Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie obróbka RAW aż do znudzenia ...

    Jeśli mówimy o RAW, to powiedźcie mi co w jakich kolejnościach obrabiacie jeśli chodzi o ustawienie parametrów ?
    Gdzieś to kiedyś czytałem jaką kolejność zachować ale nie mogę sobie przypomnieć.
    Dla mnie najbardziej interesująca w Nikon Capture jest opcja Curve jako 1 opcja. Tam są pickery do pobrania białości, szarości i czerni. Co dalej mam z nimi robić to nie wiem.
    Najprościej ustawiać korektę EV na + /- ale jeśli mam scenę kontrastową to przepalenie mam już na wstępie. Nie wiem jak za pomocą tego narzedzia Curve mam ustalać te półtony, na wzór tych z PS -> CTRL+L.
    Czy może jest w sieci jakiś manual lub tutorial wyjaśniający wykorzystanie tejże obróbki?

    Pozdrawiam
    Moshica
    Nikon i podróże ...


  2. #2
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    jest, nie jest, na pewno będzie

  3. #3

    Domyślnie

    pickerami z naciśnietym klawiszem Ctrl wybierasz punkt najjaśniejszy najciemniejszy i ew. neutralną szarość (jeśli taka jest na zdj., co zresztą do Pkt. bieli i czerni też sie odnosi). Ctrl+L w PS to histogram - tam nie masz korekcji curev, a tylko punkty i gamme - w NC masz wszystko za jednym zamchem - na dole suwaki są takie same jak w PS. Nie bardzo rozumiem, o co ci chodzi na końcu - chcesz przypalić lokalnie w cieniu osłabiając przepał w światłach? Prosze bardzo:
    orginał
    po korekcji

  4. #4
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    no proszę, rośnie mi konkurecja

  5. #5

    Domyślnie

    Bez przesady - ja tylko serwuje takie "szybkie porady na gorąco"

  6. #6
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    tak tylko mówisz, a jutro w telewizji cię zobaczę w spocie reklamowym jak startujesz
    na prezydenta

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2004
    Miasto
    Tarnobrzeg
    Posty
    144

    Domyślnie

    Madmips. Nie trac czasu na czytanie i odpowiadanie, tylko bierz się za przywrócenie tutoriali.
    Nie wykluczając nowych...
    Przy okazji. Wyślę Ci fotkę, cobyś ją rozmył, ale nie w środku! Ja to robię, ale może są lepsze metody (o Cyrylu nie wspominając)...
    Będziesz miał kolejne pole do popisu, który tak uwielbiamy...
    Pozdrawiam wszystkich.Jacek.
    D 70 + 18-70 + 70-210/1:4-5,6 D + SB 800 + SB 26 + F 90 X

  8. #8

    Domyślnie

    No dobrze, jak już zaznaczę pickerami biały i czarny punkt, to na krzywej pojawia się taki krzyż celowniczy do korekcji gdzie mogę kształtować ją.
    Tylko wg. czego mam ją ustawiać, na wzrok czy mam porówywać z histogramem który ulega zmianie ?
    Nie rozumiem nadal tego narzędzia.
    W PS w CTRL+L można było suwakami regulować półtony a potem podciągnąć kontrast, w miarę to działało a tutaj nie wiem po co te krzywe....

    Moshica
    Nikon i podróże ...


  9. #9
    Zbanowany
    Dołączył
    07 2005
    Miasto
    jerergeg
    Posty
    1 756

    Domyślnie

    Ctrl+L czy ctrl+M o to jest pytanie

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli suwaczki ci wystarczą, nie musisz walczyć z krzywymi. Ipso facto, suwaczkami ZMIENIASZ KRZYWE - ale tylko w jeden sposób, globalnie dodając/odejmując wartości tonale (wartość gamma) lub zmniejszając rozpietość tonalną (punkty cz.-b.). Czasami to nie wystarcza, co ilustruje mój wcześniejszy przykład - wtedy możesz recznie modulować pewne zakresy tonalne zdjecia za pomocą krzywych. Łopatologicznie - krzywa na dole odpowiada za cienie, w środku za wartości średnie a na górze za światła. Jeśli przesuniesz przebieg krzywej ku górze - odpowiendnie wartości tonalne zostają zwiekszone (rozjaśnione), jeśli w dół zmniejszone (sciemnione). Przewagą tej metody jest to, że można zmieniać wartości tonalne lokalnie, nie zaś globalnie jak w przypadku histogramu. oznacza to, że możesz np. rozjaśnić niedoświetlone cienie, a niezależnie od tego osłabić przepalone światła, jak zrobiłem to na swoim przykładzie. Oczywiście, że trzeba to robić na wzrok, bo jakżeby inaczej?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •