Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie SB-900 od czego zacząć..?

    witam,

    jestem jej posiadaczką od około roku i na tym koniec ;) próbowałam ogarnąć ją zaraz po zakupie, wraz z instrukcją jednak nic z tego nie wyszło, stąd też wylądowała w szufladzie.
    W międzyczasie zostałam poproszona o "uwiecznienie" chrztu mojego bratanka, a bez lampy jak wiadomo nic z tego nie wyjdzie (wnętrze kościoła jest zbyt ciemne)
    proszę doradźcie jak się do tego zabrać, od czego zacząć.
    (Lampa użytkowana bedzie z D700)

  2. #2

    Domyślnie

    Ja zacząłem od założenia jej na body włączenia i robieniu zdjęć. Do tej pory tak używam jej najczęściej. Do chrztu myślę palnik 45 stopni w górę ( podejrzewam, że sufit będzie wysoko ) wysunięcie odbłyśnika i strzelamy foty.

    Poza tym w body podciągasz ISO to lampa Ci tylko doświetli ewentualnie.
    Nikon D7200 | D90 + MB-D80 | T11-16 2.8 | N35 1.8G | N18-105 3.5-5.6 | T90 2.8 Macro | T70-200 2.8 | SB-900 | YN-560 III

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jh_170 Zobacz posta
    witam,

    jestem jej posiadaczką od około roku i na tym koniec próbowałam ogarnąć ją zaraz po zakupie, wraz z instrukcją jednak nic z tego nie wyszło, stąd też wylądowała w szufladzie.
    W międzyczasie zostałam poproszona o "uwiecznienie" chrztu mojego bratanka, a bez lampy jak wiadomo nic z tego nie wyjdzie (wnętrze kościoła jest zbyt ciemne)
    proszę doradźcie jak się do tego zabrać, od czego zacząć.
    (Lampa użytkowana bedzie z D700)
    Podstawy kreatywnego fotografowania z lampą.
    http://foto.jasiu.pl/03.html

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    A co z obsługą aparatu? Tryb M ogarniasz? Jaki obiektyw?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymon708 Zobacz posta
    Do chrztu myślę palnik 45 stopni w górę ( podejrzewam, że sufit będzie wysoko ) wysunięcie odbłyśnika i strzelamy foty.
    Taaa… i będzie ludziom grzywki oświetlać. Tam gdzie nie ma jak odbić światła od sufitu, ustawianie palnika na 45 stopni (obojętnie czy z odbłyśnikiem czy mydelniczką) nie ma najmniejszego sensu.

    jh_170 – wsadź lampę na sanki, ustaw ją w tryb TTL (BL) i po prostu rób zdjęcia. Bardziej zaawansowanych technik (i zależnością mocy błysku od tego co widać w kadrze, czy ilością zastanego światła) nauczysz się wraz z mijającym czasem. Leżenie lampy w szufladzie, nie służy nauce. Na początek można zacząć od przeczytania treści pod linkiem, którego podał Zen.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    A co z obsługą aparatu? Tryb M ogarniasz? Jaki obiektyw?

    na pewno ogarniam preselekcje ;) tryb M - dałabym rade, bo uczyłam się właśnie na tym trybie.
    a ze szkieł mam:
    N85/1.8, N50/1.4, N70-200 2,8 i T28-75

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zen Zobacz posta
    Podstawy kreatywnego fotografowania z lampą.
    http://foto.jasiu.pl/03.html
    dziękuję, świetny blog :)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Taaa… i będzie ludziom grzywki oświetlać. :) Tam gdzie nie ma jak odbić światła od sufitu, ustawianie palnika na 45 stopni (obojętnie czy z odbłyśnikiem czy mydelniczką) nie ma najmniejszego sensu.

    jh_170 – wsadź lampę na sanki, ustaw ją w tryb TTL (BL) i po prostu rób zdjęcia. Bardziej zaawansowanych technik (i zależnością mocy błysku od tego co widać w kadrze, czy ilością zastanego światła) nauczysz się wraz z mijającym czasem. Leżenie lampy w szufladzie, nie służy nauce. Na początek można zacząć od przeczytania treści pod linkiem, którego podał Zen.
    ok, wiec najpierw zapoznam się z blogiem, później sama coś popróbuję. A jeśli nic z tego nie wyjdzie to poproszę na forum o korepetycje w systemie on-line, może znajdzie się chętny ;)

  9. #9

    Domyślnie

    Posty możesz edytować.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  10. #10
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jh_170 Zobacz posta
    na pewno ogarniam preselekcje tryb M - dałabym rade, bo uczyłam się właśnie na tym trybie.
    a ze szkieł mam:
    N85/1.8, N50/1.4, N70-200 2,8 i T28-75
    T28-75 będzie chyba najlepszy, ze wględu na zakres ogniskowej (trzeba blisko podejść, żeby ktoś nie przesłonił kadru plecami ).
    Skoro ogarniasz M to już jest dobrze. Obiektyw o ile tego wymaga możesz przymknać o jedną działkę przesłony, w body ustaw ISO w zależności od warunków oświetleniowych, ale raczej max. 1600, pomiar światła matrycowy. Następnie lampa w TTL ( może być jak napisał Stig w TTL BL, ale ten tryb ma nieco inne zastosowanie ).
    Zrób zdjęcie testowe - prawdopodobnie lampa trochę przepali, więc trzeba będzie ustawić (w lampie ) korektę na minus ( zwykle od -0,7 do -1,7 EV). Możesz też zamiast korekty w lampie użyc TTL BL, jak napisał kolega, wtedy lampa niedoświetli kadru zbyt mocno.
    Koniecznie przetestuj to w domu i zrób kilka próbnych zdjęć w kościele przed uroczystością.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •