Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Skupmy się na pierwszym zdjęciu. W takim przypadku trzeba mocno doświetlić całość tak, żeby jaśniejsze światło z okna nie było w tak silnym kontraście. Tzn. całość ma być jasna (jest zdecydowanie za ciemna) a ślady na ścianie jaśniejsze o jakieś max. 1EV (tym bardziej, że ściany są ciemne). Takie doświetlenie zapobiegło by też powstaniu "lewych" blików na ścianie. Nie widzę też uzasadnienia dla ciepłego (zwłaszcza aż tak) doświetlenia tyłu, tym bardziej, że na następnym zdjęciu świecisz w miarę neutralnie. Również światło w korytarzu (?) po prawej, jeśli miało być kontrą, to powinno być bardziej zdecydowane (przy większej jasności całego pomieszczenia wyglądało by to jeszcze inaczej) i na całej wysokości, a nie tworzyć nisko położoną plamę. W tym kadrze jedyne ciepłe światło jakie bym widział, to zapalona lampka nad lustrem, dzięki której można by złamać jednolitość sceny. Dodatkowo kadr jest zdecydowanie za wysoko, zupełnie niepotrzebnie oglądamy ściany, zamiast wanny. Dodatkowo odbicie w lustrze trzeba ustawić tak, aby było ciekawe lub neutralne. W tym przypadku jest niestety bardzo niekorzystne, jednocześnie tworzące silny, przyciągający wzrok akcent. Akurat kwestie kadrowe w małych wnętrzach rozwiązuje się przy pomocy możliwości oferowanych przez aparaty na ławie optycznej. Pewnym kompromisem mogą być też obiektywy tilt/shift. W postprocesie pewnych rzeczy nie da się poprawić.
    Jak widzisz, błędy są tu u podstaw samej koncepcji świecenia, to nie są kwestie - jedną lampę wyżej, a drugą jaśniej. Całość musi być konsekwentnie zaplanowana, od światła dominującego po wypełnienia i "dodatki".
    O ile z wieloma punktami mozna się zgodzić to wybór kontrastów i barw to indywidualna sprawa...

  2. #22

    Domyślnie

    Skalę kontrastów determinuje zastosowanie - jeśli zdjęcie ma iść do druku, nie może przekroczyć pewnego zakresu. Zresztą pomiar światła w wielkim formacie (choć przecież nie tylko) opiera się na pomiarze kontrastów. Co do barwy, to oczywiście jest moje zdanie. Jestem tradycjonalistą (rzemieślnikiem), więc nowoczesnego, stalowoszarego wnętrza nie świecił bym na ciepło.
    Na szczęście dobre zdjęcie tego samego miejsca można zrobić na wiele sposobów i każdy z nich może być dobry.
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  3. #23

    Domyślnie

    "już wszystko umiem" - a to ciekawe bo ja myślałem, że to ty tak uważasz.
    Sebastian Dziekoński www.fotografzwyspy.pl facebook

  4. #24

    Domyślnie

    Trudno, co robić.
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  5. #25

    Domyślnie

    Jakiś początek jest, ale ciemno bardzo, zdjęcie z użyciem naturalnego światła z okna, jest za bardzo kontrastowe - tzn światło z okna zbyt mocne w stosunku do reszty pomieszczenia przez co kompletnie całe pomieszczenie ginie. Delikatnie szerzej mogłoby być, ale to w sumie Twoja indywidualna decyzja, zawsze można delikatnie prostować w PS.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malwinka Zobacz posta
    Delikatnie szerzej mogłoby być, ale to w sumie Twoja indywidualna decyzja, zawsze można delikatnie prostować w PS.
    A gdyby było szerzej to by było prościej?
    pozdrawiam
    Tomek

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sebod Zobacz posta
    "już wszystko umiem" - a to ciekawe bo ja myślałem, że to ty tak uważasz.
    no i widzisz - Agrest dal ci dobre rady poparte wieloletnim doswiadczeniem, za ktore to rady powinienies postawic chcoby dobra flaszke , a ty zamiast dziekuje jeszcze pyskujesz.
    Wiele racji mial @Wladca Pixeli piszac jakis czas temu ze darmowe dzielenie sie wiedza na forum przyczynia sie do zabijania fotografii a nie do jej rozwoju.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    Wiele racji mial @Wladca Pixeli piszac jakis czas temu ze darmowe dzielenie sie wiedza na forum przyczynia sie do zabijania fotografii a nie do jej rozwoju.
    Piszą tak tylko ci, którzy zapomnieli, że też z mniejszego lub większego zasobu wiedzy tego forum skorzystali.
    pozdrawiam
    Tomek

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barracuda Zobacz posta
    Piszą tak tylko ci, którzy zapomnieli, że też z mniejszego lub większego zasobu wiedzy tego forum skorzystali.
    Chyba w dziale Cafe.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez freefly Zobacz posta
    Chyba w dziale Cafe.
    Napisałem coś niezgodnego z rzeczywistością?
    pozdrawiam
    Tomek

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •