę o ilość działek odpowiadających temu filtrowi (oczywiście nie mówię tu o GO, a tylko o oświetleniu lampą)? Teoretycznie właśnie tak powinno być, w końcu filtrem ograniczę ilość światła wpadającego do aparatu czyli to samo co przymknięciem przysłony. Wolę jednak się upewnić czy dobrze rozumiem.
    Dokładnie tak, zastosowanie takiego filtra zmniejsza ilość światła wpadającego przez obiektyw ( nie ważne czy światło z lampy, czy też słoneczne ).

  8. #18
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2011
    Miasto
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    46

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za pomoc.
    Już wiem że w tej chwili najlepszym wyjściem będzie przedsięwziąć 2 kroki:
    1. spróbować błyskać przy przymkniętej przysłonie
    2. w przypadku odpowiadających mi rezultatów dokupić filtr ND (jak będę chciał oczywiście uzyskać płytką GO)
    W przypadku gdy rezultaty przy przymkniętej przysłonie mnie nie zadowolą: dokupić odpowiednio mocną lampę studyjną, zasilanie przenośne, filtr ND i wtedy już błyskać w plenerze bez strachu że mocy braknie

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •